Yazılımı kuramadı, Adobe'a dava açtı!

Adobe yazılımını satın aldı, kurmayı beceremedi, dava açtı ve kazandı! Peki bu nasıl oldu?

  • Gökay Özbudak
Yazılımı kuramadı, Adobe'a dava açtı!
Adobe, bayanı avukat olarak işe alsa yeridir...

İlginç bir dava hikayesi bu sefer Gripe Line okuyucusu Jake'ten geliyor. Adobe'a karşı açtığı davayı kazanan bayanın, davayı açma gerekçesi ise biraz farklı.

Adobe ürününü alıp kurmayı başaramayan Jake, Adobe'un teknik servisinin programı kurdurma yöntemlerinden de usanmış. Bir avukat gibi düşünen Jake, yazılımın lisansının boş ve anlamsız olduğu sonucuna varmış.

"Ne şartları okuyabilmiştim ne de o şartlara uymayı kabul etmiştim. Kutunun dış kısmında yazmıyordu. Kurulumu da gerçekleştiremediğim için lisansta neler olduğunu hiç göremedim."

Böyle küçük davalar hem ucuzdur hem de kazanması diğerlerine göre daha kolaydır. Ama kolayı yanlış anlamayın, Jake'in mahkemede yaptığı sunum ve hazırlıklar hiç de hafife alınacak türden değildi.

İşte dava böyle kazanılır dedirten hazırlık...

Bir iş kıyafetiyle mahkemeye giden Jake, yanında getirdiği yazılım kutusuyla ve internetten diğer kullanıcıların da belirttiği şikayetlerle hakimi etkilemeyi başardı. Tabii ki Jake'in daha önceden çalıştığı ürün kanunları ve okuduğu yasaların yanı sıra, Adobe'a gönderdiği her e-posta ve her aramanın kayıtlarının yanında olmasının da etkisi büyüktü.

Eğer bir teknoloji satıcısını dava ediyorsanız, elinizdeki her detayı iyice araştırıp kanunları öğrenir ve etkili bir sunum yaparsanız kazanmamanız için hiç bir neden yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

hahaha korkulur bu bayandan :D

Biraz daha geniş daha detaylı verilebilirdi.Adeta başlık niteliğinde bir haber yazısı olmuş

Ben de microsoft'a dava açacağım. O kadar para verip Vista aldım, çöküp duruyor.

çok saçma yaaa

Keşke haber hakkında biraz daha bilgi alabilsek

Bizim korsanları destekleyen insanlarımız olduğu için bu haber gereksiz.

Adobe bu konuda bizi üzüyor gerçektende. Yazılıma verecek parası olmayan kişiye 10 kat zorlaştırsan da o insan gene yazılımını alamaz. Lisanssız kullanım riskine giremeyecek iş yerlerinde ise ücretsiz kullanım riskini zaten almazlar. Adobe ürünü satın alamayanlara daha hoş görülü davranmalı bence. Bir lise öğrencisi, bir üniversite öğrencisi, merakından dolayı programa ilgi gösteren kişileri dışlamamak gerekir.

Bayan olmanın avantajını kullanmış. Hayat onlar için çok karmaşık. Hele bilgisayar programları. Adobeyi halletsin ordan msn ye geçer. O da maşallah yükle yükle bitmiyor. Altı üstü iki satırı karşı tarafa göndereceksin neyin yazılımını yüklüyorsun iki saat.

Ben de microsoft'a dava açacağım. O kadar para verip Vista aldım, çöküp duruyor.
------
Kullanıcı hatası olmasın.
Yazılım firmasında çalışıyorum oldukça sistemler kurcalanıyor ama daha win 7 ve vistalara format gibi bir ihtiyaç duyulmadı.
zaten bahsedilen konu, Windows format kısmı tamamen kullanıcının yeteneği ile ilgili :)

bende microsofta dava açsammı diye düşünüyorum çünkü lisansta çökmeye karşı korumalı veya aksini iddea edecek birşey yok...

Cinsiyet ayrımını sevmam ancak bir bayanın programımı kuramaması beni şaşırtmadı :)

Sevgili chip hangi program olduğu hakkında da bilgi verseydiniz çok daha güzel olacaktı.

Microsoft'un da SQL Server 2008 i Windows 7 ye yüklenmesi için birşeyler yapması şart artık. Sinirlerim alt üst oldu onun yüzünden.

2 next next yapıcak onu bile yapamamış,maymuna versen kurar,ama bu zeka seviyesiyle mahkemeyi nasıl kazanmış orası ilginç

adobe kadının bilgisayarının aynı özellik ve yazılım yüklü olanını getrip mahkeme salonunda kurmayı akıl edememişmi. ayrıca kadını kutluyorum büyük şirketlere her zaman gıcık olmuşumdur.

ee sonuç ne olmuş peki

Bizde olsa hakim kuramadın diye azarlar bizi meşgul etme der:))))

iyi yapmış aferin

arkadaşlar atladığınız bir nokta var. Kadının programı kuramama sebebi Lisans sözleşmesinden kaynaklı. Sözleşmeyi kabul etmemiş ve kurulum gerçekleşmemiş. Ki Sözleşmeyi kabul etrmiş olsa idi bu davayıda açamazdı zaten. Kanunlara göre o sözleşmede kadın istediği maddeyi değiştirebilmeli değiştiremiyorsa sözleşme geçersizdir. Ama biliyorsunuz ki bu tip programlarda sözleşmeyi kabul etmezseniz program kurulmuyor. Kadında bu yüzden mahkemeye gitmiş ve kazanmış.

Benzer bir olay benim başıma geldi TTnet ile ilgili. Borcundan dolayı kapalı olan internetin faturası işlemeye devam ediyordu sözleşmeye dayanarak. Bende kanundaki ilgili madddeye dayanarak Tüketici hakem heyetine başvurdum ve TTnetin ayıplı hizmet verdiğine karar verildi. Niteliğini ve niceliğini kaybetmiş olan mal yada hizmet için bedel talebinin haksız olduğu gerekçesiyle. DAvayı kazandım şimdi 15 gün itiraz sürelerini bekliyorum. Sözleşmede öyle yazıyor diye ödemek zorunda değilsiniz. Sözleşmeyi imzalamadan yada kabul etmeden önce size uymayan maddeleri karşı taraf ile müzakere edip gerekli düzenlemeyi yaptırmalısınız. Aksi halde sözleşme geçersiz olur ve sözleşmeye dayanarak sizin üzerinizden haksız kazanç elde edemezler.

Kadınıda ayrıca tebik ediyorum aynen benim yaptığım gibi yapmış ve kazanmış.

jake kadın mıymış?

bizim ülkede böyle şeyler olmaz çünkü bizim ülke inanılmaz cahil
bravo kadına tebrik ediyorum o kadar para vermiş almış eşek gibi yardım etçekler

bu ara herkesin adobe a gıcıgı var sanırım milllet haklı gibi görünüyor html5 gelsede kurtulsak şu adobe dan

ya sırf Flash yüzünden herkes Adobe'ye gıcık. Bence flash dışında bütün ürünleri harika. bende Adobe CS5 Master Collection var bende. Daha onlar kadar kolay kullanımlı program yok bence. Adobe ile karşılaştırılan diğer programları da kullandım (özellikle grafik programları) hiçbiri Adobe'unkiler kadar kolay kullanımlı ve istikrarlı değildi.

Sen de yorum yaz