Yeni araştırma; insan ömrünü belirledi...

Yapılan yeni bir araştırma, bir insanın en fazla kaç yıl yaşayabileceğini ortaya koyduğunu iddia ediyor...

Yeni araştırma; insan ömrünü belirledi...

New York'tan Albert Einstein College of Medicine tarafından yapılan bir araştırma, sonsuza dek yaşamanın imkansız bir hedef olduğunu kanıtlıyor. Bir grup araştırmacı Dünya genelindeki ölüm oranları ve yaşlanma trendlerini analiz ederek, yaşam döngümüzün kesin sonu olduğunu bir kez daha ortaya koydular. Genel inanış, insanların sağlıklı yaşadıkları durumda daha uzun bir ömre sahip olacakları yönünde ancak görünene göre bu gezegende umabileceğimiz en uzun ömür, 115 yıl.

New York Times'ın ayrıntılı yazısı, yaptığı alıntılar ile bilim dünyasının bu araştırma hakkında çeşitli fikirleri olduğunu ortaya koymakta. Bazıları bu araştırmanın, uzun zamandır var alan ölümsüzlüğün imkansız olduğu düşüncesini doğruladığını söylerken, diğerleri de araştırmanın bulgularını tartışmalı bulmakta. Örneğin James Vaupel, bu araştırmanın bilimsel bir hata üzerine kurulduğunu söylemekte. Ayrıca bu araştırmanın, biyolojik bir araştırma olmak yerine bir eğilim araştırması olduğunu ve bazı etkenlerin verilerin doğru okunmasını engellemiş olmaları ihtimalinin bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Araştırma, bilimdeki önemli gelişmelerin, şu andaki yaşlanma ve DNA düşüncelerimizi değiştirebileceğini göz önüne almamakta. Sonuç olarak ömrümüz, DNA'mıza net bir yıl olarak değil, her hücrenin kaç kere kendini yenileyebileceği şeklinde kodlanmış durumda. Basit bir şekilde açıklamak gerekirse, hücrelerinizi bir atari yaşam oyunun karşısında, ellerinde belirli bir miktarda jeton ile düşünebilirsiniz. Her yenilenmeleri gerektiğinde bu jetonların birini harcamaktalar ve elinizde jeton kalmadığında, yapabilecek bir şey kalmamakta.

Ancak gen düzenlemesi konusundaki atılımlar, insanların genlerinin parçalarını değiştirmeye giderek daha fazla yaklaşmamız anlamına gelmekte. Örneğin yakın bir zaman önce ölümcül olan bebek lösemisi ve hemofili önlenmiş durumda ve potansiyelin devasa olduğu rahatlıkla söylenebilir. George Church gibi bilim adamları, "mükemmel" DNA şeridini üretmeyi hedeflemekteler ve hastalıklara zaafımızı azaltmayı amaçlıyorlar. Tabi ki bunların şu anda genel olarak teorik kavramlar oldukları söylenebilir ancak genetik biliminin son yıllarda ne kadar ilerlediği düşünülürse, bunun imkansız olduğu söylemek de pek mümkün değil...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

150 yaşında olan adam nasıl yaşamış?

Bu makalenin tabi doğruluğu tartışılır. Ama yazınızda geçtiği gibi ölümü getiren hücrelerin artık kendini yenileyememesidir. Ha müdahaleyle bu süreç ne kadar uzatılır bilinmez ama ölüm kaçınılmazdır.

@09 Ekim 2016 07:11 bunu iyi ki söyledin aynştayn.......

@09 Ekim 2016 15:46 Peki Isaac Newton abi...

Peki bir atari karşısında 115 jetonla oynuyoruz diyelim. Atariyi iyi kullanan kişi haftada 1 jeton ile 115 hafta atari oynuyorsa kötü kullanan biri günde 1 jeton harcıyor olursa 115 günde bitirecek. Yani burada görmezden gelinen değerde büyük bir hata bulunuyor. Hücrenin kaç kez yenilenebileceğini bilmek ortalama bir değer çıkarabilir. ama hücrenin bunu kaç kez ne sıklıkla yaptığını ve ne durumda yaptığını bikememiz gerekir.

Jeton kalmazsa, bonusta mı yok? Yıllardır biriktirdiğimiz sevap pointler ne olacak, bunları jetona dönüştürmenin bir yolu olmalı. Espri bir yana Dünya'nın demografik yapısına ve en temel kaynakların kötü kullanımına baktıkça kaliteli bir 60 yıl insana verilebilecek en iyi ödüldür. Kalıpta ne yapacaksın Dünya'nın nasıl çürüdüğünü ve insanların nasıl birbirinin canına kurt gibi düştüğünü mü izleyecem. Gördüklerim bana yetti..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir