Yeni Core i5 ve Core i7 işlemciler testte

Orta seviyede dengeler yeniden bozuluyor: Intel'in yeni Core i7 ve i5 işlemcileri ne kadar iyi?

Intel'in yeni nesil işlemcileri hazır! Kod adı Lynnfield olan işlemciler özellikler fiyat açısından ucuz olan orta seviyeye hitap edecek. Fabrikadan yeni çıkmış üç yeni işlemciyi bir teste tâbi tuttuk.

Intel'in Nehalem nesli daha ilk modellerde bir koşuşturmaya sebep olmuştu. Core i7 ve Extreme Edition sürümlerinin çıkmasından bu yana rakip AMD üst seviye segmentini kendi başına bırakmıştı. Firma bunun yerine fiyat açısından daha uygun olan orta seviye segmentine odaklandı ve yeni Phenom II ve Athlon II işlemcilerle düşük fiyata iyi performans sunmaya çalıştı. Intel ise bu segmente Core 2 serisini yerleştirmişti. Fakat bu durum yeni işlemcilerle değişecek.

Dört çekirdekli taktik
Intel de AMD'ye benzer bir yöntem kullanıyor: Dört çekirdek, hızlı bir mimari ve düşük fiyata yüksek performans. Bu iş için üretici, Lynnfield kod adını verdiği üç yeni işlemci yayımladı. İki yeni Core i7 işlemci daha çok üst seviye kullanıcılara hitap ediyorken Core i5 750 ismini taşıyan işlemci, orta sınıfı ele geçirmeyi hedefliyor. Yeni savaşçıların test merkezimizde neler yaptığını ilerleyen sayfalarda ve resim galerimizde açıklıyoruz.

Lynnfield, Core 2 serisinin pabucunu dama atıyor

Intel Core 2 Duo: Core serisi yakında geçerliliğini yitirecek.

Başlangıç sireni çaldı: Intel'in yeni Lynnfield işlemcileri artık resmileşti. Kod adlarının arkasında neler saklı olduğunu size söylüyoruz.

Core 2'nin sonu: Intel, popüler CPU serisini (Core 2 Duo, Core 2 Quad, Core 2 Extreme) üretimden kaldıracak ve yerine yeni bir nesli devreye sokacak. Şimdiye kadar internette dedikodusu yapılan durum artık resmilik kazandı: Şu andan itibaren toplamda üç yeni model orta seviyeyi temsil edecek - iki adet Core i7 ve bir adet Core i5 işlemci.

Özellikle Core i5, fiyat/performans oranı açısından çok ilginç. Core i5 750 ismini taşıyor ve dört fiziksel çekirdeğe ve dört thread'e sahip. Saat hızı 2,66 GHz. Önbellek miktarı 8 MB ile Core i7 ile aynı seviyede, buna karşın maksimum güç tüketimi 95 Watt.

Lynnfield: Yeni işlemciler arkasındaki güç

Intel P55: Lynnfield için yeni yonga seti.

Lynnfield yeni bir nesli temsil ettiği için üretici, soket 1156'yı ve yeni yonga setlerini duyuruyor. Örneğin Intel P55 yonga seti Lynnfield sistemler için kilit noktayı temsil edecek. Yeni soket 1156, Core mimarisinden Nehalem mimarisine geçiş için gerekli bir unsur. Bunun dışında Lynnfield işlemciler de bellek denetleyicisini doğrudan CPU yongası üzerinde barındırıyor ve sonuç olarak selef soketin (775) sunmadığı ek bağlantılara ihtiyaç duyuluyor. Bunun dışında Front Side Bus (FSB) da devre dışı kalıyor ve yerine Direct Media Interface (DMI) geçiyor.

Sonrasında ne var?
Lynnfield, Intel'in üst seviye mimarisinin (Nehalem) artık kitlesel pazar için de mantıklı bir seçim olduğu anlamına geliyor. Fakat gerçek devrim henüz gerçekleşmiş değil: Yonga devi Clarkdale isminde, CPU ve GPU'yu birleştiren bir konsept üzerinde çalışıyor. İlk bilgilere göre Clarkdale işlemciler Core i5 ve Core i3 isimleri altında piyasaya sürülecek ve uygun fiyatlı giriş seviyesine hitap edecekler; ama 2010'dan önce bu işlemcileri göremeyeceğiz. İşlemciler soket 1156 ile uyumlu olacak. Dedikodulara göre çift çekirdekli ilk Core i3 modeli 2,93 GHz hızında, 4 MB önbellekli, DDR3 belleklere destek veren (1066 ve 1333 MHz) ve tümleşik bir GPU'ya sahip bir işlemci olacak. Grafik birimi muhtemelen 733 MHz hızında çalışacak. İşin ilginç tarafı TDP değerinin çok düşük olması: GPU + CPU toplamda 73 Watt tüketecek. Sadece işlemci ise ortalama 60 Watt TDP değeri sunacak.

Test sonuçları: Core i7 870

Core i7 870: Lynnfield serisinin en hızlı işlemcisi.

Üç yeni işlemci de çoktan test merkezimize ulaştı ve kapsamlı parkurumuzdan geçti. Test sonuçları bizi tamamıyla ikna etti.

İyi haber: Lynnfield'ler tam da fiyat/performans konusunda ikna etmeyi başarıyor. Özellikle Core i5 (yaklaşık 190 Dolar) az paraya muazzam bir güç sunuyor. Böylece Intel, AMD'yi orta seviye segmentinde de yoğun bir baskı altına sokacak.

Yeni amiral gemisi: Core i7 870
En pahalı Lynnfield işlemcisinin ismi Core i7 870. Yaklaşık 550 Dolar fiyatı ile pek de ucuz değil, ama performans açısından tamamen ikna edebiliyor. Nehalem'in diğer üst seviye işlemcileriyle karşılaştırıldığında üçüncü sırayı elde ediyor. Sadece Extreme Edition Core i7 işlemciler (965 XE ve 975 XE) Lynnfield'ın önüne geçiyor. Diğer tüm Core i7'ler ve Core 2 Duo işlemciler arka sıraları dolduruyor. İşlemcinin dört çekirdeği, sekiz thread'i var ve 2,93 GHz hızında çalışıyor. Grafiksel olarak hazırlanmış benchmark sonuçlarını resim galerimizde bulabilirsiniz.

Fiyat bombası: Core i7 860

Core i7 860: Fiyat ve performanstan oluşan iyi bir kombinasyon.

Bir boy daha aşağı indiğimizde teknik açıdan abisinden pek farklı olmayan; ama çok daha uygun fiyatlı Core i7 860 ile karşılaşıyoruz. i7 860 için (550 yerine) 290 Dolar talep ediliyor; hem de özelliklerden feragat edilmeden. Bu işlemci de dört çekirdek ve sekiz thread sunuyor. Saat hızı marjinal biçimde 2,8 GHz'e düşüyor ki, bu da elbette kendini bechmark'larda belli ediyor; fakat uygulamada dev bir fark yaratmıyor. Örneğin Unreal Tournament 3'ü (1280 x 1024 piksel) saniyede 137 kare oranı ile oynayabiliyorsunuz. Tepedeki Core i7 870 ise aynı şartlar altında 138 kare/saniye oranını elde ediyor; belirttiğimiz gibi farklar marjinal seviyede.

Bu sonuçlar ışığında i7 860, Intel işlemciler arasında 5. sıraya yerleşiyor ve Core i7 serisi içinde fiyat/performans önerimiz olmayı hak ediyor. Özellikle bütçesine önem veren oyuncular için ilginç olacaktır. Tüm benchmark'ları resim galerimizde bulabilirsiniz.

Yeni üye: Core i5 750

Core i5 750: Intel'in yeni, gerçek orta seviye işlemcisi.

Core i7 marka isminin uzun bir süreden beri tanınmasından sonra Intel de tamamen yeni bir isim ile pazara giriş yapıyor: Core i5. Bu işlemci terminolojide gerçek Nehalem orta seviyesini temsil ederken, Core i7 hala aşırı heveslilere hitap ediyor. 190 Dolarlık Core i5 750 (2,66 GHz) bazı noktalarda abilerinden ayrılıyor. Mesela dört çekirdekle donatılmış işlemcinin sadece dört thread'i var (i7: sekiz thread). İşlemcinin yapısı aynı kalmaya devam ediyor: Core i7'ler gibi 774 milyon transistöre sahip, 45-nm tekniğine göre üretilmiş ve DMI4800 arayüzü üzerinden bağlanıyor. Maksimum güç tüketimi burada da 95 Watt.

Böylece Intel'in yeni orta seviye işlemcisi 9. sıraya yerleşiyor ve istisnasız tüm Core 2 işlemcileri arkasında bırakıyor. AMD işlemcilerden sadece top model Phenom II X4 965 BE, Core i5 750'den daha hızlı. Tüm test sonuçlarını resim galerimizde bulabilirsiniz.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Phenom II X4 965 BE bu işlem ile ilgili açıklama sanırım intel diyenlerin kendini biraz daha parçalaması demek olacak. i serisi hiçbir işlemcisi ile hiçbir amd işlemcisi denkleştirilemez diyenlere kapar olsun yukarıdaki yazı.

Core i5 200$ üzerinde bir işlemci ucuz derken...

en iyisi pentiumIII

i7 860 oyuncular için baya cazip az elektrik tüketimi fiyatı ve tek çekirdek uygulamalarda turbo özelliğiyle ayrılır bence.

Bi şey var ki AMD'nin PII'lerinin rakibi C i7 değil,C2Quade işlemcilerdir.AMD'nin i7lerecevabı Bulldozer işlemciler olacaktır.Ama bu işlemciler için biraz beklemek lazım.Buna rağmen AMD PII işlemcilerle İntel'in i7 920 işlemcisine yakın performasn sunan 965 işlemcisini yapmıştır.aslında AMD performanstn ziyade f/p ürünleri üretiyor.İstese i7lere cevabı veriri ama fiyatları da yüksek olacağından dolayı f/p oranını devam ettiriyor.

bakın size anlatıyım 11 yaşındayım 2 pc var evde 1.si p4 işlemci 2.66 ghz 512 mb ram gf fx 5200 128mb
diğeri ise pentium dual core 2.40 ghz çift çekirdek çift işlemci
1gb ram
intel gma 3100 ekran kartı 256 mb
dayımlardakide çok eski olan
AMD SEMPRON 2200+ 1.5 GHZ
256 MB RAM
GF FX 5200 128 MB RAM
AMA ONU KULLANIRKEN BİLE BUNLARDAN HIZLI GELİYOR İNSANA
BENCE AMD AMD AMD EN İYİSİ İNTEL KULLANSAM BİLE %100 NEFRET EDİYORUM BELKİ ÇOCUGUM DİYE YAYIMLAMAZSINIZ BU MESAJI AMA İNANIN VE EKLEYİN
BU ARADA BULLDOZER SANIRIM BAYA İİ OLCAK

Editörün notu:
Caps Lock açık yazılmış mesajları genellikle siliyoruz.

Intel'in yeni nesil işlemcileri hazır! Kod adı Lynnfield olan işlemciler özellikler fiyat açısından ucuz olan orta seviyeye hitap edecek. Fabrikadan yeni çıkmış üç yeni işlemciyi bir teste tâbi tuttuk.

yapmayın gozunuzu seveyım ucuz =)) 600 mılyon Turkıyede askerı ucret ...

Bence çok güzel bunlar Pentium devlimi kapandı en eski sınıf oldular neredeyse İ7 bence çok güzel bir islemci gezegendeki en iyi islemciler bence.

Bence çok güzel bunlar Pentium devlimi kapandı en eski sınıf oldular neredeyse İ7 bence çok güzel bir islemci gezegendeki en iyi islemciler bence

bence cok iddialı konusmayın AMD Bulldozeri çıkartınca görürsünüz :):) chip genelde inteli takib ediyosun birazda amd den bahsedin :)))

amd işlemcileri çok başarısız hele laptoplarda

amd kullanmadım ama oyun için amd daha iyi diolar bencede amd

Bence pahalı.Ben ofiste & evde internet vb. işlemler için halen Pentium 4 işlemcimi kullanıyorum, oyunlarda ise Core 2 Quad gayet yetiyor.Ama tabikide bir kaç sene sonra bende "Core i" serisine geçiş yapacağım ama evde internet vb. amaçla kullanacağım pcmde hala Pentium veya Core 2 Duo işlemci kullanacağımdan eminim vede kolay kolay pentium devrinin bitaceğini zannetmiyorum, çünkü Pentium D piyasadaki performans/fiyat oranı oldukça iyi olan işlemcilerin başlarında gelmektedir.Bunu benimde P4 sahibi olduğum için yazdığımı zannetmeyin bu bir gerçektir.Core i serisinin tutulması için 1-1,5 yıl olduğuna inanmaktayım.Çünkü o zaman fiyatları bu kadar anormal düzeyde olmayacaktır ve sistem üreticileride giriş-orta düzey pclerde de bu işlemcileri tercih etmeye başlayacak ve bu pcler sayesinde bu işlemcileride kullanan oranı artacaktır.

-"amd işlemcileri çok başarısız hele laptoplarda"

Bu yorumda çok taraftar bir yorum olarak gözüme çarptı.Bu kullanıcının sıkı bir intel fanatiği olduğunu her türlü anlayabiliriz.Size göre AMD iyidir diğerine göre AMD kötüdür bu konuda böyle keskin (!) yorum yapmanın gereksiz olduğu kanaatindeyim.Sonuçta bu kadar insan AMD yi tercih ediyorsa bir bildikleri vardır ki bununla orantılı olarak ; Bu kadar insan İnteli tercih ediyor ise onlarında mutlak kendilerine ait bir sebepleri olduğunu düşünüyorum ve son olarak yine söylüyorum bu işlemcilerin yaygınlaşabilmesi için fiyatlarının düşmesi ve PC Üreticilerinin giriş-orta PC guruplarınada bu işlemcileri dahil etmeleri gerekmektedir...

Saygılar.....

"Pentium devlimi kapandı " Eğerki, Pentium devri kapansa idi dev sistem üreticileri giriş ve bazı orta sınıf masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarına Pentium Dual işlemcileri koyma gereksinimi duymazlardı.Bu işlemcilerin devrinin kolay kapanacağını sanmam çünkü bu işlemciler İntel cepesindeki Fiyat/Performans klasiklerindendir.Yorumlarda bu tip ayrıntıları unutmak ve keskin(!) yorumlar yapmak yanıltıcı olabilir.

Saygılar...

amd işlemcileri çok başarısız hele laptoplarda
----------------------------------------------------------
Sen git 750 liraya amd işlemcili leptop al sonra işlemci kötü , bu havayla git 2000 liraya intel işlemcili leptop al intel iyi insaf diyorum başka bir şey demiyorum...(çok kendine güveniyorsan aynı fiyata bir intel birde amd leptop al başarısız kimmiş görürsün)

"amd işlemcileri çok başarısız hele laptoplarda
----------------------------------------------------------
Sen git 750 liraya amd işlemcili leptop al sonra işlemci kötü , bu havayla git 2000 liraya intel işlemcili leptop al intel iyi insaf diyorum başka bir şey demiyorum...(çok kendine güveniyorsan aynı fiyata bir intel birde amd leptop al başarısız kimmiş görürsün)"

Bu yorumu yapan arkadaşa mantıklı ve akıl kârı olan cümleler kurduğu için tebrik ediyorum.Eğer düşük fiyat ve performans istiyorsanız AMD ye yönelirsiniz.

2.Konu ise herkez istediği markayı seçmekte özgürdür & isteyen istediği markayı seçer.Fatak sen A markasını kullandığın için B markasını kötüleyemezsin.Böyle bir hakkında bulunmuyor fakat kullanırsın ona görede yorumunu yazarsın bu arada ben İntel & AMD kullanmama rağmen AMD karşıtı yapılan yorumlara haksızlık gözü ile bakıyorum.İlk baş AMD kullanın ondan sonra yorumunuzu yapın.

Saygılar.....

i7 alan arkadaşlar üzüleceksiniz. i9 lar geliyor 6 çekirdek. ve 6.4 ghz yi gören canavarlar olarak geliyor.ve gtx295 yeni gpu ve dx11 desteği ile geliyor. pc almayın su yakınlarda bekleyin. amd yi kokten kurutacaklar.

@alien_fx kardeş yıl 2016 i9 yeni geliyor valla helal olsun ne kadar ileri görüşlü bir arkadaş :)

Önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinin başında tam sistem alma zamanı bu işlemcilerin fiyatları azda olsa düşer birde nvidia dx11 kart üretmeye başlar dx11 kartların fiyatlarıda düşer zaten sistemimde eskimişti biraz daha bekleyip sistemimi yenilemeyi düşünüyorum

i7 alan arkadaşlar üzüleceksiniz. i9 lar geliyor 6 çekirdek. ve 6.4 ghz yi gören canavarlar olarak geliyor.ve gtx295 yeni gpu ve dx11 desteği ile geliyor. pc almayın su yakınlarda bekleyin. amd yi kokten kurutacaklar.
---------------------------------------------------------------------------------
bu yorumu yapan arkadaş hakkında hiç yorum yapmıcam tarafcıl ve akıl karı olmayan bir yorum olduğu her halinden belli sadece amd bitince sende kına yakarsın diyorum.

yani arkadaşlar öle yorumlar yapmışsınızki birşeyi araştırmak amaçlı buraya geldm ama araştırmanın ve değerlendirmenin yerini saçma sapan tartışma tarzı konular almış eyer i7 kullanan olduysa veya amd peformansları hakkında bilgi verirlerse çok daha faydalı oolur bence tşkler...

Artık Corei5 gibi 2.5GT/s FSB hızına 8MB cache'e sahip bir işlemci varken kimse gidip 200$ küsür dolar verip 1333MHz lik verip Quad işlemci almaz. Bence Corei5 fazlasıyla yeterli i7 çok üst düzey bir işlemci zaten i5-i7 arasında 100$ fiyat farkı var az para değil.

Nedir bu intel düşmanlığı anlamış değilim kullanıcı zevki vede keyfidir bu arkadaşlar!! Ayrıca intel'i ilk gününden beri kullanmaktayım ve hiç bir şikayetim olmadı, amd kullanıcı arkadaşlarada saygı duyarım.

bana gore en iyisi 2 guad sizi bilmem ama benim ki bu 4 cekirdek bana yeter

amd veya intelden birinin bir an olmadığını düşünün fiyatlar en az 2 katı olur. Başka yoruma gerek yok.

Arkadaşlar dün i5 750 2.66 ghz pc kurdum ne quad ne de amd fiyat ve performans süper demek az bile kalır tavsiyemdir

Arkadaşlar bu işi iyi bilen varsa lütfen cevaplasın intel i-5 520m mi yoksa intel i-7 720q mu daha iyi ikisinin artısı eksisi neler cevap verirseniz çok sevinirim şimdiiden teşekkürler...

hacı artık İ5 var 2 quard öldü gibi İ lerin frekans hızı daha yüksek turbo boastla 4 çekirdek oluyo :D

arkadaslar! i5 platasini alsam, gelecekte i7 ve ya i9 sistemini onun uzerinde kura bileremmi?

arkadaşlar bilgi-sayarı ağır kullanmama rağmen i5 yeterli ve kaliteli

i7 860 mı daha iyi yoksa yeni i5 mi ona göre pc alcamda

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir