Yeni başlayanlar, Linux'a nerden başlamalı?

Popüler dağıtımları şimdiik bir kenera bırakın. Linux'a yeni başlıyorsanız, işte kılavuzunuz!

Yeni başlayanlar için en iyi Linux dağ. hangisi?

Linux dünyasına yeni adım atıyorsanız, kafanızı en çok kurcalayan sorulardan bir tanesi, sayısız dağıtım arasından hangisini seçeceğiniz. Hangi kriterleri aramanız gerektiğini bile bilmiyorsanız, işiniz daha da zor demektir.

1990'ların ortaları ve sonlarında bir dağıtım seçmek çok daha kolay bir işti. Genellikle hakkında konuşulan bir dağıtımı veya arkadaşınızın tecrübe edip, size tavsiye ettiği dağıtımı seçiyor veya belki de iyi bir dökümantasyona sahip dağıtımı kullanıyordunuz. Seçenekleriniz RedHat, Debian ve Slackware'den ibaretti.

Bu kriterler hala geçeriler, ancak yükleyebileceğiniz Linux dağıtımı sayısı bugün oldukça fazla. Dağıtımların sesi yüksek çıkan hayran kitlesi ise seçiminizi zorlaştırıyor.

Bu makalemizde sadece kullanım kolaylığıyla öne çıkan, popüler dağıtımlardan bilerek uzak durduk. Çünkü istediğimiz, kullanımı kolay olduğu kadar, yeni başlayanlar için uygun dağıtımları tanıtmaktı. Ubuntu çok popüler bir Linux dağıtımı, ancak tam anlamıyla yeni başlayanlara göre değil... Ancak doğru değişikliklerle bu gerçekleşebilir: Bu yüzden listemizdeki dağıtımların 4'ü Ubuntu tabanlı.

Kapalı işletim sistemlerinden uzaklaşmak isteyen, ancak tanıdık bir arayüz arayanları da düşündük ve bu yüzden Windows ve Mac'i andıran dağıtımları seçtik.

Peki nasıl test ettik?

Tüm dağıtımları çift çekirdekli işlemciye sahip, 4GB RAM'li bir makinede test ettik. SolusOS haricinde tüm dağıtımların en son kararlı sürümlerini kullandık. Dağıtımlarda son kararlı sürümünden bu yana birçok değişiklik yapıldığından, puanlamalarda alpha yayınlarını kullandık. Tecrübesiz kullanıcılar için dökümantasyon da oldukça önemliydi ve biz de buna önem verdik.

Çoğu kullanıcı Linux'u daha önce hiç yüklememiş olduğundan, dağıtımların kolay yüklenebilmesi de gerekiyordu. Aynı şekilde dağıtımın yazılım yönetiminin ve dahil edilen yazılım türlerinin de önemi büyüktü.

Bunların dışında dağıtımın günlük kullanımının kolay olmasına dikkat ettik. İdeal bir dağıtım, üstte yazdıklarımızın hepsini yapabildiği gibi, bazı ince ayarlar yapmayı da kolaylaştırmalıydı.

Birlikte gelen yazılımlar

Birlikte gelen yazılımlar

Dağıtımlar genellikle mümkün olan en çok kullanıcıya hizmet etmek üzere tasarlanıyorlar. Bu felsefe, onlarla beraber gelen uygulamaları etkiliyor. Listemizdeki tüm dağıtımlar, web tarayıcısı, e-posta istemcisi, metin düzenleyicisi ve medya çalıcısı gibi minimum ihtiyaçları sunuyorlar. Eğer çok daha fazlasını istiyorsanız, onları da sunuyorlar!

SolusOS'un şu anki sürümü geliştiriciler ve test kullanıcılarına yönelik ve dolayısıyla kısıtlı sayıda uygulamaya sahip. Dağıtım, Firefox 24.0b9 ve Thunderbird 17.0.8 ile geliyor. Dağıtımın geliştiricisi, final sürümde Steam istemcisini de sunacaklarını, her tür üretkenlik ve çokluortam uygulamasını dağıtımdan bekleyebileceğimizi söylüyor.

Zorin ise uygulamalara dolup taşan bir dağıtım. LibreOffice ve Google Chrome gibi bildiğimiz ofis ve internet uygulamalarına zaten sahipsiniz. Bunun yanında dağıtım, özel dosya türlerini canlı ortamda görüntüleyebilmenize de olanak tanıyor. Dahil edilen programlar arasında Gimp resim düzenleyicisi, Shotwell fotoğraf yöneticisi, Thunderbird, Pidgin (IM), Totem video çalıcısı, Rhythmbox müzik çalıcısı ve OpenShots video düzenleyicisi var. Wine ve PlayOnLinux ise Windows'a özel uygulama ve oyunları yüklemenize izin veriyor. Web Browser Manager aracı, farklı web tarayıcılarını yüklemenizi kolay bir hale getiriyor. Gwibber ise Twitter, Facebook, Google+ ve Flickr gibi birçok popüler sosyal ağı kontrol etmenizi sağlıyor.

Elemantary OS, basit ve şık bir tasarıma sahip. Dağıtım, sahip olduğu uygulamalar ve basit tasarımıyla dikkat çekiyor. Geary e-posta istemcisi ve Shotwell fotoğraf yöneticisi, dağıtıma dahil edilmiş. Diğer dağıtımların çoğu Thunderbird ile geliyor ancak Geary akıllı bir e-posta istemcisi. Elemantary OS ile beraber Totem video çalıcısı, Noise müzik çalıcısı ve Midori web tarayıcısına da sahip oluyorsunuz. Bu son iki yazılım, dağıtımın hafifliğini ve basitliğini tamamlar nitelikte. Elemantary'nin varsayılan paket sayısı az ve kullanmak istediğiniz yazılımları yazılım yönetimi uygulamasını kullanarak yüklemeniz gerekiyor.

Pear OS, Thunderbird, Firefox 20, VLC medya yürütücüsü ve On Air müzik çalıcısıyla geliyor. Apple'ın Time Machine yedekleme aracını kopyalayan Time Back de dağıtıma dahil. Anında mesajlaşmayı Emphaty, web kamerasını ise Cheese uygulaması kontrol ediyor.

PinguyOS, Thunderbird, LibreOffice, Empathy, Deluge, TeamViewer 7, disk yazmak için DeVeDe, OpenShot video düzenleyici, Cheese, Clementine, PlayonLinux, Gparted 0.16.1, Shutter, PlayOnLinux ve fazlasıyla geliyor. TeamViewer'a sahip olması önemli, bu sayede uzaktaki masaüstlerini kontrol edebiliyorsunuz.

Son karar

Zorin OS: 5/5
PinguyOS: 5/5
Elementary OS: 3/5
SolusOS: 2/5
Pear Linux: 3/5

Pinguy alışılmadık, ancak harika paketlerle geliyor.

Yazılım yönetimi

Yazılım yönetimi

Birçok yeni kullanıcı için varsayılan yazılımların başlangıç için yeterli olması gerekiyor. Dağıtıma alıştıkça ona yeni uygulamalar eklemek isteyebilirsiniz. Yazılım depoları başta garip bir konsept gibi görünse de, çoğu dağıtım yazılım yüklemenizde yardımcı olacak gerekli araçları sunuyorlar.

SolusOS, uygulamaları yüklemek için gpk-application arayüzünden faydalanıyor. Ancak geliştiricisi şu sıralar kendi PiSi paket yönetimi sistemi için özel bir kullanıcı arayüzü geliştiriyor.

Elementary OS, Ubunty Software Center'a alternatif olarak kendi AppCenter'ını geliştiriyor. Ubuntu Software Center'ı kırpan Elementary OS dışındaki listemizdeki tüm Ubuntu tabanlı dağıtımlar, Synaptic Package Manager ile geliyorlar.

Pear Linux'ta bu araçların ikisine de masaüstünden erişemiyorsunuz. Öncelikle Launcher'ı açmanız, ardından System Tools sekmesine tıklamanız gerekiyor. Varsayılan olarak MAin, restricted ve multiverse depoları etkin bulunuyor.

Zorin'de yeniden tasarlanmış bir Ubuntu Software Center'a ve Synaptic Package Manager'a sahipsiniz. Tanıdık depoların yanında Google ve Opera'ya özel depolar da bulunuyor.

PinguyOS, varsayılan olarak çeşitli yazılım depoları etkinleştirilmiş olarak geliyor. Dağıtım, Linux Mint, Ubuntu ve Elemantary OS için depolara da sahip. Temalar, uygulamalar için PPA'lar (Personal Package Archive, varsayılan olarak Ubuntu'da bulunmayan yazılım paketleri) bulmanız mümkün. Dağıtım içinde çok sayıda PPA bulunuyor, ancak dahil edilen Y PPA Manager sayesinde işiniz kolay. Bu araç sayesinde tüm PPA'ları yönetebiliyorsunuz.

Son karar

Zorin OS: 5/5
PinguyOS: 5/5
Elementary OS: 4/5
SolusOS: 2/5
Pear Linux: 5/5

Paket yönetimi temel yeteneklerden. SolusOS, bu nedenle kaybeden oldu.

Kullanım kolaylığı

Kullanım kolaylığı

Çoğu kişi Linux dağıtımlarının son derece kişiselleştirilebilir olduğunu söylüyor. Peki bu yeni kullanıcılar için ne anlama geliyor? Masaüstü duvar kağıdını, simge temalarını değiştirip klavye kısayolları ayarlamanız, güç ayarlarını değiştirip dağıtımın görünüş ve davranışını değiştirmeniz elbette mümkün. Ama bu, ilk kez Linux kullanacaklar için ne kadar kolay?

Listemizdeki tüm dağıtımlar bunu ve fazlasını yapabiliyor olsa da, hepsi farklı bir yol izliyor. Dağıtımın yeni kullanıcıları hedef alması, dağıtımı özelleştirmeyi sağlayacak özel araçlarla gelmesi, onun bizden daha yüksek puan alması anlamına geliyor.

Solus OS - 3/5

İlk olarak Debian'ı temel alan SolusOS, şu an Linux Mint'in Debian sürümü geliştiren geliştirici tarafından baştan yazılıyor. Dağıtım etkin bir geliştirme altında ve beta sürümü bile henüz yayınlanmamış olsa da, oldukça kararlı.

Alpha 9 sürümü, temel bir yükleyiciyle geliyor ve bir disk bölümleme aracı bile içermiyor. Geliştirici şu sıralar Pardus'un YALI yükleyicisindeki bölümleme aracını dağıtıma adapte ediyor. Dağıtım, PiSi paket yöneticisinin özelleştirilmiş, adapte edilmiş sürümlerini kullanıyor. Delta yükseltmeleri destekleyen araç, bu sayede minimum bant genişliği harcıyor. Xfce'yi kullansa da dağıtım tamamlandığında Consort'la (Gnome Classic masaüstü fork'u) gelecek.

Zorin OS - 5/5

Zorin OS, deneyimsiz Linux kullanıcılarının dikkatini çekecek en iyi dağıtımlardan bir tanesi. Dağıtım, hoş görünen, kullanışlı bir arayüze sahip ve Linux'tan, Windows'tan, OS X'ten gelenleri zorlamıyor. Windows 7 stili masaüstü ve özel uygulama çalıştırıcısı, Windows 7'nin başlat menüsünü başarıyla taklit ediyor.

Elementary OS - 4/5

Elementary OS, Ubuntu tabanlı en basit dağıtımlardan bir tanesi ve yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç noktası. Dağıtım, tasarıma önem veriyor ve bu, varsayılan yazılım paketi seçimini etkilemiş. Uygulamalar herkesin hoşuna gitmeyebilir, ancak son derece kullanışlılar ve daha popüler alternatiflerinin yerine geçebilecek kadar yeterliler.

Dağıtımın çok hafif olduğunu ve hızlı çalıştığını söyleyelim. Ancak ilk haliyle çok fazla uygulamaya sahip değil ve özel medya biçimleri için codec'leri de içermiyor. Yani MP3'leri, videoları ve hatta YouTube videolarını kutudan çıktığı haliyle çalamıyor. Ancak onun Ubuntu yönünü canlandırıp, yazılım merkezi üzerinden binlerce pakete ve çokluortam codec'lerine ulaşabilirsiniz.

Pear Linux - 5/5

Bu dağıtım, görünümüyle Mac'e benzemeye çalışıyor. Elementary gibi bu dağıtım da varsayılan olarak çok fazla uygulama sunmuyor. Bu durum, Ubuntu tabanlı dağıtımlarda nadir rastlanan bir durum. Şu an sadece 64-bit ISO'lar olarak dağıtılan Pear Linux'un gelecekte, Pear OS 8'le beraber 32-bit sürümü de olacak.

PinguyOS - 5/5

İsminde Beta bulunan herhangi bir uygulama veya işletim sistemi, genellikle henüz kitlelerin kullanımına hazır değildir. Ancak Pinguy, oldukça kararlı çalışıyor ve tüm Linux kullanıcıları için harika bir alternatif sunuyor. İster Linux'a yeni başlayan bir kullanıcı olan, ister yeni bir dağıtım denemek isteyin, ona harcadığınız zamana değecek.

Ticari hizmetler

Ticari hizmetler

Dağıtımların paralı eklentiler sunmasının arkasında birkaç neden olabilir. Genellikle geliştiriciler, biraz para kazanıp projeyi devam ettirebilmeyi amaçlarlar. Bu nedenle bazı dağıtımlar, kullanıcılarının bağış yapmasına izin vermekte.

Zorin OS'un masaüstü sürümünün dışında, bağış yaptıktan sonra indirilebilen 4 premium sürümü bulunuyor. Business, Multimedia ve Gaming sürümler, 7.99 euro bağışın ardından; Ultimate edition ise en az 9.99 euro bağıştan sonra indirilebiliyor. Dağıtım, CafePress üzerinden bardak, t-shirt ve etiket gibi ürünler de satıyor.

PinguyOS'un da CafePress üzerinde kapsamlı bir mağazası var. Buradan bardak, t-shirt, çanta, çocuk önlüğü gibi her tür eşyayı satın almanız mümkün. PayPal üzerinden bağışları da kabul eden dağıtıma desteğinizi göstermek için onun etkiletlerinden satın alabilirsiniz. Projeye yapabileceğiniz bağışlar, minimum 5 euro'dan 100 euro'ya kadar değişiyor.

Geliştiricilerin maaşlarına fon sağlayarak sponsor olmanız da mümkün. 5 seviye sponsorluk mevcut: Platinum, Gold, Silver, Bronze ve Community. Sponsorlar, her ay sabit miktarda ödeme yapıyorlar, bunun ardından isimleri web sitesinde ve aylık duyurularda yer gösteriliyor.

Elementary mağazası, şu anki sürümü CD üzerinde satın almanıza izin verdiği gibi, birkaç t-shirt ve çıkartma da satıyor.

Son karar

Zorin OS: 5/5
PinguyOS: 5/5
Elementary OS: 3/5
SolusOS: 0/5
Pear Linux: 5/5

SolusOS'un ticari hizmetleri olmayabilir, ancak kötü bir dağıtım değil.

Destek ve dökümantasyon

Destek ve dökümantasyon

İşletim sistemleriyle geçmişteki deneyiminiz nasıl olursa olsun, Linux'a yeni başlıyorsanız çeşitli işlerin farklı yollardan yapıldığını görecek, görünümden alternatif uygulamalara yeniden ustalaşmanız gerektiğini fark edeceksiniz. İşte bu yüzden dağıtımların iyi, kapsamlı bir dökümantasyon sunması gerekli. Forum panoları, e-posta listeleri, wiki'ler vs. gibi ek kaynaklar ise, yeni kullanıcılara topluğunun tecrübelerini aktarabilir.

Elementary OS, web sitesi üzerinden sunduğu anlaşılır dökümantasyon ile bu işin gereğini yapıyor. Projenin herkesin soru sorabildiği bir Answers sayfası da var. İsterseniz projenin IRC kanalına web tarayıcınızdan bağlanabiliyorsunuz.

SolusOS, düzenli bir forum panosuna sahip. Burada topluluğun katkısıyla oluşturulan kılavuzlara, ipuçları ve numaralara ulaşmak mümkün.

Zorin OS, yeni kullanıcılar için çok sayıda Sıkça Sorulan Sorular sayfaları, kurulum konusunda size yardımcı olan forum panoları, "nasıl yapılır" bölümü ve kılavuzlarıyla bu alanda oldukça başarılı. Projenin sorularınız için anında cevap alabileceğiniz bir IRC kanalı da var.

Bu dağıtımların aksine Pear Linux, bir forum panosu dışında çok fazla şey sunmuyor. Web sitesinde bulunan wiki bağlantısı, şu an çalışmıyor.

Son karar

Zorin OS: 5/5
PinguyOS: 5/5
Elementary OS: 4/5
SolusOS: 3/5
Pear Linux: 2/5

Dökümantasyon, en önemli özelliklerden bir tanesi.

Yayın döngüsü

Yayın döngüsü

Linux dağıtımlarının kabul ettiği 3 popüler geliştirme yöntemi var: sabit takvim, sabit özellik ve dönen yayın. Dönen yayın (rolling release), bir öğrenme sürecine ihtiyaç duyduğundan yeni kullanıcılara göre olmayabilir. Gentoo ve Arch gibi dağıtımlar, bu yüzden yeni başlayanlara tavsiye edilmiyor. Sabit özellikte dağıtım, hazır olduğunda yayınlanır, belirli bir yayınlanma tarihi yoktur.

SolusOS, listemizde bu yöntemi kullanan tek dağıtım. Tamamen baştan yazılan dağıtımın herhangi bir "akan kaynağı" bulunmuyor. Dağıtım, sabit özellik stratejisini izlediğinden final sürümün yayınlanacağı tarih sabit değildir. Sabit takvim ise birçok dağıtım tarafından kullanılan popüler bir yayın döngüsü. Sabit takvimde yeni sürüm, belirli aralıklarla yayınlanır. Bu aralık genellikle 6 aydır. Ubuntu yılda iki kez yayınlanır ve doğal olarak onu temel alanlar da bu yolu izlerler.

Zorin OS, en son Ubuntu sürümünü temel almaktadır. Yeni sürüm üzerindeki çalışmalar, yeni Ubuntu yayınının ufukta görünmesiyle beraber başlar, ancak geliştiricinin farklı sürümler çıkarması zaman almakta.

Şu anki Elementary OS, Ubuntu 12.04 LTS'yi temel alıyor. Ancak Ubuntu 13.10'u temel alan bir dağıtım olmayacak. Elementary'nin Isis adındaki bir sonraki sürümü, Ubuntu 14.04 temeli üzerine kurulmuş olacak.

Pinguy'un 6 aylık yayınları, en son yazılımlarla geliyor. Bu sürümler, final olsalarda beta olarak kalıyorlar. Kararlı sürümler, Ubuntu LTS yayınlarını temel alıyor.

Son karar

Zorin OS: 3/5
PinguyOS: 4/5
Elementary OS: 5/5
SolusOS: 3/5
Pear Linux: 4/5

Bu dağıtımlar Ubuntu'yu temel alıyor olabilirler, ancak görünüşte ona hiç benzemiyorlar.

Kurulum

Kurulum

Dağıtımları sabit diske yüklemeden test edip, ona alışmak, iyi ve kötü yanlarını değerlendirebilmek Linux'a yeni başlayanların hayatını kolaylaştıran bir yetenek. Yazımızda sıraladığımız tüm dağıtımları "canlı" ortamda test edebiliyorsunuz. Dağıtımı kullandıktan sonra ondan memnun kaldıysanız, kurulumu "canlı" ortam içinden başlatmanız mümkün.

Bu dağıtımların çoğu, kurulumu başlatabilmeniz için masaüstüne bir kısayol ekliyor. Yeni bir kullanıcı olduğunuzdan kurulumun kolay olması gerekiyor. Kullanıcının makinesinde bir başka işletim sistemi yüklü olma ihtimali yüksek. Bu durumda kullanıcının bölümü tekrar boyutlandırması gerekiyor. Çoğu dağıtım, bu adımda kullanıcıların bocalamasına neden oluyor.

Ancak yeni başlayanlara yönelik dağıtımlarda böyle bir sorun yok. Çoğu popüler dağıtım, kullanıcı dostu bir yükleyiciye sahip olmadığından bu alanda afallıyorlar.

SolusOS 2'nin birçok alanı gibi yükleyicisi de aktif olarak geliştirme sürecinde. Şu anki yükleyici, geliştirici LDME ve Solus OS 1 üzerinde çalışırken onun tarafından yazılmış. Mevcut yükleyici sadece temel işlevlere sahip ve bir bölümleme işlevine bile sahip değil. Yani sabit diskinizi hazırlamanız için üçüncü parti bölümleme araçlarını kullanmanız gerekiyor. Geliştirici, şu sıralar Pardus'un YALI bölümleme aracını adapte etmek üzere çalışıyor.

Ubuntu tabanlı dağıtımların tüm, Ubuntu'nun Ubiquity yükleyicisinin biraz değiştirilerek kolaylaştırılmış sürümünü kullanıyorlar. Yükleme süreci genellikle yaklaşık 7 adım sürüyor. Bu adımlara bölümleme, kullanıcı oluşturma, saat dilimi seçme ve klavye düzenini belirleme dahil.

Ubiquity'nin en iyi yanı, iyi bir dökümantasyona sahip olması. Dahası her Ubuntu tabanlı dağıtım için yükleme sürecini anlatan YouTube videoları da var. Dağıtımlar Ubuntu'yu temel aldığı için hangi yazılımların yükleneceğini seçemiyorsunuz. Diski belirleyip bölümlemeyi ayarladıktan sonra, dağıtım tüm yazılımları sizin için yüklüyor.

Son karar

Zorin OS: 5/5
PinguyOS: 5/5
Elementary OS: 5/5
SolusOS: 1/5
Pear Linux: 4/5

Ubiquity, basitliğiyle rakipsiz bir yükleme aracı.

Kararımız

Kararımız

Linux ekosistemi, kullanıcılara çok fazla seçenek sunduğu için övülüyor, bazen de eleştiriliyor. Bu sadece uygulamalar için değil, dağıtımlar için de geçerli. Peki Linux'a hangi dağıtımla başlamalısınız?

SolusOS, puanına bakarsanız listemizdeki en kötü dağıtım gibi görünebilir ancak dağıtım, final sürümü çıktığında herkesi kendisine geri çekecek gelecek vadeden bir dağıtım. Pear Linux, Mac'ten gelenlere göre tasarlanmış. Elementary OS, birinci olmaya oldukça yakındı ancak varsayılan uygulama seçiminin kısıtlanması üçüncü sıraya oturmasına neden oldu.

Zorin ve Pinguy ise birbirlerine oldukça yakınlar. Zorin, özel araçlar içeren ticari sürümlere de sahip. Pinguy, yeni başlayan Linux kullanıcıları için en iyi masaüstü deneyimini sunuyor: Kullanımı ve yapılandırması kolay, tasarımı da iyi.

1. PinguyOS

Web: www.pinguyos.com
Lisans: GPL ve diğerleri
Sürüm: 12.04

2. Zorin OS

Web: www.zorin-os.com
Lisans: GPL ve diğerleri
Version: Zorin OS 7

3. Elementary OS

Web: www.elementaryos.org
Lisans: GPL ve diğerleri
Sürüm: Luna

4. Pear Linux

Web: http://pearlinux.fr
Lisans: GPL ve diğerleri
Sürüm: Pear Os 7

5. SolusOS 3

Web: www.solusos.com
Lisans: GPL ve diğerleri
Sürüm: 3

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 96 Yorum

bana kalırsa en güzel dağıtım ubuntu en geniş finansal kaynak da en iyi arayüz kendine has arayüz ubuntuda ama yeni bir bilgisayar alındığında yüklü gelen linux ubuntudan da daha iyi bir sistem

linux bilgisayarımı mahvetti. en yeni sürümünü, windows 7nin yanına kurdum, ancak dosya sistemini kendi dosya formatına dönüştürdü. ve yaklaşık 12gb lık alanım yok oldu :( :( bir daha linux kurarsam ne olayım. eski sürümlerde böyle bir şey yoktu. yeni sürümde oldu ne olduysa.

@04 Şub 2014 02:35 o senin cehaletinin eseri...

@04 Şub 2014 02:35 Bu durum ilk günlerden beri olabilen bir hadise. Genellikle ilk linux kurulumlarında kullanıcılar bilgilerini ucururlar :-) Multiboot kullanmak için kurulumda biraz detaylı ayar yapmak gerekecektir.

@04 Şub 2014 02:35 Bölümlendirmeyi düzgün yapamamak senin suçun linuxun değil

@04 Şub 2014 02:35 becerememişsin ben bir hdd de 3 işletim sistemi kurdum pardus11,ubuntu,xp linux mahvetmez kurtarır

@04 Şub 2014 02:35 Kurulum yöneticilerinin çoğu depolama alanı üzerinde yapılacak işlemler ile ilgili detaylı bir rapor sunmaktadır. Bunu okumuyor ya da okumaktan aciz iseniz sonuçlarına katlanacağınızı da ayrıca belirtiyorlar. Ayrıca 12 GB'lık alanın yok olmadı, Windows'un disk yöneticisinden NTFS olarak yeniden biçimlendirerek kullanmaya devam edebilirsin.

Linux'un popüler dağıtımları ile tecrübe etmeye başladım, mevcut kullandığım birincil HDD'me dokunmadan ilave HDD'mi deneme tahtasına çevirerek işe koyuldum. Test ettiğim sistemlere gelecek olursam çok met ettikleri için UBUNTU, sonrasında Pardus KDE denedim. Daha sonrasında LinuxMint Cinnamon 16 gnome denedim ve LinuxMint Cinnamon 16 gnome'da karar kıldım. Bence LinuxMint Cinnamon 16 gnome, XP benzeri arayüzüne alışık olan kullanıcıların çok beğeneceği bir Linux dahıtımıdır. Bu işlere merak sarıp yeni başlayacak olan kullanıcılara önerim, minimum sistem gereksinimlerini karşılayabilecek bir masa üstü pc'ye boş bir 2'ci HDD takıp disk bölümleme, kurulum yapma konularını birebir risk almadan yapmaları yönünde olacaklardır. Bu kadar çok Linux dahıtımı olunca karar vermek gerçekten zorlaşıyor. Ben LinuxMint Cinnamon 16 gnome' mu çok sevdim ve öneririm de. Hangi Linux dahıtımını kullanmalıyım? sorusunun cevabını ihtiyaçlarınız ve kişisel zevkiniz doğrultusunda siz karar vereceksiniz. Burada deneyim kazanmış kullanıcılar ancak, öneride bulunabilirler. Arayüzlere kısaca değinmek gerekirse.. GNOME ara yüzü, pc'yi yormadan çok daha iyi çalışır, KDE arayüzü ise daha çok göreslliğe önem veren kullanıcılara hitap etmektedir ve PC'yi yorar, seçim sizin.

ben yıllardır kullanıyorum ama hiç linux kaynaklı veri kaybı yaşamadım, linux pc nizi mahvetmez. yıllardır linux kullanan biri olarak, linuxdan korkmamanız için (sadece bu sebepten) ilk ubuntu ile başlanmalı, çünkü ilk kullanıcı için yabancı bir alem olduğu için destek çok önemli. Ardından Linux Mint ve Chip'in önerdiği dağıtımlar kullanılabilir. Uzun süreli kullanım ve final dağıtım olarak vazgeçilmezim Arch Linuxu tavsiye ederim.

Guzel bir yazi olmus. Tesekkurler.

kaynak kullanımı ve performans olarak OS X >= Windows > Linux

Hepsi birbirinden güzel sanat eserleri!.. <Cleverman>

Elementary OS öneriyorum şık(çok şık) ve hızlı bir sistem sevenlere, ayrıca ubuntu tabanlı olduğundan uygulama ve destek olanakları da geniş

@04 Şub 2014 10:11 masaüstünü kullanamıyorsun onda benim için bu eksi bir yön

böyle linux yazıları görmek çok güzel....insaları bilinçlendirdiğiniz için tebrikler chip......gelecek linux e.d.

Solus OS'un gelişimi durduruldu. Pear OS da bir şirkete satıldı. Yani yeni sürümleri çıkmayacak SolusOS'un ve Pear OS'un da ne olacağı belli değil. Okurlarınıza bunları mı öneriyorsunuz?

Linux kurmayın demiyoruz hobi olarak yine kurun ne de olsa bir kaç saat sonra hevesin geçip birşeye yaramadığını anlayınca Windows kuracaksın.

@04 Şub 2014 11:26 windows sana paramı veriyor???

@04 Şub 2014 11:26 herkes senin gibi ms kölesi değil değişik...

@04 Şub 2014 11:26 6 senedir hevesim geçmedi çok ilginç. iş amaçlı özel program kullanmayanların tüm ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayan (oyun hariç), driver, codec, ıvır zıvır aratmayan işletim sisteminin neresini beğenmedin.

Ubuntu da çok zor değil, teste katılmalıydı bence.

kororaa xgl yada elive revilaton deneyin derim :)

Solus kapatılması mı?

Solus kapatılması mı?

Ubuntuyu denedim ise yaramayan isletim sistemi oldugunu gordum 3 saatte 2 kere coktu ne diyeyim

@04 Şub 2014 14:08 Sizin bilgisayarınızda veya kurulum yapışınızda sorun olamaz kesinlikle haklısınız... Çamur atmak ne kadar kolay. Ben W7'nin yanına kurdum çatır çatır çalışıyor.

@04 Şub 2014 14:08 çok ilginç 5 senedir ubuntu kurulu hala çökmedi

Ben dizüstü bilgisayarımda Fedora kullanıyorum. Memnunum.

Solus OS ve Pear OS ölü dağıtım. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz :D

@04 Şub 2014 15:38 linux dağıtımlarının işte en iyisi bu demek. sen hala anlamadınmı:)

Manjaro Linux - KDE

Linux özellikle netbookta çok iyi. Windows ağır kaçıyor. bir sürü Linux distrosu denedim, hemen hepsi de iyiydi. Hiç linux bilmeyen dahi kolaylıkla kullanabilir.

linüx çok yakıyor... cihazı yoruyor bu gariban işi hacı en iyisi appile ..

ben lünüx sü yükledim bişey anlamdım ne la bu. en kralı windows xp gerisi boş..

@04 Şub 2014 21:02 sen kullanma zaten.... doğru yazmayı öğren sonra konuş...

Valla beş para etmiyolar çok sürüm denedim en son mint ekran kartı driverini kurunca bidaha açılmadı özgür yazılım ama önüne gelen güncelleme yolluyor geneli kararsız çalışıyor dağıtımların hiç pc bize bulaştırmayın bence verilerinizi tehlikeye sokarsınız.

@04 Şub 2014 21:23 Ya ekran kartı üreticinin yayınladığı sürücü yüzünden oluyorsa ki yükleyince demişsin yüklemeden önce sistem açık kaynak kodlu kendi sürücüsnün kullanıyor. Demek ki çalışabiliyormuş ekran kartın bu üreticinin suçu linuxun değil.

Mageia KDE yada Gnome deneyin Live DVD ile çok kullanışlı...

Ubuntu kullandıktan sonra Linux kullanmanın bir anlamı kalmıyor Ubuntu kullanacağıma Windows kullanırım.

İllâki alternatif işletim sistemi kullanacağım diyorsanız Hackintosh kullanmanızı tavsiye ederim. Denemediğim Linux dağıtımı kalmadı. Slackware, Turkuaz, Caldera, Gelecek Linux vs. Ama maalesef üzülerek belirtmeliyim Linux masaüstü için berbat. Onca seneden beri edindiğim deneyimlerden sonra hâlâ adam akıllı bir Linux Masaüstü deneyimi gelişimi göremedim. Rpm tabanlı dağıtımlar bile günümüz dağıtımlarından daha fazla heyecan uyandırıyordu. Ama Linux denilecek olursa Ubuntu uygulama dükkanı ile birlikte şu anda en iyisi diyebilirim. En azından klasik masaüstüne Ubuntu Unit ile yeni bir bakış açısı getirmeyi başardı.

@Max_Real Qnx Hackintosh her bilgisayar ile uyumlu çalışmıyor. Linux bile daha fazla uyumlu birçok bilgisayar ile.

@Max_Real Qnx Ubuntu olmayanları deneseydin keşke, böyle höykürüp çemkirerzdin. Arch kullanacaksın, Slacware kullanacaksın. Kurup beğenmeyip hemen kaldırarak Linux öğrenemezsin.

şu resim windows'u andırıyor, yazık çok yazık. bende linux'u bir şey sanıyordum.

@05 Şub 2014 09:42 sen ne zannettin arkadaş......beğenmediğin linux ta yıllardır otomatik donanım tanıma var...win7 burdan arakladı araştır bir zahmet...e.d.

@05 Şub 2014 09:42 O masaüstü default (varsayılan) olarak geliyor. İsterseniz "Zorin look changer" kısmından Win xp, 7 veya Gnome 2 yapabiliyorsunuz. Buna da Zorin hem Xp hem 7 çakması demezsiniz herhalde? Öte yandan Paneli (windowsa göre görev çubuğu) istediğiniz gibi yapılandırabiliyorsunuz. Bi sağ tıka bakar iş.

@05 Şub 2014 09:42 cahil o Zorin OS ve KDE + MS XP'deki tasarım faciasından VISTA ve sonrası 7 görsellerini nereden arakladı sanıyorsunuz?

8.1'e vista faciası diyenler.. 7 bir anda %47.49 ulaşmadığını hatırlasınlar o onlar için yeterli. teknoloji özürlü olup 'vista faciası' demeniz tamamen kendi sorununuz. hiç biriniz ananızın karnından 7 ile doğmadınız. vista'nın sadece performans sorunu vardı. arayüzün %99'u windows 7'nin aynısıdır. windows vista'ya ayrıca sp2 kurup, kayıt defterindeki birkaç hata elle düzeltilince 7 ile hemen hemen aynı performansı size sağlar. bilim bilmeden yorum yapmışınız.

Ne buluyorsunuz şu Ubuntu'da anlamam Ubuntu bir casustur aradığınız her şeyi kaydedip amazon'a yollar youtube'da RMS'in Richard Stallman talks about Ubuntu videosunu izleyin de birşeyler öğrenin!

@05 Şub 2014 16:22 Ne kullanalım peki? Windows ve Mac kapalı sistem, onların nereye gönderdiği bile belli değil...

@05 Şub 2014 16:22 Çok filim izliyorsun. Ubuntu veya Windows eğer senden habersiz dışarı veri paketi gönderiyorsa çok rahat Wireshark'la gelip giden tüm bağlantıları izleyebilirsin. Kısaca sıfır bir sisteme casus yazılım yüklemek pek akıl karı değil. Öyle yapsalar hemen dünyaya ifşa ederler adamı.

Ubuntuyu denemis biri olarak tek diyecegim cok yetersiz isletim sistemi cok calismalari lazim cok cokuyor 3 saatte 2 kere coktu .....

bugün Mac'ime VirtualBox ile Pinguy Os kurdum. 2 yıl öncesine kadar 2. işletim sistemim olarak Debian kullanmıştım. açıkça söylemek gerekirse linux dağıtımları üstüne hiçbirşey koymamış. 2 senede hiçmi birşey değişmez.

Peki, %100 Yerli Yapım olan PisiLinux'u niye denemediniz?

@05 Şub 2014 22:27 %100 yerli linux diye birşey yok :)

kendini bilime ve bilişim ve yazılıma adamış birisi olarak ben bu lünüxü yüklersem facebook a girebilirmiyim weya tweter a...

@06 Şub 2014 18:30 Giremezsin sakın yükleme.

@07 Şub 2014 11:47 Yasaklar beyindedir tabii ki, benim gibi Facebook ve Twitter sevmiyorsan yalvarsalar da giremezsin. Bilişim ve yazılıma adanmış arkadaş da Twitter'ı Tweter sanıyor. Linux üzerinden Facebook ve Twitter'a girememek ne alaka? İnsanları yanıltmayın ya.

@08 Şub 2014 10:19 arkadaş dalga geçmiş

Debian iyi bir tercih olacaktır

linux = ubuntu = pardüs ===> koca bir zırvalık....

@07 Şub 2014 16:07 Arch, Slackware ve OpenSUSE kullanmadan tadına varamazsın tabii ki... Bir de bunları dene bakalım. İnanıyorum ki beğeneceksin.

@07 Şub 2014 16:07 cok dogru soylemissin ubuntuyu denemis biri olarak hic begenmedim daha isletim sistemi acilmadan bilgilrimi baska tarafa yollamiya calisiyor

Küçük harika Puppy Linux, kernel çekirdeği 3.10.5, LibreOffice ve VLC yeni sürümleri ile kullanıyorum. Çok beğeniyorum. (bilgisayara tam kurulum yaptım)

Yeterince zamanınız yoksa hiç bulaşmayın. Hangi dağıtımı kurarsanız kurun hep bir problem hep bir sorun. Kendimden örnek vereyim üç gündür ekran kartı driverlarıyla uğraşıyorum bir arpa boyu yol alamadım. Birde sürekli değişiyor "bunun desteği kalktı, yok şu değişti, yok artık onu kuramazsın" iyi de ben sürekli bunlar neyi değiştirdi diye takip edemem ki tek istediğim aldığım donanımı çalıştıracak bir yazılım hepsi bu. Uzun lafın kısası ilk cümleyi tekrar okuyun.

Yeterince zamanınız yoksa hiç bulaşmayın. Hangi dağıtımı kurarsanız kurun hep bir problem hep bir sorun. Kendimden örnek vereyim üç gündür ekran kartı driverlarıyla uğraşıyorum bir arpa boyu yol alamadım. Birde sürekli değişiyor "bunun desteği kalktı, yok şu değişti, yok artık onu kuramazsın" iyi de ben sürekli bunlar neyi değiştirdi diye takip edemem ki tek istediğim aldığım donanımı çalıştıracak bir yazılım hepsi bu. Uzun lafın kısası ilk cümleyi tekrar okuyun.

linux niye var biliyormusunuz? tabiki pcler ucuz olsun windows yüklü gelince pahalı oluyor diye var.

@09 Şub 2014 09:33 tabi tabi ondan var kıt zeka...

bu linux ne zaman istediğim gibi olacak acaba ??? orantısız ikonlar, küçük yazılar , dandik font , soğuk masaüstü , bööö.. win 8 sen çok yaşa..

@09 Şub 2014 11:50 Kendi emeginle yaptıgın herşey daha yararlıdır. Linux da öyle; ikonları, yazıları, fontları kendin ayarlayacaksın. Hem daha iyi değil mi, bir işletim sistemini kendi zevkine göre ayarlamanın neresi kötü?... Ayrıca Linux olmasaydı düşük bütçeli olanlar windowsu dahi kullanamazdı. Linux'u begenmeyebilirsiniz ama onun faydalarını inkar etme yanlışına düşmeyelim...

@09 Şub 2014 11:50 Windows 7 desen anlardım da windows 8 kadar iğrenç bir sistem yok

N'olur benide yükleyin ( Haiku Os )

Eski dizüstüme linux mint 16 yükledim gerçekten hızlı ve stabil ihtiyaç olabilecek hersey yüklü sürücülerden bi kablosuzu tanımadı ama yüklemesi fazla zor olmadı.

ARKADAŞLAR BEĞENİN YADA BEĞENMEYİN AMA ŞUNU BİLİNKİ LİNUX WİNDOWS UN EN BÜYÜK RAKİBİDİR VE BU RAKABET HEPİMİZ İÇİN İYİ SONUÇTA NEDEN LİNUX A TAVIRLISINIZ BİLMEM??..BU SAYEDE LİSAN FİYATLARI AŞIRI UÇUK DEĞİL..(İYİCE PAHALI).......LİNUX BİLGİSAYAR DÜNYASININ FORD 'UDUR BİR ZAHMET FORDUN TARİHİNİ OKUYUN NE DEMEK İSTEDİĞİMİ ANLARSINIZ..E.D.

@10 Şub 2014 11:10 windows'da Mercedesidir

@11 Şub 2014 13:27 BİR ARAŞTIR YA ARKADAŞ TARİHİ BİR İNCELE GÖBEKTEN ATIYORSUN .....BU ARABA KIYASLAMASI YAPACAK OLURSAK WİN-MERSEDES İSE LİNUX-MASERATİ'DİR E.D.

@13 Şubat 2014 11:28 ford dan Maserati ye geçiyorsan Windows bugatti olur

Güzel araştırılmış, anlaşılır, somut ve açık anlatımlı yazı. Elinize sağlık.

Windows ve linux ikiside yaramaz yetersiz bence ikiside bana gore

Açıkcası ben Ubuntu yu 7.10 dan 13.04 e kadar kullandım ve sıkıntı yaşamadım .Bunun dışında Windows a göre çok daha stabil geliyor bana şuanda Mac os X kulllanmaktayım . Aslına bakarsanız her client sistem aynı Windows,Linux,MAcOS x pek önemi yok kimin neyde rahat ettiği ile alakalı bir durum bence :)

Linux olmasaydı sizler 29 liraya Media Center hediyeli Windows 8.1 Pro'yu rüyanızda bile göremezdiniz. Öyle her Linux yazana rasgele kırmızı renkli olumsuz oyu basıp durmayın. Çok dikkat ettim bazı cahiller yorumlara okumadan bakıyorlar ve eğer yorumda Linux sözcüğü geçiyorsa hemencecik daha okumadan kırmızıyı yapıştırıveriyorlar. Ne yaptı Linux sana? Çocukluktan mı geliyor?

Hepsinin çekirdeği Linux ten gelir...

Sıradan ev kullanıcıları için tabiki Windows ama Super User diye tanımlanan kullanıcılar için Linux bu işte önde. Normal kullanıcı kullanım kolaylığına bakar. Doğal olarak Windows en iyi seçim. Geliştiriciler sınırları zorlar, o yüzden Linux.

Kali linux en iyisi benim için :D :D

Böyle zırvalıklarla daha uğraşan var mı? Her şeyi halleden bir işletim sistemi varken ben niye hamallık yapayım. Mac os muş Linux mış hikaye Windows her şeye yeter. Arkasında Microsoft var ,Apple bile zamanında batırmış bir firma

2000-2001 den beri windows kullanıyorum şu anda 8.1 kullanıcısıyım. Ancak yazılım konusundan anlamam..Sorum şu sizce linuxa geçeyim mi? Geçersem hangi linuxu önerirsiniz? Birde pardus pisi/pisi linux, pardus hakkında ne düşünüyorsunuz.. Microsofttan vaz geçme sebebim : Office programlarına bahsettiğim yıllardan beri ne paralar yatırmam iflahımı gevretti desem yeridir. Denem surumlerınde de her seferınde sürüm bitti yazısından gerçekten sıkıldım. Tamam diğer şeyler paralı olur anlarımda abi office gibi bilgi üretimine yardımcı programlar "bilgi çağında

@29 Mayıs 2014 06:13 linux mint katya

@29 Mayıs 2014 06:13 linux mint 18 Sarah, mate masaüstü

Xubuntu öneririm :)

@03 Tem 2014 14:15 mrb nasıl kurabilirim

Linux/Debian/Ubuntu gercekten ugrasmasi zor isletim sistemleri ve bana cok berbat geliyor.Daha cok gelistirilmesi lazim, isletim sistemini kuruyorum home klasorunde kullanici dosyasi yok kayip.. Dosya aramasi yapacaksin yok konum aramasi mi yapsin dosya aramasi mi ? Lan ha dosya ha klasor bul getir koy onume program yukleyecem arsiv biciminde yukleme dosyalari var.Terminale gircen root olcan sonra komutlari yazcan ohooo.Neden install klasoru koymamislar benzeri birseyde olurdu hayir komut yazinca iki uc insan kendini havalara sokuyor anlamadim.Gorende microsoft hackledi sanar.Alt tarafi iki program kurdun.

En iyi dağıtım bence linux mint kim ne derse desin

nasıl kurabilirim

Linux u öğrenip kavradıktan sonra yemin ederim windowsu beğenmez oldum.Sadece bazı programlar için mecburen açıyorum onun dışında asla kullanmıyorum windowsu.Gelelim dağıtımlara bence en iyisi ubuntu ve türevleri.Türkçe dil desteği çok iyi kararlı ve stabil.Şimdiye ne kadar ne çökme oldu ne de başka bir sorunla karşılaştım.Linux un en nefret ettiğim yönü tar.gz gibi kurulum dosyaları bir de ppa üzerinden kurulum sonrası depo hataları vermesi.

Önce XP 32 kurdum HDDye. Sonra Win7 64 bit. En son da PARDUS kurdum. Bootta sistem seçim sürelerini 5 sn ye ayarladım. Aynı anda sorunsuz olarak 3 sistemi yıllardır kullanıyorum...

yakın zamanda bir LINUX inceleme rehberi bekliyoruz

Bence " Linux Mint " kullanılmalı.Kullanımı daha kolay,daha stabil ve daha performanslı.Linux Mint, Ubuntu'yu bile solladı.

benim önerim ise her windows kullancısı mutlaka linux kurmalı. bu açık kaynak kodlu kamu malı yani halka ait yazılımların desteklenmesi açısından hayati öneme sahip. bugün cd burner xp, clamwin, 7zip, gimp gibi bir çok halk malı yazılım gerçekten pahalı yazılımlar kadar başarılı. neden linuxde windowsu geçmesin. bunun için toplum bilincinin artırılması için herkesin en az ayda bir defa linux kurulumlarını tanıtması lazım diye düşünüyorum. herkese selam

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir