Yeni Blu-ray disklere dünyaları sığdırın!

Pioneer, dünyaları kaydedebileceğiniz bir Blu-ray disk için çalışıyor. İşte yeni depolama canavarı.

Pioneer: 500 GB'lık Blu-ray disk
Blu-ray disk: Yakında 500 GB kapasite mi sunacak?

Pioneer firması uluslar arası optik veri depolama sempozyumu (ISOM) çerçevesinde Tokyo'daki geliştirme laboratuarlarında 20 katmanlı bir Blu-ray diskin yapılabildiğini açıkladı.

Boş medyanın her katmanı 25 GB veri depolayabiliyor, toplamda ise 500 GB'a ulaşılmış oluyor. Bu metot şu an piyasada bulunan Blu-ray teknolojisi ile tamamen uyumlu olacak. Ayrıca holografik depolama medyalarının üretimi ile karşılaştırıldığında bu 500 GB'lık disklerin üretimi çok daha kolay olacak.

Pioneer'a göre bu optik medyadaki her katmanı veri taşması olmaksızın okutabilmek büyük bir efor gerektirdi. Katmanların gittikçe birbirine daha da yaklaşması sebebiyle yan katmanlardaki veriler herhangi bir katmandaki verileri kötü yönde etkileyebiliyordu. Blu-ray teknolojisinin uygun yorumu ve katmanları farklı kalınlıklarla dizmeyle veri taşması problemi ortadan kalktı. Bu sayede 20 katmanlı bir optik disk üretmek mümkün oldu.

20 katmanlı diskin pazar başlangıcı 2010-2012 yılları arasında gerçekleşecek.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

500 GB HA ? Terminator filmi gerçek olur 5 10 yıla kadar :D

dönen disk teknolojisinden artık vzgeçilsin. Her alnda süper gelişmeler oluyor. hdd de adım adım. flash diskler geleceğin hddleri olacak.bunu geliştirmeleri daha akılcı ve asıl devrim olur.

2010-2012 yıllarında cebe giren tb'lik usb diskler cıkar piyasaya be, bende el kadar western digital 1tb usb disk var, o zaman ssd alırım daha iyi, optik medyalar gibi hassas degiller ve cok daha yüksek boyutlara ulaşırlar.

500 GB veriyi ben evimde nasıl koruyabilirim ki, koruyamayacaksam bu ürün kimlere hitap edecek. En iyisi bir bankadan kasa kiralayıp orada saklarız BR-D'i. Aksi halde, üzerine sinek pislese gitti 500 GB.

500 gb ye ne saklanabilir ki, ben 320gb yi anca dolduruyorum.

bende var 500 gb hdd 150 gb yi anca doldurdum bide 250 gb var onunda 50 gb si dolu :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir