Yeni Chrome OS hakkında bilmeniz gerekenler!

Google işletim sistemi Chrome OS'un artık bir masaüstü var. Peki yeni Chrome OS'ta başka neler var?

  • Zeynel A. Öztürk

Google, Chrome OS'u gözden geçirerek ona daha geleneksel bir masaüstü görünümü kazandırdı. Peki bu Chrome OS'u daha iyi bir hale getirdi mi?

Chrome OS, ilk olarak geçen sene Samsung ve Acer tarafından üretilen Chromebook'lar için yayınlanmıştı. Chromebook'lar, Windows'dan farklı bir işletim sistemiyle çalışan notebook'lardı. Ancak Chrome OS, fazla basit olması, internet olmadan neredeyse hiç çalışmaması nedeniyle büyük eleştiriler almıştı. Ancak güncellenen Chrome OS ile bu değişecek gibi görünüyor.

Chrome OS, 19. sürüme ulaştı: Yeni Chrome OS, aslında işletim sisteminin 19. sürümü. Google, Chrome OS yayınladığından bu yana 8 kez yeni Chrome OS yayınladı.

Chrome OS'un masaüstü: Chrome OS'un "sadece bir web tarayıcısı"ndan oluşan arayüzü, artık Windows 7 stili bir masaüstüne sahip. Windows'daki Başlat Menüsü gibi bir Chrome düğmesine sahip ve uygulama simgeleri, Apple'ın Mac X Lion'undaki Launchpad'de olduğu gibi gösteriliyor.

Farklı Chrome pencereleri arasında çoklu görev işlevini kullanmak artık mümkün. Ancak uygulamaları masaüstüne sabitleyemiyorsunuz. Bunun yerine en çok kullandığınız uygulamaları görev çubuğuna sabitleyebiliyorsunuz. Pencelereri yan yana görüntülemeniz de mümkün.

Uygulamalar ve yeni Chrome OS PC'leri

Uygulamalar: Chrome OS, Chrome Web Store'da bulabileceğiniz uygulamaları kullanıyor. Uygulamalar hala Chrome web tarayıcısı penceresinde açılıyor. Bunun nedeni uygulamaları web uygulamaları olması ve çevrimiçi olarak depolanmıyor olmaları.

Bunun anlamı, güçlü uygulamalardan şimdilik uzak kalacağımız. Yani Chrome OS'lu bir bilgisayarı muhtemelen ana bilgisayarınız olarak kullanmak istemeyeceksinizdir.

Yeni Chrome OS PC'leri: Google'ın duyurduğu iki Chrome OS PC'si bulunuyor. Birincisi yenilenen Atom işlemci, 16GB SSD, 4GB RAM ve yenilenmiş bir touchpad ile gelen Samsung Series 5 Chrome Book. Chromebox adındaki küçük bir PC kasası olan bilgisayar da Samsung markasını taşıyor.

Chrome OS'un hızı, Chrome OS'un dosya sistemi...

Chrome OS'un hızı: Chrome web tarayıcısı üzerine kurulu olan Chrome OS, oldukça hızlı çalışıyor. Yeni işletim sistemi, GPU hızlandırmasından da daha çok faydalanıyor.

Chrome OS'un dosya sistemi: Chrome OS'un farklı dosyaları kullanırken ne kadar yetenekli olduğu büyük bir soru işareti. Google, bu durum üzerine eğildiğini ve bir sonraki sürümün bulut depolama sistemi olarak Google Drive'ı kullanacağını söylüyor. Yine de yeni Chrome OS'da dosya yönetimi daha iyi ve Office belgeleri açılabiliyor. Bu belgelerle çevrimiçi veya çevrimdışı çalışmak mümkün.

Çevrimdışı desteği: Google, Chrome OS'da daha iyi bir çevrimdışı çalışma desteği için çalışıyor. Bu sayede Google Mail'i, belgeleri, müzikleri, fotoğrafları ve filmleri çevrimdışı kullanmak mümkün olacak. Google, çevrimdışı bir Google Docs için de söz veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

google bedava olsun diye kendisi fikir yürütmeyip başkalarından çalarsa olmaz ama. çok da dandik bir işletim sistemi zaten çakma olduğundan belli. ilk sürümleri mide bulandırıcıydı.

oh be sonunda adam gibi adam gibi işletim sistemi kullanabilicez. microsoft un google a karşı gelmesinin sebebi ona rakip cıkmasıymış demekki . hahaha cok sevindim ya. google hiç bir paradan kacınmayıp elindeki tüm imkanları kullanarak proje yaratan bir dev. yakında sağlam bir işletim sistemiyle karşımıza cıkarsa microsoftun kuyrugu sıkışır ve adam gibi sistem yapar.
microsoft herkesi haraca bağladıgını biliyor o yüzden elindeki hiç bir şeyi kullanmıyor yada ileriyi düşünerek en iyisini şimdi yayınlamıyor . ama işler artık değişti google yakında iyi birşeyle çıkar ve google arayüze önem verdiğini görünümün kalitesi onun için önemli oldunu biliyoruz.
artık paraları yastık altına koyamıcaksın microsoft.

Bir önceki sürümü denedim fakat hoşuma gitmedi.Mac Os'a benziyordu ama kararlılık sorunları vardı.Bir de bu kadar "Bulut"laşmak hoş değil.Bir de tüm bilgilerinizi Google'a verinca.

Keşke İntel Atom işlemci yerine VİA işlemci kullansalarmış

Böylece işlemci kulvarında VİA`nın pazar payını arttırarak işlemci rekabetinde önemli bir katkı sağlamış olurlardı

İlk windows 1981 de çıkmış 8. sürümü seneye çıkacak,chrome os ne zaman çıktı ki 19. sürüm oldu :)

daha çok uğraşması lazım

akıllılık etmiş google geleneksel masaustune donus yapmıs.aklın yolu bir.microsoftda pclerde metro sacmalıgından vazgecsin fiyaskoya ugramak istemiyorsa.hayatta yapılacak en buyuk ahmaklık yanlısta ısrar etmektir.

@01 Haz 2012 16:45 bkz nokia

Geçen haberlerde okumuştum, Google kendisi akıllı telefon üreticekmiş içinde Android olan. Bunda da Samsung ve Acer'a bırakmaktansa kendi üretse çok iyi olur. Apple gibi hem yazılımları hem de donanımları kendine ait olur ve dolayısıyla daha stabil çalışır. Bildiğim kadarıyla Apple'ın çekirdeği de kendine ait ama olsun.

Google bu sistemi bir kaç yıl içinde Windows 8 tabletlere rakip olarak geliştirir kesin. Çünkü masaüstü sanki android tablet menüsü gibi görünüyor.

chrome os: windowsu kopyalıyOS

Bu sistemi ilk gördüğümde adını koymuştum ''Zindan OS'' önceki yapısından kurtulması iyi olmuş ...

Linux sürümlerinin yanından bile geçemez Chrome Os. Hele Pardus hepsinden öte.

Sen de yorum yaz