Yeni Android zararlısını kaldırmak imkansız!

Sistemden kaldırmanın neredeyse imkansız olduğu, yeni bir Android zararlısı daha ortaya çıktı!

  • Onur Seven
Yeni Android zararlısını kaldırmak imkansız!

Bilgisayar virüslerinin sistemi ağır tahribata uğrattığı ve sistemi baştan kurmanın sorunu çözmekten daha kolay olduğu eski kötü günleri hatırlıyor musunuz? Maalesef tehlike mobil formda geri döndü. Lookout tarafından tespit edilen bir Android zararlısı sessizce telefonunuzun root erişimini alarak kendini işletim sisteminin derinliklerine gömebiliyor. Eğer bu gerçekleşirse, başınız ciddi şekilde ağrıyabilir.

Sorun basit bir fabrika ayarlarına geri döndürmeyle çözülmüyor, yeni bir ROM yüklemeye kadar gidebilir. Çoğu Android zararlılarında olduğu gibi bu tür uygulamalar genellikle üçüncü parti uygulama mağazalarından indirilebiliyor. Bu anlamda Google Play'e sadık kalmak en doğru tercih olacaktır.

Lookout, 20 bin modifiye edilmiş uygulamada zararlı yazılımın tespit edildiğini bildiriyor. En yüksek enfeksiyon oranları ise Almanya ve ABD gibi Google Play dostu ülkelerde ortaya çıkmış durumda. Bu da tehlikenin sadece uygulamalar için tek gerçek kaynağın üçüncü parti mağazalar olduğu bölgeleri etkilemediğini gösteriyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Ben de iki gündür Thunderbird'ün karakter kodlama sorunuyla uğraşıyorum ve de çözemedim. Smartermail Server ile Thunderbird kullandığımda gelen ve giden mail'lerde kodlama sorunu yok ama bir mail gönderdiğimde server'a kaydedilen nüshasında karakter kodlama sorunu oluyor. Aynı şekilde draft olarak kaydedilen metinlerde de. Browser'dan Webmail Arayüzü ile yapılan işlemlerde hiçbir kodlama sorunu yok. Kullandığım protokol IMAP. TB'ün yüzünden neredeyse virüs var diye format atıyordum.

Googl Play de bile virüslü uygulamalar var.

@07 Kasım 2015 13:58 virüs var fakat reklam virüsü. Onu da orta seviyedeki antivirusler buluyor

@07 Kasım 2015 13:58 asıl app storeda var... virüs yuvası ios...

Hayır sanki kendi mağazaları çok temiz ve gerçekten güvenilir de.

Yazı kendi içinde çelişkili. Google play kötümü/iyimi şimdi.

@07 Kasım 2015 16:11 bende farkettim, son cümle çelişkili. Google Play a sadık olan kısımda çok yaygın demek nedemektir? Ayrıca 20.000 uygulamaya bulaşana kadar anlaşılamamış! Şuanda varolan ama bilinmeyen virüsleri ne yapacaksınız?

androidt bes para etmeyen dandirik isletim sistemi

@07 Kasım 2015 16:57 asıl dandik olan virüs yuvası olan ios...

Hala niye android kullanıyorsunuz ki. Bu kadar yaygın kullanılan br işletim sistemi bu kadar flexible olmamalı. Açık kaynağın kötü olmasının nedeni bu işte

@07 Kasım 2015 17:42 Tamam LG G2 2. elde 600 TL. Yaklasik olarak iPhone6 performansi veriyor. Bana 600 TL ye iPhone 6 temin et kullanayim. Ne diyorsun?Agzi olan konusuyor yahu. Bu cahiller nereden turuyor bu ulkede. Bir turlu bitmek bilmiyorlar.

@07 Kasım 2015 19:59 Yakın değil aynı veriyor g2 efsanedir.

@07 Kasım 2015 17:42 sorunun acik kaynakla uzaktan yakindan alakasi yok. Camur atacak yer bulamayip uydurmussun.

@07 Kasım 2015 19:59 Bu cahiller ne yazık ki Babalarının paraları ile alışveriş yaptıkları için bunlar büüyük bir itimalla Bostan da yetişiyorlar.

@07 Kasım 2015 17:42 androidi bırakıp iOS a geçmiş biri olarak belirtmem gerekir ki, sorun açık kaynaktan ve özgürlükten kaynaklanmıyor. Sorun androidin temeleni hazırlarken ki organizasyon hatasından kaynaklanıyor. Bakın Google bile dalvikten vazgeçmek zorunda kaldı ki zaten baştan büyük bir hata idi.

samsunglarda odin sayesinde temiz kurulumla silinebilir

Android hiç bir zaman güvenli olmayacaktır. Google ne kadar uğraşırsa uğraşsın android güvenli değil. Google android in güvenli olmasını istiyorsa baştan yapması gerekir.

@07 Kasım 2015 20:44 asıl dandios hiç bir zaman güvenli olmayacak... virüs yuvası çöplük...

Gözünü seveyim WP nin, ios performansı, androidin yarı fiyatına

CHIP ROM ATMAK COCUK OYUCAGI:)

bunu yapanlar belli belli başlı ülkeler abd almanya rusya çin ingiltere israil fransa ve diğer ab ülkeleri

Buradaki sorun tamamen sizin zararli bir uygulamaya root erisimi vermenizden kaynaklaniyor. Iosda jailbreak yaptığınızda da virus bulasma riski var.

@08 Kasım 2015 02:29 şimdi neden iOS ile örnek verme gereği duydun? Haber kendi içinde çelişkili, Google Play a sadık olan kullanıcılar arasında büyük yaygınlık göstermiş durumda diyor! Son cümleye dikkat. Haber bize birşey anlatmaya çalışırken, karşısına Google yi almak istemiyor.

Her işletim sisteminin kendine has virüsü var birini övüp öbürünü yermek çok mantıklı degil diger yandan virüsü yapanlar bunu çıkar için için yapıyorsa bu en çok Windows apple ve google gibi casusluk şirletlerinin işine gelir

bu androidler dandik bende sevmedim ama mecbur kullanıyorum windows gibi silip yükleyemiyoruz keşke tüm telefonlara format atıp windpws 10 yükleyebilsek nekadar güzel olurdu onun için Nokia çok güzel Nokia microsoftun telefonu olduğu için telefonlar windows 10 lu çok süper

Yeni bir android zararlısı daha ortaya çıktı diyor. Ama ne o zararlı hakkında bilgi var ne de nasıl temizlenip korunacağı. Yazının yarısında google play e sadık kakın diyor diğer yarısında en yüksek enfeksiyon google play dostu ülkelerde çıktı diyor. Ne boş, ne gereksiz bir yazı bu. Gizli lookout yada apple reklâmmı yapıyor belli değil.

play dışında uygulama kuran sonuçlara katlanır... gerçek virüsler iosta...

Sen de yorum yaz