Google IO 2014'ten beklediğimiz 10 yenilik!

Google'ın Haziran'da yapılacak geliştirici konferansında ortaya neler çıkacak? Araştırdık...

Android 5.0 (Limon veya Limelight)

Android 5.0 (Limon veya Limelight)

1. Android 5.0 (Limon veya Limelight)

L harfiyle başlayacak bir Android güncellemesinin zamanı gelmiş gibi görünüyor. IO etkinliğinin tarihi, KitKat 4.4 tanıtımının üzerinden 7 ay sonrasına denk geliyor ve yaza yakışacak bir tatlı ismine tam anlamıyla hazırız.

Yeni Android'in adının Limonata mı, Limon mu yoksa farklı bir tatlı mı olacağını bilmiyoruz. Bildiğimiz ise Google'ın her 5-8 ayda bir yeni Android sürümlerini tanıttığı. Ice Cream Sandwich, Honeycomb'dan 8 ay sonra, Jelly Bean 4.1 ise ICS'den 8 ay sonra gelmişti. Jelly Bean 4.2, 4.3 ve KitKat 4.4 sürümlerinin arasında yaklaşık 5 aylık zaman vardı.

Yeni Android'e eklenecek özellikler, daha iyi çapraz-platform mesajlaşma entegrasyonu ve akıllı saatlere yönelik yeni uygulamalar olabilir. Bunların yanında Google Voice, uzun süredir Google Hangouts'a eklenmeyi bekliyor.

Android'in numara çeviricisinin de güncellenmesi bekleniyor. Ancak bu güncelleme, Google IO'dan önce çıkacak daha küçük bir güncellemeyle de sunulabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Google'nin Android geliştirmeden önce yazılımı sağladığı firmalara bir çeki düzen vermesi gerekiyor. Millet sistem demode olmadan güncellemesini alamıyor. Cihaz ve firma ayrımı olmadan sistem güncellemenin önü açılmalı.

@abdeg33 O dediğiniz Android'in yapısına aykırı. Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Markalar Androd'i (Samsung, HTC, Sony ve Android kullanan tüm markalar) kendi yazılım parçalarını ve arayüzünü kullanarak modifiye eder. Bunun için Touchwiz, Sense gibi arayüzler ortaya çıkmıştır. Güncellemeyi markalar verir, güncelleme süresi markanın yazılımı hazırladığı zamana bağlıdır. Yani sonuç olarak Google'ın yapacak bir şeyi yok o sadece ana malzemeyi hazırlıyor.

@abdeg33 HTC ve Sony gibi firmalar ellerinden geleni yapıyor millet Custom ROM falan yükleyemesin diye. Kesinlikle birşey yapılması gerek bu konuda.

@abdeg33 Google ile ne alakası var güncellemelerin be kardeşim, sen güncellemeleri çok geç alıyorsan bu firmanı acizliğidir

Saçmalıyor bazen google.

Her gecen gun hayranligim artiyor, google da calisma istegim de ayni sekilde. Gelecek google in elinde olacak..

Android 5.0 Leblebi'yi bekliyoruz.

@03 May 2014 11:23 sen bekle adamlar yapsın türklerr.. yabancılar sizi çok seviyor :D

Project Ara kesinlikle buradaki en merak edilen şey en azından benim açımdan herkes toplama pc gibi kendi telefonunu toplayacak telefon dünyasında çok sey değişir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir