Yeni çağın yıldızları: Android'li cepler...

Google ve 34 dev şirketin desteği ile geliştirilen Android işletim sistemi bu ceplerde yaşıyor...

Yeni çağın yıldızları: Android'li cepler...
Cep telefonunuzda Google - harika, değil mi?

Google Android ile mobil dünyada bir devrim yarattı. Çünkü Android'in hedefi, cep teflonlarını bilgisayarlar kadar işlevsel ve internet konusunda yetenekli yapmaktı. Biz de piyasada Android'li modellerin artmaya başladığını dikkate alarak bunları sizin için inceledik.

Google, 2007'nin sonbaharında 34 yazılım ve donanım şirketi ile masaya oturarak açık kaynak kodlu mobil platform birliğini kurdu. Bu şirketlerin hepsinin ortak hedefi kaynak kodları açık, herkesin istediği gibi kullanabileceği bir işletim sistemi oluşturmaktı.

Bu yeni işletim sisteminde yazılım şirketleri kolay şekilde kendi yazılımlarını hazırlayabilecek ve donanım üreticileri sistemi alıp kendi cihazlarına göre modifiye edebileceklerdi. O günkü hayaller gerçek oldu ve bugün karşımızda dev gibi bir Android ve bu sistemi kullanan bir sürü mobil cihaz var.

Bu yüzden bu makalemizde sizler için piyasadaki, üretimdeki ve daha söylenti aşamasındaki Android'li telefonları inceledik.

Piyasadaki Android'ler

İlk Android'li telefon

Türkiye piyasasında Android'li telefonlar ne yazık ki yok. Ama Avrupa'da iki örneği mevcut.

HTC Dream (T-Mobile G1)
Avrupa pazarındaki ilk Android yüklü telefon T-Mobile desteği ile gelen HTC Dream (T-Mobile G1) oldu. HTC Dream, kayan bir klavyesi yüzünden aslında biraz iri. Ama fiziksel bir klavyenin rahatlığı düşünüldüğünde buna değer. Telefon 3 MP'lik kamerası sadece fotoğraf çekebiliyor. GPS desteği ve Google Maps sayesinde yerinizi kolayca bulabiliyor ve yol haritası çıkarabiliyorsunuz. Hem yatay hem de dikey kullanılabilen 3,2 inç boyutundaki dokunmatik ekranı Android'in masaüstü için fazlasıyla yeterli. Telefonun internet bağlantıları ise HSDPA II (7,2Mbit/s) veya kablosuz ağ (54 Mbit/s) üzerinden sağlanıyor. Tabi Bluetooth desteği de var.

İlk Android'li telefonHTC Magic
HTC Magic Avrupa pazarındaki ikinci Android'li telefon. Vodafone desteği ile dağıtılan Magic'in G1'e oranla daha ince ve zarif bir kasası var. Bunun sebebi ise QWERTY klavyesinin olmaması. Bunun yerine gelen sanal klavye ise kolay kullanımı ve hızlı tepkileri sayesinde gerçeğini aratmıyor. Yine ise HSDPA II (7,2Mbit/s) veya kablosuz ağ (54 Mbit/s) bağlantılarına sahip olan Magic'in kamerası 3MP'lik fotoğrafların yanında 352x288 çözünürlüğünde videolar da çekebiliyor. Google Maps ile çalışan GPS sistemine sahip telefon genel anlamda T-Mobile G1'in eksiklerini tamamlıyor.

Yoldaki Android'ler

Samsung'un "galaktik" telefonu

Android sadece piyasadaki iki modelle kalacak gibi gözükmüyor. HTC Dream ve Magic'e üç arkadaş şimdiden yolda.

Samsung I7500 Galaxy
Samsung'un ilk Android telefonu I7500 Galaxy'nin Temmuz ayında Avrupa piyasalarına çıkacağı tahmin ediliyor. Samsung "Galaxy" ekini Android telefonları için kullanmaya karar vermiş. 3,2 inçlik dokunmatik AMOLED ekrana sahip olan telefonun altı adet de tuşu var. Fiziksel bir klavyesi bulunmayan telefon kablosuz ağ, HSDPA ve HSUPA üzerinden hızlı internet bağlantısı sağlayabiliyor. Arka yüzünde bulunan 5 megapiksellik kamerası ise fotoğrafları 32 GB'a kadar arttırılabilen microSD belleklerinde saklıyor. Ayrıca telefonun ek bir e-posta alıcı yazılımı da var. Bu sayede sadece Gmail'e bağımlı kalmıyorsunuz.

Samsung'un
HTC Lancaster
HTC'nin üçüncü Android telefonu olması beklenen modeli HTC Lancaster. Dream modeli gibi kayar QWERTY klavyesi bulunacak modelin HSPA, Bluetooth ve A-GPS özellikleri de olacağı söylenenler arasında. 3 MP'lik bir kamerası olacağı tahmin edilen cihazın mesajlar için özel bir kullanıcı arayüzü de olacak. Fiyatı ve ne zaman piyasaya sunulacağı ise şimdilik belirsiz.

Samsung'un T-Mobile G2
GSM operatörü T-Mobile'ın ikinci Android telefonu ise Bigfoot kod adlı G2. İnternete ilk görüntüleri düşen telefonun üreticisi ise bu sefer Samsung. Söylentilere göre 3 inçlik bir ekranı ve QWERTY klavyesi olacak telefonun kablosuz ağ, HSDPA, Bluetooth, GPS destekleri ve 3 megapiksellik bir kamerası da var. Belleği ise microSD kartlarla genişletilebilecek. İlk önce Amerika'da piyasaya sunulacağı sanılan telefon çok geçmeden Avrupa'da da kullanıcılarıyla buluşacak.

Daha yola çıkmamış Android'ler

Motorola'da Android piyasasından payını almak istiyor.

Google'a göre bu sene 18 yeni Android'li telefon daha kullanıcılarıyla buluşacak. Ama bunların hepsinin Avrupa'ya gelmesi çok az bir olasılık. İşte dillerde dolaşan Android telefonlardan bazıları...

Motorola Heron
Motorola da Android'li telefonlar kervanına katılmayı planlıyor. Daha Motorola'dan herhangi bir açıklama gelmese de söylentiler Heron adlı telefonun Temmuz ayında AT&T tarafından kullanıcılara ulaşacak. 2,8 inçlik bir ekranı, 3MP kamerası, GPS ve HSPA desteği olacak telefonun ses tanıma özelliğine sahip olacağı da söylentiler arasında. Fiyatı ise belirsiz.

Motorola'da Android piyasasından payını almak istiyor.CompuLab Exeda
Exada tam bir canavar. Şaka yapmıyoruz, 13x10x1,6 cm boyutlarıyla CompuLab şirketinin ürettiği Exada akıllı telefonlara oranla gerçekten büyük. Ama 3,2 inçlik ekranı Android için oldukça geniş bir alan sağlıyor. CompuLab istendiğinde cihazı Windows Mobile 6.5 ya da Linux dağıtımlarıyla da kullanıcıya sunabiliyor. Exada'nın çoğu akıllı telefonda bulunan USB girişinin dışında biraz eski olan RS-232 girişi de var. Bunun dışında CompuLab GPS, Bluetooth ve HSDPA'yı da unutmamış. Girişlerinizi dokunmatik ekrandan yapabildiğiniz gibi QWERTY klavyesinden de yapabiliyorsunuz. Fiyatı ise donanım ve yazılımına bağlı olarak 500$'a kadar çıkabiliyor.

Motorola'da Android piyasasından payını almak istiyor.Android netbooklar
Acer bu seneki Computex fuarında Android yüklü bir netbook tanıtmıştı. Bu önümüzdeki sene Android'in netbooklarda Windows XP ve diğer Linux sürümlerinin rakibi olabileceği anlamına geliyor. Asus, HP ve Dell de önümüzdeki sonbaharda piyasaya Android yüklü netbooklar sürmeyi düşünüyorlar. Çinli üretici Skytone ise geçtiğimiz Nisan ayında ilk Android yüklü netbook'u Alpha 680'i piyasaya sürdü bile. Dönebilen 7 inçlik ekrana sahip olan Alpha 680 donanım açısından oldukça cimri: ARM11 işlemci, 128 MB RAM, 1 GB sabit disk, kablosuz ağ, USB giriş ve SD bellek okuyucu. Cihazın Avrupa fiyatının ise 250$ olması bekleniyor.

Android: Açık kaynak ve yeni sürümler

Yeni cep telefonları için ortak bir platform

Herkes Android telefonlar hakkında konuşup duruyor. Ama bu işletim sisteminin arkasındaki kimin olduğu insanların pek ilgisini çekmiyor.

Birlikten güç doğar
Android'in arkasında 2007'de Google'ın öncülüğünde bir araya gelen 34 büyük şirket yatıyor. Bunların arasında Intel, HTC ve T-Mobile gibi devler de var. Android ise kurulan bu Open Handset Alliance liderliğinde akıllı telefonlar için üretilen bir işletim sistemi. Android Linux tabanlı bir sistem ve kaynak kodları açık. Bu her yazılımcının ve üreticinin yazılımı istediği gibi düzenleyebileceği anlamına geliyor.

Yeni cep telefonları için ortak bir platformHerkese açık
Android'in bir diğer avantajı sistem kaynaklarını oldukça tasarruflu kullanması ve yazılım geliştirme kolaylığı. Yüzlerce yazılımcının Java dilinde yazıp uyguladığı uygulamalar Android Market'te toplanıyor. Bu aslında Apple'ın AppStore'una benziyor. Ama büyük çoğunluğu ücretsiz olan yazılımların sadece küçük bir bölümü ücretli. Kullanıcılara ise yüzlerce uygulamadan istediklerini seçmek kalıyor.

Android Market'i kullanmak için tek ihtiyacınız bir Google hesabı. Eskiden telefonları kullanmak için Google hesabına ihtiyaç varken 1.5 sürümünden sonra sadece uygulama indirebilmek için gerekiyor.

Yeni cep telefonları için ortak bir platformAslında birliğin işletim sistemini geliştirmesindeki temel amaçlardan biri yazılımcılara uygulamalarını kolayca geliştirebilecekleri bir platform sunmak. Bu sayede önümüzdeki yıllarda birçok uygulama ve yeni Android telefonlar görebileceğiz.

Yeni Android: Rosie
Android'in üzerinde çalışılan yeni sürümünün adı şimdilik Rosie. Başlangıç sayfası çeşitli uygulamalarla istenildiği gibi düzenlenebilecek bu yeni sürümde internetin önemi daha da artacak gibi gözüküyor. Android telefonlar yakın gelecekte web telefonlar olarak anılabilir.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

1 GB sabit disk dediğine göre herhalde işletim sistemi birkaç mb yer kaplıyor :)

Google Android'i masaüstüne bir uyarlasın ben o zaman Microsoftu görürüm.Steve Ballmer abimizin rüyalarını kaçıran tek şey ne Apple ne de Linux: Google Android!

chip yoldaki androidler olarak htc hero da var.. dikkatini çekerim

microsoft linuxtan korkucak kadar bir küçük şirket değil büyük bir şirket ve milyon dolarlık kazanımları var ve büyük bir yazlımcı ordusu niye korksun ki aslında mantıklı düşünücek olursak açık kaynak açık kaynak diyoruz ama insanlar nereye kadar beleşe bir iş yapar unutmayın dünyada :D parasız bişey olmuyor ve linux halen donanım üreticileri tarafından ikinci planda kalıyor para kazandırmayan bir yazılıma neden destek versinler ki milyonlarca dolar kazandıran bir işletim sistemi varken ;) onun dışında linuxçular bence bunu oturup bi düşünmeli

General Mobile DSTL1'de de android var.Çok yakında çıkacak ve fiyatıda uygun gibi.

Neden açık kaynak yazılım? Çünkü para kağıdı fikir üretemez. Gün gelir Mikrozoft un ürettiğini geçer bu açık kaynaklı yazılımlar(Linux).Çünkü mücadele eşit değil 10 bin yazılımcıya karşı 100 binlerce yazılımcı.Linux zamanla ezer geçer mikrozoftu.Her yere yayılıyor çünkü bedava dağıtılıyor vede kullanımı karmaşık değil bilindiği kadar.Biraz uğraşınca aslında ne kadar kolay olduğuda görülebilir.Özellikle mobil aletlerde büyük firmalar seçiyor ,esnek bir yazılım çünki, kolay kullanımlı

Steve Ballmer abimizin rüyalarını kaçıran tek şey ne Apple ne de Linux demişsiniz de Android zaten Linux tabanlı.

asıl para fikir ürettirir :D linux dediğiniz kadar esnek ve kolay kullanım olsaydı zaten popüler ve zirvede bir yazılım olurdu neden hala arka planda kalıyor ;) kullanım kolay diyosunuz doğru dürüst bir yükleme bile yapılamıyor windows sistemindeki gibi bir program kurma olsa emin olun isanlar program kurmakla uğraşmaz yok kod yazarak program kuruyoruz :D her yere dağılsada yine bişey değişmiyo açık kaynak ama görsellikten başka bişey değişmiyor

Birkere popüler sadece türkiyede az biliniyordu.millet uyandı tabi tartışmamızda bu yüzden.bakın Kolayca YÜK-LE-niyor bu konuda eminim, herhangi bir linux dağıtımı kurup görebilirsiniz, sizin zor dediğiniz şey ise program kurup kaldırmak o işi paket yöneticileri sizin bile gözlerinize inanamıyacağınız hızda yapıyor.tabi değişik isimli programlar ama apple mac' de değişik isimli programlarla iş yapıyor alışması zor gelebilir ama para ödemiyorsun, işin bu kısmı güzel.tabi bide piyasada cahil insanlara cancan' lı bişeyler gösterip o yapamıyor bu yapıyor deyip cepleri boşaltmak var buda işin vahim kısmı oluyor olay bundan ibaret

bende de var bu android c12 modellinden süper bi telefon, karnim acmi 1e basiyorum yemek cikiyo icinden susadim mi 2 de hertürlü icecek cikartabilyion, ormanda koyboldun kalcak yermi ariyon 3e bas icinde ev ciksin sana, hastalandin mi acil hastaneye mi gitcen ozaman yandin telefonda telefon acmak icin tus kalmadi ondan biraktilar onu

yahu azizim dünyada populer türkiyede az biliniyordu deniliyor linux hakkında.. kardeşim dünya genelinde kullanım oranı ne ?! herhalde bu forumlardaki linux şovalyeleri mi oluşturuyor o % BİR küsürlük dilimi :D

Linuxun en buyuk eksisi sanirim kurumsal bazda uygulamalarin linux icin gelistirilmemis olmamasi. Tmm openoffice var ama muhasebe olsun faturalama olsun gibi uygulamalar da olsa linux icin sanirim o zaman sirketler direk linuxa gececegi icin kullanicilarinda linux ogrenmesi gerekecek ikinci sorunda linux bilen yeterli eleman olmamasi ki buda sirketlerin windowsa yonelmesini sagliyor. Bu durumda sana her yerde gerekebilecek bir windows varken linux ile kimse ugrasmak istemiyor ugrasanlarin cogu zaten uygulama gelistiricileri yada zevkine takilan kisiler.

Window oyun oynayan ve kucuk orta isletmelerin gozdesi.
Apple tasarimcilarin
Linux da uygulama gelistiricilerinin ve buyuk networklerin bu durumda ve sanirim cok uzun surede bu boyle kalacak. Sonucta ev kullanicilari pazarinin cok daha buyuyebilecegini sanmiyorum neredeyse herkeste bir bilgisayar kesin var bunlarin 1% inde linux 10% macos gerisindede oyle yada bir windows surumu kurulu

x = paralı y = parasız (para önemsizse okumayın)
(x) windows %89 çünkü oyunlar ona çıkıyor ve resmi kurumlar kullanıyor
(x) macintosh %10 çünkü kaliteli malzeme ve çok pahalı
(y) linux %1 serverlar için iyi bilen kullanır
Bide şu var:
linux eskiden konuşulmazdı bile
şimdi ise rakip yerine konuluyor
Neden?Pazar payı herşey değildir...değişebilir unutmayın

winfos şövalyesi olmaktan iidir para ödemediğim sürece
sonuçta 350$ bayılmıcam
350$' ın az olduğunu düşünen akıllı yoktur herhalde
o paraya 100$ ekleyip
netbook alırım yada
bi 250$ daha ekleyip wiii alıcak çok kişi var
windeki oyundan daha iii olcağı kesin

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir