Yeni bir mobil işletim sistemi: Sailfish OS!

Android ve iOS'a meydan okuyan Sailfish OS hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey...

  • H. Hüseyin Öztürk
Yeni bir mobil işletim sistemi: Sailfish OS!

Firmalar, akıllı cepler için yalnızca üç işletim sistemi seçeneğinin olmasından dolayı sıkışmış durumdalar. iOS ve Windows Phone birçok sınırlamaya sahip, Android'in ise açık kaynak kodlu olmasına rağmen gizli kısımları var.

Tabi durum böyle olunca yeni işletim sistemleri geliştirilmeye başlandı. Bunlardan en önemli dördü Firefox OS, Ubuntu, Tizen ve Sailfish OS. Bunların arasından Sailfish OS nispeten daha yeni. Ama fikirleri o kadar da yeni sayılmaz.

Nokia'nın başarısız olmuş ve yalnızca tek bir cep telefonunda kullanılmış MeeGo işletim sisteminin tekrar canlandırılmasıyla ortaya çıkan bir fikir Sailfish. Ayrıca açık kaynak kodlu ve Linux tabanlı.

Peki Sailfish'in farkı ne? En önemli farkı tamamen açık kaynak kodlu olması diyebiliriz. Ayrıca Android'deki gibi yarı gizli bir açık kaynak kodluluk değil bu. Yani kullanıcılar, Sailfish'in geliştiricisi Jolla'nın ne yaptığının çoğunu görüp, kodları kendi amaçları için kullanabilecek.

Arayüz ve diğer özellikler

Sailfish'in bir diğer büyük farkı da arayüzü. Ana sayfada statik uygulama simgeleri yerine, açık uygulamalarınızı gösteren pencereler var. Buradan aralarında rahatlıkla geçiş yapabiliyoruz. Bu seviyedeki bir çoklu görev sistemini daha önceki OS'lerde pek görmemiştik; WebOS hariç...

Tüm uygulama simgeleri de canlı bilgi gösteriyor. Mesela müzik çalar uygulaması hangi müziğin çaldığını gösterebiliyor. Birçok açıdan BlackBerry 10'un ana sayfa tasarımı, Windows Phone 8'lerin kutucukları ve Android'in widget'larının hepsinin bir araya geldiği bir birleşim olduğunu söyleyebiliriz.

Hareket ile kontrol bakımından da oldukça zengin bir OS. Uygulamalara yukarıdan aşağıya bir çekme hareketiyle ulaşabilirken, bir taraftan diğer tarafa kaydırma hareketiyle geri dönebiliyoruz.

Sosyal ağ ve benzeri güncellemelerimizi de, yaptığımız şeyi bölmeden, aşağıdaki kısmı yukarı doğru çekerek kontrol edebiliyoruz. Telefonu uyandırmak için ise ekranın herhangi bir yerine iki kez dokunmak yetiyor.

Diğer özellikler, ve özelleştirme

Bu sistemle fazladan tuşlar ve menüler aradan çıkarılıp, herhangi bir uygulamanın ekranından her şeye rahatlıkla erişim sağlanıyor. Hatta fiziksel veya sanal bir menü, geri, ve home tuşu yok. İşletim sistemi bu yapısıyla tek elle kullanmaya da daha uygun.

İsteğe göre renkler

Sailfish OS, cihazınızı görsel olarak özelleştirmeye çok önem veriyor. Arayüzün rengini, kullandığınız arka plan rengine göre ayarlayabiliyorsunuz ve uygulamalar bile bu seçtiğiniz renkten etkileniyor.

Hatta Jolla bu fikri bir adım daha ileri götürmüş, ve ilk Sailfish OS telefonu için (onun da ismi Jolla) renkli akıllı kapaklar çıkarmış. Taktığınız kapağın rengine göre, cep telefonu otomatik olarak ona uygun bir arka plan resmi seçiyor ve ses efektleri bile buna göre ayarlanıyor.

Şimdiye kadar saydığımız özelliklerin hepsi çok güzel, ama sonuçta bir cep telefonu işletim sisteminin başarısı uygulama zenginliğine bakıyor. Burada hemen akla gelen, Sailfish'in rakipleri karşısında hiçbir şansının olmadığı, değil mi?

Android uyumlu

Ama Sailfish için durum pek de öyle değil. Çünkü Sailfish sadece kendi uygulamalarına değil, Android uygulamalarına da erişime sahip (tabii ki Google Play dışında).

Ancak böyle bir avantajı olsa da, herkesin iOS ve Android'li cepleri aldığı bir piyasada, firmaların Sailfish OS yüklenmiş cepler çıkarması biraz zor görünüyor.

Yalnız burada da hemen hüküm vermek yanlış olur çünkü Sailfish yalnızca Android uygulamalarını değil, Android donanımını da destekliyor. Yani Android yüklü bir cihaza, Sailfish yüklemek de mümkün. Bu sayede, Sailfish yüklü gelen cihazlar ilk başta çok sınırlı sayıda olsa da, diğer cihazlara da yüklenebildiği için yayılması çok daha kolay olabilir.

Tabii şu an için firmanın planları bilinmiyor, ve şu anki tek Sailfish OS yüklü gelen cep telefonunun yalnızca Finlandiya'da piyasaya sürülen Sailfish OS telefonu olduğu düşünülünce, firmanın işi oldukça zorlu görünüyor.

Yine de Sailfish'in arkasındaki ekibin bu zorlukların altından gelebilecek kapasitede olduğunu düşünüyoruz. Android uyumluluk sorunları giderilirse, uzun vadede çok yönlü yapısıyla TV'lere ve tabletlere de yayılma ihtimali var.  Sonuç olarak beklentimizin yüksek olduğu bir işletim sistemi Sailfish.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Yüksek donanım ve sağlam bir tasarım ile gelirse alınabilir ara yüz mükemmel çünkü

Bir gün Türkiye de görmek dileğiyle...

androidi anlarımda bu haliyle iOS a nasıl meydan okuyacak onu anlamadım :)

HD2 ye port edilsin süper olacak arayüz çok tatlı

Arayüz çok itici

arayüz muhteşem. Jolla bu nokianın eski mantığıyla giderse ve uygulama mağaza içeriği gelişirse çok iyi olur. Keşke Symbian Belle os'lu sistemler port edilebilse inanın hemen sailfish'i seçer onun için geliştiricilik yapardım

Android piyasanın anasini aglatmis silmiş supurmus piyasayı 3 - 5 gerzek hala androidle baş edebilir diyor ya ne diyim size Ulen dingiller iphone 'nin piyasası ne ki daha yüzde 23 lerde sen akıl fikir ver şu taş kafalı iphoncu kaplamalara hepsi OYUN manyağı açık kaynak yazılımın nimetini bilmeyen koyun sürüsu kız arkadaşına veya çevresine hava atmak için tel kullanan ezikler.

@20 Mar 2014 00:00 Android tamamen açık kaynak kodlu değildir ! Kaz kafalı...

@20 Mar 2014 00:00 1- Açık kaynak diye bağırıyorsun; yorumunu windows yüklü bilgisayardan yazıyorsun. 2- Android'in gerçek anlamda açık kaynak kodlu olmadığını sanırım kimse sana söylememiş. 3- Senin mantığınla bakarsak olaya, Renault Symbol, çok sattığı için Aston Martin DB9'dan daha iyi bir araba. :)

Bu da mi java tabanli. Desenize android gibi kasim kasim kasilacak.

@20 Mar 2014 03:34 Bir Android java tabanlı değil VM'si javayı yorumlamak üzere geliştirilmiş bir işletim sistemi. İki buradan bununda VM'sinin javayı yorumlayacağını nereden çıkarttın çok merak ediyorum?Üç Androidin kasım kasım kasılmasının nedeni Javanın kendisi değil VM'snin eskiden oldukça optimizasyon yoksunu olması idi. 4.4'de gayet optimizasyonlu hatta Dalvik'in yerini alacak ART adında daha hızlı çalışan bir sistem var.

Fanboylarin yorumlarini saymazsak genel olarak begenilmis ayrıca benimde hoşuma gitti.

bence en iyi tasarım ios4-ios5-ios6 gerisi yalan

@20 Mar 2014 12:16 O zaman burada ne işin var ?

@20 Mar 2014 20:26 os ismine takılmış sazan :)

@20 Mar 2014 12:16 ya bi git arkadaş ne ios 4 ü

arayüz ve hız olarak gerçektende mükemmel bir ürün ancak uygulama mağazasında yeterli sayıda uygulama olmayacağını düşünüyorum bu konuda geliştiricilere daha fazla avantaj sunmaları gerekli

@20 Mar 2014 12:47 Google Play i ve Aondoid APK larini kullanabiliyorsun. Daha ne istiyorsun ki? WP ve iOS uygulamalarini da mi calistirsin ayni anda? :D

Neden Symbian'ı geliştirmiyorlar anlamış değilim. Hem yazılım hem de donanım kullanımı açısından çok iyi bir işletim sistemi. geliştirilme imkanı da çok yüksek ama tek sorunu şu an geliştiricisinin az olması !

@20 Mar 2014 20:29 aynen arkadaş . tutturmuşlar bi stabilite özürlüsü delikdeşik bir cep telefonu sistemi onun peşinden koşuyorlar. samsungun badası vardı negüzel onu geliştirmedi bedavadan androide atladı. nokia da symbian vardı.

@20 Mar 2014 20:29 Yahu bilgisayar mühendisi misin be adam! Android boşuna mı yapıldı sanıyorsun. Güzel tarafları var ki symbian rafa kalktı. Yazılım dünyasında çoğu zaman eskiye yer yoktur.

@20 Mar 2014 20:29 Symbian mı allah korusun yaa

@21 Mar 2014 18:37 sence onlar cokmu güzeldi

Finlandiya'da Jolla kullanma kullanma şansına eriştim. Donanımın çok üstünde performans veren bir telefon olmuş. Sailfish OS iyi dizayn edilmiş. Kullanıcı arayüzünü kullanmak keyifli. Özelleştirme imkanları mevcut. Çeşitli araçlar kullanarak google play ve yandex store ulaşmak mümkün ayrıca androidli bir telefon üzerinden alınacak apk yedeklerini Sailfish OS üzerine kurabilirsiniz. Uygulama konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Oyunların büyük kısmı çalışıyor bazı oyunların ise port edilmesi lazım. Andoid kadar sisteme yük bindirmediği için bazı oyunlar daha akıcı oynanabiliyor. IOS,WP,Android,Sailfish,Ubuntu,Firefox derken alternatiflerin artması güzel keşke istediğimiz işletim sistemini seçip istediğimiz telefona PC 'lerde olduğu gibi yükleyebilsek...

adam megoo başarısız olmuş yazmış cahil herif..

@22 Mar 2014 19:37 Başarılı olsaydı bugun android değil meego kullanıyor olurduk cahil herif

Eğer Türkiye'ye gelirse gerçekten HTC One M8 imi satıp alırım. Arayüzü gerçekten çok hoş. Belli bir süreden sonra ekran çözünürlüğü işlemci gücü falan gereksiz kalıyor. Ekran çözünürlüğü 720 p gayet yeterli işlemci için bir şey diyemem ama en önemlisi içinde bulunduğu yazılımı kaldırması gayet yeterli. Bunu Sailfish gerçekten başarılı bir şekilde yapıyor.

n9 daki gibi besleme ekranı var mı sailfis os'in

Iyi bir işletim sistemi

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost