Yazılımların korsan kullanım oranları

500 kişi arasında yapılan bir araştırma, korsan kullanım oranı hakkında genel bir fikir veriyor.

  • Selim Öztürk
Photoshop kullanıcıları

500 kişi arasında yapılan ufak çaplı bir araştırma, korsan yazılım kullanımının ne kadar yaygınlaştığını gözler önüne seriyor.

Resimlerde iki adet grafik göreceksiniz. Legal, yasal yoldan yazılımın kullanım oranını gösterirken, Pirate korsan kullanım oranını gösteriyor. Benzer şekilde User sözkonusu yazılımın kullanım oranını verirken, Non-user geri kalan kısmı gösteriyor.

Photoshop Kullanıcıları

Grafiklere baktığımızda Photoshop gibi bir yazılımın kopya kullanım oranının fazla olması aslında şaşırdığımız bir nokta değil, ama doğrusu sözkonusu yazılımın yarısından da fazlasının korsan olarak kullanılıyor olması oldukça ilginç.

Lightroom Kullanıcıları

Lightroom, Photoshop kadar popüler olmasa da dünyada belirli bir kullanıcı kitlesi var. Grafiklere göre, kullanıcıların %45'i yazılımı illegal olarak edinmiş. Lightroom, Photoshop kadar pahalı bir yazılım değil, ayrıca da piyasada daha oldukça yeni. Buna rağmen legal kullanım oranının bu derece düşük olması düşündürücü.

Diğer Yazılımların Kullanıcıları

Kullanıcıların belirttiği diğer yazılımlardaki oran ise Photoshop'a nazaran daha kabul edilebilir bir seviyede görünüyor. Diğer yazılımlarda, legal kullanım %62'yken, korsan kullanım %38'de kalıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

ee bu kadar pahalı satrsanız olacağı bu....

Evet bende fotoshop korsan kullanıcılarındanım. Ben ve benim gibi bireysel hobi olarak, ayda yılda bir defa belki bir iki fortoğrafı düzenlemek, biraz vakit geçirmek veya değişik birşeyler yapmak gibi basit işler için 800 - 1000 $ lık fotoshop programını almamız gerektiği ne kadar doğru olur veya kim almak ister. Denecektirki o vakit ucuz programlar alın veya ücretsiz programlardan kullanın bu bahanemi? Hayır bahane değil gerçek. Zaten amatör olarak birşeyler yapmaya çalışan insan yetersiz, vaaettiği işi yapamayan programlarla ne yapabilirki. Karşılığını ise evde bu programı satın alarak profesyonel olarak kullanma ihtimali olan neslime programı kullanmasını öğretiyor bedava hem ev ahalisine hemde ufak çaplı bir iki fotografını düzenlediğim kişilere istemedende olsa reklamını yapıyorum. Herhalde kendi yaptıklarından daha ucuza gelse gerek onlar için. Aynı şekilde korsan windows kullanan ev kullanıcılarına bence microsoft üstüne para bile ödemeli. Bedevadan microsofta garantili müşteriler kazandırıyoruz. Bir nevi saadet zinciri gibi. Benim 9 yaşındaki oğlum ve 4 yaşındaki kızım şimdiden çok iyi windows kullanıcıları.Mac veya linuxun adını sanırım 15- 16 yaşlarına geldiklerinde duyar, 20 -25 yaşlarında belki kullanma imkanı bulurlar.Nedenmi? Benim evimde linux gibi ücretsiz sistem yerine korsan wndows kullandığım için(yanlış anlaşılmasın sistemim oem mecburen lisanslıyım bakış açısını belirtmek için korsan olduğum teziyle hareket ediyorum).Adobe microsoft gibi şirketler korsana savaş açmış olsalar lisanslı kullanım oranlarını % 40 tan %70 yükseltebilirler ancak yazılımlar arsındaki tercih edilme oranlarını % 90 dan %45 - 50 lere düşürürler.Buda onların sonlarının başlangıcı olur. Bunlar yazılımlarının kalitesi, korsanların reklamı ve yaygınlaştırması adobe, microsoft olmadılarmı?

türkiyede yapılsaydı bu araştırma legal kısmı görünmezdi büyük ihtimalle.

Kesinlikle sana katılıyorum. Ama millet korsan almayıpta ne yapsın yani yemeğe ekmek bulamıyor millet onu bıraktım cd'lerin paralı pahalı geliyor insana...

bence insanların korsan yazılım kulanmamaları için, legal yazılım fiyatlarının aşağı çekilmesi gerekir. programcıların bir programı üretmek için harcadıkları emek tartışılmaz fakat, 100 kişinin ürettiği bir programı milyonlarca kişiye pazarlamakta çok kolay.

bence insanların korsan yazılım kulanmamaları için, legal yazılım fiyatlarının aşağı çekilmesi gerekir. programcıların bir programı üretmek için harcadıkları emek tartışılmaz fakat, 100 kişinin ürettiği bir programı milyonlarca kişiye pazarlamakta çok kolay.

bir çoğu abd malı zaten..bence iyi bile ediyoruz..herşeyim korsan..yaşasın korsannn

Herkes ağacın dallarına bakıyor kimse köklerine inmiyor meselenin.
Kökler cracker'lar bu insanlar var oldukça bu gidişat durdurulamaz.

Peki bu insanlar neden bu gibi bir girişimde bulunuyorlar, bence herkes önce bunu düşünmeli gerisi teferruat.

Ben bir bilgisayar yazılımcısı olsam cracker olurmuydum diye kendinize bir sorun bakalım ne cevap vereceksiniz vicdanınıza !

Max_Real Qnx

grafiklerden bişey anlaşılmıyor 3. sayfadaki diğer yazılımlar nedir?

Birçoğu zaten abd malı. Yaşasın korsan diyen arkadaşa yüzde yüz katılıyorum.Onlar bu yazılımları yazacak zihin dinginliğine bizleri sömürerek elde ettikleri gelirlerle ulaştılar.Korsana devam arkadaşlar.

İLGİNÇ BİR BAKIŞ AÇISI.
BANA GÖRE BU İŞ ÜZERİNDEN para kazanan kişiler (reklam ajansları, matbaalar, fotoğrafçılar orjinalini almalı ama ev kullanıcısı için gerçekten de photoshopa 500 dolar verilmez.

alıntı:Birçoğu zaten abd malı. Yaşasın korsan diyen arkadaşa yüzde yüz katılıyorum.Onlar bu yazılımları yazacak zihin dinginliğine bizleri sömürerek elde ettikleri gelirlerle ulaştılar.Korsana devam arkadaşlar.

Yorumlar süper vallahi eğlendim...

sırf pahalı olduğundan kırılıyor bu programlar. mesela ben :P acımam. :D

Herkes korsan yazılım kullanmaktan içeri girse 32 katlı fox river yapsanız dahil biz sığmayız:) Biz sacede crackları deniyoruz. Maşallah hepside çalışıyor canım...

Evet arkadaşlar korsan iyi birşey deyil fakat insanları korsana yöneltiyolar yazılım ücretleri bilgisayarın kendisinden pahalı.

kul hakkı almak (çalmak) çok kötü bir şey , her programın alternatifi ücretsizi var ,sadece biraz araştırmak lazım.

kul hakkı almak (çalmak) çok kötü bir şey , her programın alternatifi ücretsizi var ,sadece biraz araştırmak lazım.

meseleye neden tek boyutlu yaklaşılır ? zaten ücret belirlenirken herşeyi içerir(korsan kullanımlar da dahil) ayrıca adamlar bu durumu da baştan kabullenmiş. arap zihniyeti gibi o kullananların var ya ...allah belalarını versin de demiyorlar. :) diyecem o ki korsanı belli oranda onlar da istiyorlar. hem reklam hem de dönüt alma. bkz. windows ..acaba tamamen lisanslı kullanım olsa bu kadar açık bulnabilr miydi ? ya da eksikler ? ..

Aradığınız programın mutlaka ücretsiz bir alternatifi vardır.bu yüzden crack kullanmayalım.hem o cracklerin içinde kimbilir ne zararlılar var.Bilmeden bot ağına dahil olmayın.

Aç gözlü olup milyarlarca insana satacağınız programın tanesi 100-200 dolara değil de adam gibi makul fiyatlara çekseler kimse kullanmaz,
bu halde bile yıllarca dünyanın en zengin adamı olmadılar mı.
Korsanı desteklemiyorum ama Microsoft ta çok paracı

kkkmert arkadasım cok doğru söylemiş gercektende yazılımlar cok pahalı insanlar korsana yöneliyor cunki bir vista ultimate olmus 700 ytl 2007 office var 400ytl şimdi allah aşkına kim lisanslı program satın alır

Korsan almak çok kötü bir şey.Ama orjinal şeyler yüksek fiyatlara satılıyor.Milletimiz ucuzu varken niye pahalısını alalım diye düşünüyor.Her ne kadar korsan kötü olsa da gerçek mallar çok kazık.Örnek : ben bir yerden orjinal sims oyunu almıştım.70 ytl mi neydi.Bir de baktım başka yerde korsanı 5 ytl.Korsanın nedeni gayet açık bence.

İmza:Tr_Spell

Sen de yorum yaz