Yeni bir soğutma yöntemi geliyor!

Böyle bir işlemci soğutma yöntemi görülmedi! İşte nanoteknolojinin son mucizesi...

  • Gökay Özbudak
Kendiğinden ilerleyen su
Bu teknoloji hayatımızın değişik yerlerinde de karşımıza çıkabilir

Bilgisayar firmalarının başta gelen ortak sorunlarından biri, daha hızlı işlemciler çıktıkça soğutmanın nasıl yapılacağıdır.

Çoğu bilgisayar kullanıcısının da bildiği gibi işlemciden en iyi performansı almanın yolu onu serin tutmaktır. Benchmarkları zorlayan çoğu bilgisayar, sıvı nitrojen gibi pek de alışık olmadığımız yöntemlerle soğutulmakta.

Roschester Üniversitesi'nden iki araştırmacı, belki de ilerde işlemcileri daha kolay ve etkili soğutmaya gidecek bir yolun temellerini attılar. Araştırmacıların buluşu; suyun, silikon yüzeyde hiçbir pompa veya artı bir güç olmadan yer çekimini yenerek tırmanmasını sağlıyor. Kamışla su içmeye benziyor ama kamışın diğer tarafından siz çekmeden de su yukarıya doğru çıkabiliyor.

Su nasıl yürüyor?

Bu teknoloji hayatımızın değişik yerlerinde de karşımıza çıkabilir

Süreç şu şekilde işliyor; aşırı güçlü lazerlerle silikon üzerinde nanometre ölçeğinde yapılar oluşturuluyor. Silikon yüzeyindeki bu yapılar, silikonun hidrofillik(suyu emebilme) özelliğini çok yükseğe çıkarıyor. Böylece su molekülleri, silikon yüzeyine daha da yakın olmak istiyor. Ve kelimenin tam anlamıyla silikon yüzeye daha da yaklaşabilmek için birbirleriyle yarışır gibi, saniyede3.5 cm'lik bir hızla üst üste tırmanıyorlar.

Günümüzde çoğu bilgisayar havayla soğutuluyor. Sıvıyla soğutmak çok daha iyi bir yöntem ancak günümüzde sıvıyla soğutulan bilgisayarlar fazla büyük gözüküyor ve çoğu sistem için de pek uygun olmayabiliyor.

Uzmanlar ilerde kendi suyunu kendi pompalayabilen silikonların kişisel bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılacağını düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Gelişmeler sevindirici fakat mesele su oldu mu milletin 2 kere düşünmesi lazım hafif kaçakta pcnii komple çöpe atabilirsiniz ben resmen şahit oldum

n2l soğutması var yabacı donanım sitelerinde test ediyorlar adamlar işlemcinin 2 katı kadar oc atıyor azot ile

böylece daha sessiz bir soğutma sağlancak umarım.

Eğer bu teknolojiyi geliştirip laptoplarada entegre edebilirlerse masaüstü bilgisayarların pazarı iyice azalır. Düşünsenize bir masaüstü kadar hızlı ve hiç ısınmayan bir laptobu kim istemezki. Günümüzde zor oyunlarda 80-90 dereceleri zorlayıp laptobu yavaş yavaş öldüren sıcaklık bu yöntemle belkide engellenebilir.

benim anladığım kadarıyla lisede öğrendiğimiz adezyon-koezyon mantığıyla işliyor bu olay. Koezyon kuvvetini arttırıp suyun yukarı çıkmasını sağlıyorlar.

işlemcinin içindeki 10 gram suyla soğutma olmaz, işlemci onu kendi içerisinde buhara dönüştürür ve işlemcilerin iç basınçtan dolayı çatlamasına sebep olur...

ama işlemcilerin üzeri düz değil de çok kanallı olursa ve bu kanallara oturacak soğutma plakası içerisinden geçen sıvı çok daha işe yarar...

saygılarımla...

işlemcinin içindeki 10 gram suyla soğutma olmaz, işlemci onu kendi içerisinde buhara dönüştürür ve işlemcilerin iç basınçtan dolayı çatlamasına sebep olur...

ama işlemcilerin üzeri düz değil de çok kanallı olursa ve bu kanallara oturacak soğutma plakası içerisinden geçen sıvı çok daha işe yarar...

saygılarımla.
..................................................................................................
sırf bişey biliyormuş gibi görünmek için yazılmış saçma bi yorum
1 havası alınmış tamam su veya sıvı ile dolu olan bi yerde burharlaşma olmaz çünkü olusan buhar hiç bi yere kaçamaz kaynama noktasına(100% ) gelene kadar çatlama falanda olmaz ayrıca burada bahsedılen sizin kafanızda hyel ettiğinizden çok farklı
anlatılmak istenen şey sıvı soğutmalarda artık pompa kullanıllmayacak su kapalı hortum içinde sürekli devi daim edecek kendi kendine.
nitekim radyatör ve su akış göstergeleri her halükadrda olacaktır.

bu yöntemle elektirik bile üretilebilir hiç bi enerji olmadan harek süper bişi.

enerji olmadan hareket olmaz, erke dönergeci palavralarına kapılmayın. Su molekülleri hareket ederken enerji harcıyor, ama ısınmadan dolayı enerji de kazanıyor. Yani kaynak ısı enerjisi.

Şu olur bu olmaz demek yanlış...Bir zamanlar ses hızının aşılamayacağı, ses duvarına çarpan aracın parçalanacağı söylenirdi. Ama olmadı.. O yüzden su buharlaşır, yok 10 gram suda ney?! Bunları bırakalım. Hele de aramızda radyo nasıl çalışır bilmeyenler olduğunu düşününce..

yav yine 2 milim bilginizle yorum yapmışsınız:D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play