Yeni Android hakkında tüm bilmeniz gerekenler

Android'in yeni sürümü Ice Cream Sandwich ne sunacak, ne zaman geliyor? İşte bilmeniz gerekenler...

  • Zeynel A. Öztürk

Google, başarılı mobil işletim sistemi Android'in yeni sürümü hakkında Google I/O konferansında bir takım ilginç bilgileri ortaya çıkardı. Google, bu işletim sistemini 'bir işletim sistemi her yerde' sloganıyla anıyor. Yani platform, Android 3.0 gibi sadece tabletlerde çalışmayacak. İşte yeni Android hakkında bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler.

Sürüm numarası ne olacak?

Yeni sürümün Android 2.4 Ice Cream Sandwich olarak adlandırılması mümkün ancak Android 2.x ile Android 3.0 Honeycomb'ı birleştiren bir işletim sisteminin Android 4.0 Ice Cream Sandwich olarak adlandırılması daha mantıklı olacaktır.

Çıkış tarihi

2011'in dördüncü çeyreğinde yeni Android cihazlarla beraber ortaya çıkması bekleniyor.

Ara yüz

Ice Cream Sandwich, Honeycomb'un tüm faydalı özelliklerini akıllı telefonlara getirecek. Android telefon kullanıcıları yeni uygulama çalıştırıcı, holografik kullanıcı ara yüzü, yeni etkileşimli giriş ekranı, widget'lar ve çoklu görev bölmesi ile tanışacaklar.

Özellikler, teknik özellikler, gereksinimler...

Yüz algılama özellikleri, işletim sisteminin anahtar yeniliklerinden olacak

Özellikler

Google, Ice Cream Sandwich'in bu güne dek olan 'en iddialı sürüm' olacağını söylüyor. Tüm Android 3.1 özelliklerini telefonlara getirecek olan yeni sürüm ile tabletler bir USB hub olarak davranabilecek, fare, klavye ve joystick bağlanabilecek.

Yüz algılama da işletim sistemindeki anahtar özelliklerden olacak.

Teknik özellikler

Akıllı cep kullanıcıları da artık genişletilmiş bir çoklu görev aracına sahip olacaklar. Giriş ekranı widget'ının boyutunu genişletmek mümkün olacak, varolan kaydırılabilir widget'ler ise geliştiriciler tarafından kolaylıkla yükseltilebilecek.

Gereksinimler

Şu an minimum sistem gereksinimleriyle ilgili hiç bir bilgi bulunmasa da işletim sisteminin varolan cep telefonlarının tümünde çalışmayacağı açık.

Güncellemeler

Google, varolan cep telefonları için bazı yeni yönergeler sunuyor. Bunun anlamı ise Ice Cream Sandwich'in 2011'de çıkan bazı güçlü ceplere geleceği.

Açık kaynak kodlu olacak

Google, işleri daha tutarlı bir hale getirmek için Android 3.0 Honeycomb'u tamamen açık kaynak kodlu bir hale getirmemişti. Ancak Ice Cream Sandwich'in tamamen açık kaynak kodlu olması planlanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

benim galaxy mini de calısacakmı acaba

benim galaxy mini de calısacakmı acaba
Dün 19:22

galaxy s te dahi çalışmayacak diyim anla:D

galaxy s te dahi çalışmayacak diyim anla:D

----------------------------------------------------

HERTÜRLÜ GUSTOM ROMU ÇIKAR GALAXY S E TAKMA KAFANA =))

galaxy s te dahi çalışmayacak diyim anla:D

----------------------------------------------------

HERTÜRLÜ GUSTOM ROMU ÇIKAR GALAXY S E TAKMA KAFANA =))

Abi bu ne ya birisi honeycomb,birisi ice cream sandwich bir başkası yoğurt vb. İnsan adam gibi ad koyar androidi yapanlar bu işletim sistemini yaparken aç miymiş ne saçma şey ya...

google,ye ayıp,2010 yılında kişi AKILLI TELEFON diye nitelendirilen bir telefon almış ise,(ando....sürümlü)bu kişinin ne suçu var.örnek.dell streak 5 gibiler.
en iyisi apple,5 i çıkarsın,inşallah büyük ekran olur.telefonu satıp,birtane borç,harç İPHONE 5 alacağım.ne bu yaaa.hergün bireş çıkarıyor google.dünyayı kendisine bağladı.
iphone,de tek bir versiyion ve güncelleme vardır.
goolede,10 tane versiyon var..1,den başladı 4.03,geldi hala gidecek,topla 12 versiyon yapıyor,ayrıca bu telefon şirketi alıyor,diğeri almıyor,öbürü naz ediyor,hani derler ya..BATSIN SENİN GÜZELLİĞİN BU KADAR NAZDA AŞIK USANDIRIR.
gOOGLE,DE AYNISINI YAPIYOR,BATSIN SENİN VERSİYON DİZİSİ
MİLLETİN İŞİ YOKSA ROM,ROOT ARDINA DÜŞSÜN.BU OLDU,BU OLMADI,ŞURASI OLDU,BURASI OLMADI...YALANMI?
...
WİNDOWS,TA öyle,,durmadan root çıkar,
apple,de inşallah böyle rooot mooot,yoktur.
duyduğumuza göre,,lion versiyonu ve günlerin getirdiği güncelleme.hepsi buuu.yoo rotmuş,botmuş,romm,muş.
MİLLET EVİNDE ROOT ATA ATA,ARABA ROTLARINIDA GEÇTİ ,,AKILLI TELEFONLAR..ROOTLAŞTILAR..BELKİ ÇOCUKLARINA VE EŞİNE İLGİSİDE KALMADI.ROOOT ATA - ATA..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play