Yeni Arayüze Alışmak

Microsoft Windows ailesinin en genç üyesi olan Windows XP, sevimli arabiriminin arkasında çok güçlü ve fonksiyonel yenilikler barındırıyor.

Yeni Arayüze Alışmak (Sayfa 4)

BAŞLAT MENÜSÜ
Görev çubuğu üzerinde yer alan ve yeniliklerden nasibini en fazla alan bölümlerden biri de Başlat menüsü.Masaüstündeki öğelerin de buraya alınmasıyla artık hemen her türlü iş için zorunlu olarak tıklamanız gereken bu menüyü açtığınızda, sanki farklı bir işletim sistemi ile çalışıyormuş izlenimine kapılabilirsiniz. Ancak biraz daha detaylı baktığınızda, bu bölümün aslında üzerine çarpıcı yenilikler eklenmiş eski menüden çok da farklı olmadığını göreceksiniz.

Windows XP’de artık her yol Başlat menüsünden geçiyor
Başlat tuşuna tıkladığınızda, bu tuşun hemen üzerinde yer alan “Tüm Programlar” menüsünü kullanarak alıştığınız stildeki Başlat menüsüne ve bu menüde göremediğiniz diğer standart uygulamalara ulaşabilirsiniz. Artık 2 sütundan oluşan Başlat menüsünde en büyük yeniliği ise sol taraftaki sık kullanılan uygulamalar bölümü oluşturuyor. Daha önceki sürümlerinde sık kullanılan belgelere hızlı bir şekilde ulaşmayı kolaylaştıran Windows’un yeni sürümünde artık en sık kullandığınız uygulamalar da sistem tarafından algılanıp, her zaman elinizin altında oluyor. Ayrıca bu bölümün en üstüne internete ve posta hesaplarınıza hızlıca ulaşmanız için Internet Explorer ve Outlook Express bağlantıları da eklenmiş.
Eski Başlat menüsüne geri dönmek istiyor musunuz? İsterseniz bu bağlantıları MSN Explorer ve Hotmail gibi uygulamalara da yönlendirebilirsiniz. Bunun için Başlat menüsüne sağ fare tuşuyla tıklayıp Özellikler seçeneğini seçin. Açılacak olan pencerede Başlat Menüsü sekmesi altında “Başlat Menüsü” seçili iken “Özelleştir” düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu pencerede “Klasik Başlat Menüsü” seçeneğini seçerek isterseniz, eski alışmış olduğunuz Başlat menüsüne de geri dönebilirsiniz. Başlat Menüsünü Özelleştir penceresi açıldığı zaman buradan Genel sekmesini seçin. Daha sonra Başlat Menüsünde Göster bölümünden browser ve posta uygulamalarınızı değiştirebileceğiniz gibi, seçimlerini iptal edip tamamen menüden kaldırılmasını da sağlayabilirsiniz. Bu bölümün hemen üstünden ise Başlat menüsündeki sık kullanılan uygulamalar bölümünde kaç yazılım gösterileceğini ayarlayabilirsiniz. Eğer başkalarının kullandığınız uygulamaları görmesini istemiyorsanız “Listeyi Sil” tuşu ile bu listeyi temizleyebilirsiniz.

Başlat menüsündeki öğelerin gizlenmesi ve görüntülenmesi
Başlat menüsünün sağ tarafı ise daha önce masaüstünde yer alan simgeleri ve Denetim Masası,Ağ Bağlantıları, Yazıcı ve Fakslar,A ra ve Çalıştır gibi standart simgeleri bünyesinde barındırır ve bu bölümdeki simgeleri de isterseniz aynı diğer tarafta olduğu gibi açıp kapatabilirsiniz. Bunun için yine biraz önce yaptığımız gibi Başlat tuşuna sağ fare tuşu ile tıklayıp Özellikler seçeneğini seçin. Daha sonra “Özelleştir” düğmesine tıklayıp açılan Başlat Menüsünü Özelleştir penceresinde Gelişmiş sekmesine gelin.

Ortada yer alan Başlat menüsü öğeleri bölümünden Bağlantı ya da Menü olarak görüntüle şeklinde seçtiğiniz tüm öğeler artık Başlat menüsünün sağ tarafında yerini alacaktır. Genel sekmesinde sık kullanılan uygulama listesini sildiğiniz gibi, bu sekmeden de sık kullanılan belgeler listesini silebilirsiniz. Bunun için benzer şekilde “Listeyi Sil” düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir