Yazışırken ne kadar güvendesiniz?

Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan Windows Live Messenger ile ne kadar güvendesiniz?

MSN'de tehlike

Bilgisayar kullanıcılarının anında mesajlaşma programlarına olan ilgisi her geçen gün artarken, bilgisayar korsanları da boş durmuyor ve kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmek için yeni yöntem ve teknikler geliştiriyorlar.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan, A.A muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken, Microsoft'un anında mesajlaşma programı Windows Live Messenger'ın kullanıcılarına eğlenceli, faydalı ve güvenli bir İnternet deneyimi sunmayı öncelikli hedef olarak belirlediğini kaydetti. Çağan, her ortamda olduğu gibi, İnternet ortamında da kötü niyetli kişilere rastlamanın mümkün olduğunu söyledi.

Çağan, gerekli düzenlemelere dikkat edilmediği takdirde gizlilik hakları ve bilgisayar güvenliği açısından istenmeyen sonuçların ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu. Çağan, şöyle konuştu: "Bilgisayar korsanları, ele geçirdikleri MSN adreslerinin, Windows Live Messenger listelerinde kayıtlı olan isimleri ile irtibata geçerek listelerinde sizi engelleyenleri göstereceği iddia edilen adresler gönderiyorlar. Microsoft olarak internetin herkes için güvenli bir ortam olmasına büyük önem veriyor ve suç teşkil eden faaliyetlere karşı yazılımlarımızı ve uygulamalarımızı daha güvenli hale getirmek için sürekli çalışıyoruz. Windows Live Messenger, sohbet sırasında kullanılan her anlık ileti penceresinin üst kısmında parola ve kredi kartı bilgilerinin verilmemesi konusunda bir mesaj yayınlamaktadır. Ayrıca, kullanıcılarımızı tanıdık ya da tanımadık kişilerden gelen bu tür istek mesajlarını yanıtlamaları ve en son güncellemeleri yapılmış virüs koruma programlarıyla sistemlerini güvence altına almaları konusunda uyarıyoruz."

Windows Live Messenger programlarının, kullanıcıların sadece istedikleri kişilerden anlık ileti alabilecekleri şekilde ayarlandığına işaret eden Çağan, "Windows Live Messenger'da sohbet edilen kişi tanınıyor olsa bile şifre bilgileri, banka hesap bilgileri ve benzeri özel bilgilerin verilmemesi gerekiyor" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

genelikle fake mailere dikate edin profesyonel şekilde fake mail ler var

evet ve de o kadar gercekci fake mail lar var ki buradan yapanları tebrik ediyorum ben de yapsam mı diye düşünmüyor değilim

4 senedir msn kullanıyorum. Fake Mail gelmesin diye ikinci bir msn kullanıyorum. Asla orjinal msnimi değil ötekini yazarım. Ayrıca nedendir bilmem herkes tanımadığı insanlarla arkadaş olmak istiyor. Bence en büyük hata burda?

Neden benim msnimde fake mail yok ve şifrem çalınmadı?
Bu aslında size bağlı bişey. Dediğim gibi orjinal msninizi vermeyin özellikle forumlara? (Chip hariç dermişim. :))

aslında bunlar boş. yerel ağda bir sniffer programı olması halinde tüm yazışmalarınız okunabiliyor. hatta o kadar basit ki hiç bilgisayar bilgisi olmayan birisi bile googleda msn sniffer diye aratsın çıkan programlar ile ağındaki herkesin konuşmasını takip edebilir.

Cahiller var olduğu sürece, basit düşüncelere sahip insanlar kendini hep hacker olarak tanımlar. Aslında ne hacker nede başka bişey, onlara en güzel sözü, camiyalarında var ettikleri bir hitapla benimsetmek istiyorum;

"Lamer" :)

Arkadaşa katılıyorum, hacker kelimesi çok kullanılır oldu ama bu "hacker" ların çoğu sağdan soldan bulduğu programlarla deneme yanılma yapan kimseler bence, bir de ne yaptığını ve neyi nasıl yapacağını iyi bilen, gerekirse oturup kendi amacına uygun kod ve program da yazabilen esas hacker'lar var ki zaten onlar 2 tane msn çalıp sevinmezler :)

Hackerlar sadece sistemdeki açıkları bulur ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmalarını sağlar.
Crackerlar ise tam tersine sistem açıklarını deli gibi kullanır ve kötüye hizmet ederler.
Lamerler ise yeni başlayanlardır. Ama ne olacağına kendisi karar verir.

Hackerları kötü bilmeyin bence. Araştırın

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir