Yeni bataryalar suyla çalışacak!

Henüz suyla çalışan arabalar yapamadık ama bakın neleri suyla çalıştırmayı başardık...

  • Gökay Özbudak
Suyla çalışan pil teknolojisi!
Deniz suyu ve tuzlu su beraber çalışıyor...

Enerjinin her şeyden çok daha fazla önemli olduğu bugünlerde bilim adamlarının üzerinde çalıştığı konuların başında piller geliyor. Stanford Üniversitesi'ndeki araştırmacıların bu konuda yaptığı bir ilerleme ise herkesi heyecanlandırdı.

Pil teknolojisinde tuzlu deniz suyu ve normal su kullanan araştırmacılar bu şekilde daha önceden aldıkları etkiden daha yüksek ölçüde verim aldılar. Yeni geliştirilen pilde de normal pillerde olduğu gibi pozitif ve negatif elektrotlar ve elektrik yüklü iyonları olan bir sıvı bulunuyor. Bilim adamları bu sıvı yerine normal su kullanarak, içindeki iyonların da sodyum klorür yani tuz olmasını sağladı.

Pil öncelikle temiz suyla dolduruluyor ve az bir elektrik yük veriliyor. Daha sonra drane edilen temiz su yerini deniz suyuna bırakıyor. Deniz suyunun içerisindeki tuz ise elektrotlar arasındaki elektriğin iletilmesinde büyük rol oynuyor. Araştırmacıların ortaya çıkarttığına göre, deniz suyu ile elde edilen potansiyel güç, normal bir pilinkinden çok daha yüksek.

Profesör Yi Cui, bu pilin etkilerini arttırmak için halen çalışma içerisinde olduklarını belirtirken 50 metre küplük temiz suyla çalışan bir elektrik santralinin bu yöntemle saniyede 100 megawat elektrik üretebileceğini ve bunun 100 bin ev için yeterli olabileceğini de belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Kim diyor yapmadık diye gözümle gördüm suyla çalışan arabayı; adam bir cihaz geliştirmiş suyu depoya koyuyorsun suyu hidrojen olarak ayrıştırıyor elde edilen hidrojeni motorda yakıt olarak kullanıyor. Hemde bizim snayideki ustanın biri yaptı. Tabi adamların milyon dolarları gidecek petrol istasyonları, otomobil şirketleri tabiki üretilmedi diye medyada bağıracaklar.Bizde inanacağız öylemi. Yemezler!

YA ARKADAŞ BUNLARI OKUYUNCA TAŞ DEVRİNDE YAŞIYORMUŞUM GİBİ GELİYOR, NE ZAMAN YAPACAKLAR BU SÖYLENENLERİ, KİM BİLİR GÖREBİLECEK MİYİZ?

YA ARKADAŞ BUNLARI OKUYUNCA TAŞ DEVRİNDE YAŞIYORMUŞUM GİBİ GELİYOR, NE ZAMAN YAPACAKLAR BU SÖYLENENLERİ, KİM BİLİR GÖREBİLECEK MİYİZ?

enerjinin geleceğinin suya bağlı olduğunu düşünüyorum. bugün petrol için ırak'a libya'ya girenler ileride yaptıklarından çok utanacaklar. tabi inançlı bir kalbe sahip olmaları gerekecek. yoksa aynı tas aynı hamam olur.

Boş haber bunlar yıllardır böyle haberler çıkıyor ama hala elle tutulur, gözle görülür bir gelişme yok. Bunlar sadece araştırma yapan bilim adamları ve üniversitenin ilgiyi üstüne çekmesi ve daha fazla fon almaları için yapıyorlar.

suyla çalışan araba mı.hemde hidrojenle oksijenin birbirinden ayrılması.iyi hoş ayrıştırır yakarız depoda tekrardan.benim görüşüm harekat halindeki bir arabada bunun olamayacağı.çünkü H2 ve O yu birbirinden ayırmada harcanan enerji yakıt olarak kullanılacak enerjiden kat kat büyüktür.Albert Einstein a göre enerji birbirine dönüştürülebilir ve kaybolmaz demiştir.bu bir kanundur ve tüm bilim adamları bunu kabul etmektedir.suyu ayrıştırmada kullanılacak enerji içsel enerjiye eşit olacak fakat sürtünmede kaybedilen enerjiden olayı böyle bir şey imkansız.

ama bu projenin temelleri daha iyi .eğer gerçekten denilen gibiyse sağlıklı güzel bir enerji kaynağına sahip olcaz...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play