Yeni Arayüze Alışmak

Microsoft Windows ailesinin en genç üyesi olan Windows XP, sevimli arabiriminin arkasında çok güçlü ve fonksiyonel yenilikler barındırıyor.

Yeni Arayüze Alışmak (Sayfa 3)

GÖREV ÇUBUĞU
Üzerinde, Windows 95 sürümünden beri Windows’un en çok tıklanan tuşu olan Başlat tuşu ve bildirim alanını (system tray) barındıran görev çubuğu Windows XP altında en fazla değişikliğe uğramış bölümler arasında yer alıyor. Bu yeniliklerin büyük bir çoğunluğu ise yine çalışma alanının daha verimli kullanılmasını hedeşiyor. Şimdi öncelikle görev çubuğu’nun kendisine bakalım.

Görev çubuğunda Hızlı Başlat olmadan çalışamayanlar için...
Ekranın alt kısmına baktığınızda Hızlı Başlat menüsünün akıbetinin de masaüstü öğeleri gibi olduğu dikkati çekiyor. Bu menü de diğer eski sistemlerin aksine default olarak kapalı geliyor. Hızlı Başlat ve benzeri menüleri açmak ve diğer ayarlara ulaşmak içinse Görev Çubuğu’na sağ fare tuşu ile tıklayıp Özellikler seçeneğini seçmek yeterli oluyor. Açılacak olan pencerede Görev Çubuğu sekmesinde tüm ayarlar yer alıyor. Öncelikle Görev Çubuğu görünümü bölümündeki Hızlı Başlat’ı Göster seçeneğini işaretleyerek bu menüyü geri kazanabilirsiniz.

Uygulamaların görev çubuğu saltanatı artık sona eriyor
Windows XP ile görev çubuğuna eklenen en çarpıcı özelliklerle ilgili ayarlara da bu pencere altından ulaşabilirsiniz. Burada “Benzer görev çubuğu öğelerini grupla” seçeneği aktif olduğu sürece XP, aynı uygulamaya ait belgeleri tek bir alan içinde görüntüler.Yani 4 adet Word belgesi açıksa, tümü tek bir alan içinde tutulup açık belge sayısı da bu alan içinden kullanıcıya sunulur. Bu alanların en sağında yer alan beyaz oka tıklayarak, açılacak listeden diğer belgelere de hızlıca ulaşabilirsiniz. Bu özellik görev çubuğunu oldukça rahatlatıyor. Diğer taraftan ilk sırada yer alan “Görev çubuğunu kilitle” seçeneğini iptal ederek daha serbest bir görev çubuğu da elde edebilirsiniz.Aynı uygulamaların gruplanması özelliğinden yararlanmak için zaten bu kilidi kaldırmanız gerekiyor.

System tray olması gerektiği gibi, artık en sağda duracak
Windows XP, system tray’deki kullanılmayan öğeleri de gizleyerek, kullanıcının rahat bir nefes almasını sağlıyor. Günümüzde neredeyse kurulan her yazılımın system tray’e bir simge yerleştirmesinden dolayı kabaran bu bölüm, bu şekilde sorun olmaktan çıkıyor. Burada bulunan simgeleri sırf aktif olmadıklarında değil, her zaman gizlemek istiyorsanız bu durumda yine görev çubuğu ile Başlat Menüsü özellikleri penceresine başvurmak gerekiyor. Bu pencereye görev çubuğuna sağ tuş ile tıklayıp Özellikler seçeneğini seçerek ulaşabilirsiniz. Önce bu pencere altında Görev Çubuğu sekmesinde Bildirim alanı bölümünde yer alan Özelleştir düğmesine tıklayın.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir