Yeni Centrino Teknolojisi

Intel, Centrino’yu “Sonoma” kod adıyla güncelleyerek daha düşük enerji tüketiminde daha fazla performans vaat ediyor.

Birinci nesil Centrino, hak ettiği emekliliği kazanmak üzere. Centrino adı Intel tarafından Sonoma ile birlikte kullanılmaya devam edecek. 533 MHz hızında veriyolu hızına (bu değer şimdiye dek 400 MHz’di) sahip platform, Pentium M işlemci ve XD-Bit’den (eXecution Disable Bit) oluşuyor. Bu platforma 802.11-b/g-W-LAN-bağdaştırıcısı ve i915M (Alviso) yonga seti eklenmiş. Söz konusu yonga setinin özellikleri arasında çift kanal destekli DDR2-400 ve DDR2-533 RAM, PCIExpress x16 grafik kartı, S-ATA sabit diskler (P-ATA desteği sürdürülüyor), High Definition Audio (7.1-Ses) ve PCMCIA’ın takipçisi olan ExpressCard da yer alıyor.

Sonoma’nın potansiyeli tümüyle kullanılmamış

CHIP olarak, Pentium M 750 işlemci (FSB 533/1,86 GHz), 512 MB RAM (DDR2-400) ve ATI Mobility Radeon X600 grafik işlemcisine sahip örnek bir dizüstü sistemi olan Samsung X50’yi inceleme fırsatı bulduk. Cihaz tek bir DDR2-400 modülü barındırıyor. Dolayısıyla çift kanal bellek kullanımının sağlayabileceği avantajdan ilk aşamada yararlanılmıyor. ExpressCard yuvası gibi, SATA disk ve Intel High Definition Audio da henüz kullanılmıyor. Buna rağmen X50 örneğinin performansını benzer donanım özelliklerine sahip Centrino işlemcili Sony VGNS2XP (Pentium M 745/512 MB DDR 333 RAM, ATI Mobility Radeon 9700) ile karşılaştırarak yeni teknolojinin getirileri hakkında fikir edinmeye çalıştık.

En dikkat çekici değerler veri aktarım oranlarında ortaya çıktı: 583 MB/s gibi çok iyi sayılabilecek bir değer, X50’nin açık farkla VGN-S2XP’nin (463 MB/s) önüne geçmesini sağlıyor. Çift kanal desteği ve DDR2-533 bellek modülleriyle X50’den daha fazla performans almak mümkün. PCMark04 testi de 3.802 puanla Samsung’u ön plana çıkarıyor (Sony: 3.466 Puan). Intel, Sonoma teknolojisiyle güç tasarruf teknolojilerini yeniden gündeme getirmeyi amaçlamış. X50’de bunu tam anlamıyla hissetmek mümkün değil. Ofis kullanımında 273 dakikalık batarya ömrü, Sony VGN-S2XP’nin (268 dakika) çok az farkla önünde.

Sonuçta Sonoma, Centrino gibi büyük bir atılım değil ama önceki teknolojinin geliştirilmesi anlamı na geliyor. Yine de Sonoma’nın kendi potansiyelini gerçek anlamda ortaya koyması DDR2 modüllerin, 2,5 inç SATA sabit disklerin ve ExpressCard donanımlarının geniş ölçüde kullanımıyla birlikte gerçekleşecek.

Bilgi için: www.samsung.com, www.intel.com

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

ßen ßişi AnlamaDım

bende birşey anlamadım??????????????????????...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir