Yazışırken ne kadar güvendesiniz?

Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan Windows Live Messenger ile ne kadar güvendesiniz?

MSN'de tehlike

Bilgisayar kullanıcılarının anında mesajlaşma programlarına olan ilgisi her geçen gün artarken, bilgisayar korsanları da boş durmuyor ve kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmek için yeni yöntem ve teknikler geliştiriyorlar.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan, A.A muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken, Microsoft'un anında mesajlaşma programı Windows Live Messenger'ın kullanıcılarına eğlenceli, faydalı ve güvenli bir İnternet deneyimi sunmayı öncelikli hedef olarak belirlediğini kaydetti. Çağan, her ortamda olduğu gibi, İnternet ortamında da kötü niyetli kişilere rastlamanın mümkün olduğunu söyledi.

Çağan, gerekli düzenlemelere dikkat edilmediği takdirde gizlilik hakları ve bilgisayar güvenliği açısından istenmeyen sonuçların ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu. Çağan, şöyle konuştu: "Bilgisayar korsanları, ele geçirdikleri MSN adreslerinin, Windows Live Messenger listelerinde kayıtlı olan isimleri ile irtibata geçerek listelerinde sizi engelleyenleri göstereceği iddia edilen adresler gönderiyorlar. Microsoft olarak internetin herkes için güvenli bir ortam olmasına büyük önem veriyor ve suç teşkil eden faaliyetlere karşı yazılımlarımızı ve uygulamalarımızı daha güvenli hale getirmek için sürekli çalışıyoruz. Windows Live Messenger, sohbet sırasında kullanılan her anlık ileti penceresinin üst kısmında parola ve kredi kartı bilgilerinin verilmemesi konusunda bir mesaj yayınlamaktadır. Ayrıca, kullanıcılarımızı tanıdık ya da tanımadık kişilerden gelen bu tür istek mesajlarını yanıtlamaları ve en son güncellemeleri yapılmış virüs koruma programlarıyla sistemlerini güvence altına almaları konusunda uyarıyoruz."

Windows Live Messenger programlarının, kullanıcıların sadece istedikleri kişilerden anlık ileti alabilecekleri şekilde ayarlandığına işaret eden Çağan, "Windows Live Messenger'da sohbet edilen kişi tanınıyor olsa bile şifre bilgileri, banka hesap bilgileri ve benzeri özel bilgilerin verilmemesi gerekiyor" dedi.

Alınması gereken önlemler

Mustafa Çağan, kullanıcıların Windows Live Messenger ve Windows Live Hotmail hesaplarını korumak için başvurabilecekleri temel güvenlik önlemleriyle ilgili şu tavsiyelerde bulundu: "Önemli kişisel bilgilerinizi hiçbir zaman bir e-posta, anlık ileti veya açılır pencere üzerinden başkalarına vermeyin. Yasal ve kurumsallaşmış şirketlerin çoğu, parola, hesap veya kredi kartı numarası ya da diğer gizli bilgileri istemek için bu yöntemleri kullanmayacaktır. Sızdırma dolandırıcılığı yapanların insanları yanıltmaları kolaydır. Örneğin, bir e-posta iletisinin 'Kimden' satırındaki adresi taklit ederler. Çoğu şirket kişisel bilgileri e-posta yoluyla istemez.
Herhangi bir bilgi girmeden önce Web sitesinin kişisel bilgilerinizi koruduğundan ve gerçek olduğundan emin olun. Sızdırma dolandırıcılığı yapanlar, görüntülenen adresi gerçekmiş gibi gösterebilirler. Sitenin gerçekliği hakkında en küçük bir şüpheniz varsa, güvenliğinize önem verin ve siteden ayrılın. Önemli verilerin internette aktarılırken korunmasına yardımcı olacak bir önlem olarak veri şifreleme işaretlerinin durumuna bakın.

Windows Live Messenger ve Windows Live Hotmail adresinizde kullandığınız şifrenizi mutlaka belirli bir uzunlukta ve kolay tahmin edilemeyecek şekilde belirleyin. Şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın. Başka e-posta hesaplarınız, üye olduğunuz forumlar, bloglar ve başka interaktif siteler için aynı şifreyi kesinlikle kullanmayın.

Sahte MSN sayfalarına dikkat

Bilgisayar korsanları MSN ve Windows Live Hotmail giriş sayfalarını birebir taklit ederek aslında sahte olan sayfalar düzenliyorlar. Böylece siz e-postalarınızı okumak veya Windows Live Messenger'a bağlanmak için e-posta adresinizi ve şifrenizi yazdığınızda aslında arka planda bilgisayar korsanları bilgilerinizi ele geçirmiş oluyorlar.

Windows Live Messenger servisini kullanmak için sadece orijinal Windows Live Messenger'ı kullanın. Bu amaçla hazırlanmış MSN'den bağımsız servisleri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

MSN veya Windows Live Hotmail Müşteri Hizmetleri, Microsoft Destek Hizmetleri adı altında gelen e-postalar içinde yer alan linkleri tıklayarak şifrenizi, özel güvenlik bilgilerinizi talep eden sorulara cevap vermeyin. MSN destek hizmeti ücretsizdir, para karşılığı veya talep etmediğiniz halde size ulaşan destek mesajlarına itibar etmeyiniz.

Windows Live Messenger listenize eklenmek için tanımadığınız biri tarafından davet alırsanız asla kabul etmeyin. Kişisel bilgilerinizi isteyen bir e-posta iletisi, anlık ileti veya açılır pencere alırsanız, bağlantıyı tıklamayın. Bunu yapmanız, verdiğiniz bilgilerin siteyi oluşturan dolandırıcıya gitmesine neden olabilir. Bilgisayarınızın güvenlik ayarlarını asla düşürmeyin."

Kaynak: A.A.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

genelikle fake mailere dikate edin profesyonel şekilde fake mail ler var

evet ve de o kadar gercekci fake mail lar var ki buradan yapanları tebrik ediyorum ben de yapsam mı diye düşünmüyor değilim

4 senedir msn kullanıyorum. Fake Mail gelmesin diye ikinci bir msn kullanıyorum. Asla orjinal msnimi değil ötekini yazarım. Ayrıca nedendir bilmem herkes tanımadığı insanlarla arkadaş olmak istiyor. Bence en büyük hata burda?

Neden benim msnimde fake mail yok ve şifrem çalınmadı?
Bu aslında size bağlı bişey. Dediğim gibi orjinal msninizi vermeyin özellikle forumlara? (Chip hariç dermişim. :))

aslında bunlar boş. yerel ağda bir sniffer programı olması halinde tüm yazışmalarınız okunabiliyor. hatta o kadar basit ki hiç bilgisayar bilgisi olmayan birisi bile googleda msn sniffer diye aratsın çıkan programlar ile ağındaki herkesin konuşmasını takip edebilir.

Cahiller var olduğu sürece, basit düşüncelere sahip insanlar kendini hep hacker olarak tanımlar. Aslında ne hacker nede başka bişey, onlara en güzel sözü, camiyalarında var ettikleri bir hitapla benimsetmek istiyorum;

"Lamer" :)

Arkadaşa katılıyorum, hacker kelimesi çok kullanılır oldu ama bu "hacker" ların çoğu sağdan soldan bulduğu programlarla deneme yanılma yapan kimseler bence, bir de ne yaptığını ve neyi nasıl yapacağını iyi bilen, gerekirse oturup kendi amacına uygun kod ve program da yazabilen esas hacker'lar var ki zaten onlar 2 tane msn çalıp sevinmezler :)

Hackerlar sadece sistemdeki açıkları bulur ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmalarını sağlar.
Crackerlar ise tam tersine sistem açıklarını deli gibi kullanır ve kötüye hizmet ederler.
Lamerler ise yeni başlayanlardır. Ama ne olacağına kendisi karar verir.

Hackerları kötü bilmeyin bence. Araştırın

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir