Yeni bir virüs bulaştığı kişiden para istiyor

En sonunda yaptılar. Yayılmakta olan yeni bir virüs türü tüm diski şifreliyor, açmak için de para istiyor!

Yeni bir virüs bulaştığı kişiden para istiyor
Virüs yazarları artık kesenize de göz dikiyorlar!

Kaspersky Lab tarafından keşfedilen yeni virüs bulaştığı sistemin sabit diskindeki hemen hemen tüm dosyaları tek tek şifreliyor, daha sonra da bir fidye notu gönderip kullanıcıdan para istiyor. Kaspersky Lab şu anda virüsün 1,024-bit RSA şifreleme kodunu kırmak için uğraşıyor.

Bu yeni tür zararlıya "ransomware" (fidyeci yazılım) kategorisine sokan Kaspersky Lab virüsün Gpcode virüsünün çok daha güçlü bir varyantı olduğunu belirtiyorlar. Çok fazla yayılma imkanı bulamamış olsa da Virus.Win32.Gpcode.ak kodlu bu virüste kullanılan RSA 1,024-bit şifreleme sabit diskte önemli gibi görülen tüm dosyaları çok güçlü bir şekilde şifreliyor. Bunların arasında .doc, .txt, .pdf, .xls, .png ve .jpg gibi popüler dosya formatları bulunuyor. Virüsü programlayan fazla göze batmamak için şifreyi çözmek için sadece 50 dolar isteyecek şekilde ayarlamış. Ancak Kaspersky Lab, bu paranın hiçbir şekilde ödenmemesi konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

adamlar insanları sömürmek için elinden geleni yapıyorlar

Şu işe bak ya bu virüs düşmanımın başına gelmesin. Kaspersky inş bu virüsündende gelir...

virüsten de öte..

şu işe bak...

Bunların katli vacib oldu!

vay bee xD en sonunda bunudayapmışlar .. bu yolla adamların kişisel bilgilerinide alırlar kredi kartı gibi ..

aslında viruslerden korkman ama bu virusten gerçekten korktum. böyle birşey başıma gelirse ne düşünürdüm acaba

Ben Vermemki :D

en onemli dosyalarım müziklerim :D

oha ya bu bana bulaşırsa yandık demek 1,024-bit RSA şifreleme çöz çöz bitmez ya :D

900 gb arşiv var hele bir bulaşsın 50 doları gider ellerimle veririm..

Amma çok korkan var.Korkunun ecele faydası olmaz. Bir çıkış yolu elbet bulunur.

virüs 1024 lük şifreliyorsa sistemi kastığından anlamamız mümkün olur mu ? bilmem olur gibi geliyor bana o anda kapatıp , yedek alırız şimdilik tek çare bu

isterse tüm dosyalarımı şifrelesin tabi o işi başarabilirse :)

Dan Brown'ın Dijital kale adlı kitabı aklıma geldi.. Hadi hayırlısı..

İngiliz Columbia Üniversitesinin yapmış olduğu bir araştırmaya göre; 1024-bit şifrelemeyi saniyede milyon işlem yapan bir bilgisayarın çözmesi için 300,000,000,000 yıl gerekecektir.
Kaspersky kodu nasıl kıracak merak ediyorum. :D
Hiçbir önemli dosyamı pc'de şifreli halde dahi bırakmam. Fişi çekilmiş pc bile güvenli değildir, bir kere çalıştırıldıysa en azından yer tespit edilir. Bu sebeple benim için hayati önem taşıyan dosyalarımı içeren hdd'm işyerimde kilitli bir dolapta bulunuyor. Evimde kullandığım disklerimdeki tekrar temin edilmesi güç verilerimi de çoktan dvd'lere yedekledim. Bu yüzdendir ki böyle haberleri sırıtarak okuyabiliyorum;)

ohoouuu 1024 bit mi? inanılmaz! bunu çözmek değil 50, 5000 dolarlık iş. hadi cömert davrandı diyelim 500. ama o kadar parayı kimse vermeyeceği için akıllıca :)
anlamadığım şu: şifrelemek için gereken işlem gücü çok mu az? yani diski şifrelemek için taş çatlasa 1-2 saate ve bu sürede cpunun tamamına ihtiyaç duymaz mı? fark edilmeden nasıl yapıyor ki?

kaspersky sana basarilar...Hersey tamam da benden para istese nereye yatiracam :) hangi bankaya?

korkmayın tokatlarlar yakında :)

İlk araştırma yapan konuyla ilgili bilgi veren Kaspersky !
Virüsler ve Antivirüsler sıkı dostlar tıpkı virüs yazan ve antivirüs yazalımcıları gibi sözüm o ki; düşüne!!!

teknolojik haramimiz de oldu sonunda

arkadaşlar adamlar sakın para vermeyin diyor
siz tutmuşsunuz parayı nereye nasıl yatıracağınızı soruyorsunuz
yedekleyin bilgilerinizi

bilgisayarlarda önemli bilgi bırakmak doğru değil ulaşılamayacakları bilgisayar yok gibi görünüyor. yedekli çalışmak herzaman yararlı bence
virüs proğramlarınında hangisine güveneceğimizi şaşırdık doğrusu

Kaspersky 2009 v8 işini yapar arkadaşlar. her türlü virüs worm dialer koruması mevcut

Bence orada o kadar küçük miktarda para istemesinin sebebi,kişinin banka hesabına ulaşarak tüm parasını almak.Çok kurnazca ve anladığım kadarıylada kendini çok iyi koruyan bi virüs.Artık bu virüsü kırmaya çalışanlara kolay gelsin.

@12 Haz 2008 20:36 arkadaşlar bu bahsedilen virüs bilgisayarıma bulaştı.bilgisayarın açılışını engelliyor ve 100 euro para yatırırsam açacaklarını söylüyorlar.ben bilgisayarımı diğer kullanıcı hesabı ile açabildim fakat resim müzik word pdf gibi dosyaların ismin değiştirmiş ve uzantıları da bilinmiyor.yani dosyalarımı şifrelemiş.hiçbir şekilde açılmıyor.lütfen bilgi sahibi olanlar yardımcı olsun.daha çok yeni bir virüs herkes dikkatli olsun

kaspersky lisans satın alın arkadaşlar. milyarlar verip bilgisayar alıyorsunuz senede 55 ytl ödemek ağırınıza gidiyor. ve bu tür şeylerdende korkmanıza gerek kalmaz.

daha çok bir reklama benziyor;

"Kaspersky Lab virüsün Gpcode virüsünün çok daha güçlü bir varyantı olduğunu belirtiyorlar. ve kesinlikle para verilmemesini söylüyorlar."

2 haftadır lisanslı k.sky alıcamda erteliyorum hep. İş güç...

30-40 ytl'yi mi esirgeyeceğim 1.500 ytl'lik bilgisayarda... :)

@samet1986 eğer öderseniz ödün vermiş olursunuz bu kişi daha çok kişiyi madur eder.

Bazen ne kadar düz kontak düşünüyoruz… Yedekleme yapıyorum diyen arkadaşlar… Böyle bir virüsün sizin yedekleme alışkanlıklarınızıda inceleyip, virüslü bir şekilde yedekleme yapmanızı sağlayıp daha sonra aktive olacağını düşünmüyor musunuz?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost