Yeni Firefox'ta o olmayacak!

Yeni Firefox'ta bu kez bir yeniliğe değil, daha önce olan bir özelliğin ölümüne şahit olacağız...

Mozilla, yeni gelecek Firefox sürümlerinde Favicon'lara veda etmeye hazırlanıyor. Adres çubuğunda yazan adresin hemen solunda, siteyi simgeleyen minik simgelere verilen favicon adı, bundan böyle Firefox ile anılmayacak.

Mozilla, bu minik simgeleri, güvenlik amacıyla kullanmaktan vazgeçtiğini söylüyor. Daha önce bazı dolandırıcı sitelerin, simge olarak kilit kullanması ve sitelerinin sanki bir güvenlik sertifikasıyla donatıldığı imajı yaratması, Mozilla'yı rahatsız eden en büyük neden.

Yeni Firefox'larda sitelerin sahip olduğu güvenlik sertifikaları, türlerine göre farklı kilit renkleriyle belirtilecek. SSL sertifikası kullanmayan sitelerde ise, adresin yanında bir dünya simgesi belirecek.

Mozilla, favicon'lara aslında tamamen veda etmiyor. Sekmelerde beliren favicon'lar yerlerinde kalacak. Değişiklik, sadece adres çubuğunu etkileyecek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Güzel bir şey düşünmüler

iyi olur bencede gitmesi

chrome'daki özellik

İyice Opera'ya benziyorlar.Opera'nın link çubuğu da buna benzer mantıkla çalışıyor sekme başlıklarında favicon kullanılıyor.Güvenli - şifreli veya ssl ile şifrelenmeyen sitelerde ise dünya ve yanında web yazan iconlar yer alıyor.

Operada da bu iconlar olsa dünya simgesi yerine diyordum şimdi firefox opera gibi oldu. :)

firefox 13 de büyük yenilikler olucak gibi gözüküyor windows 2000i desteklememesi xp sp2 den sonra sürümleri desteklemesi perfonmans açısından en iyi firefox sürümü olabilir firefox 13

ozaman daha dikkatli olmalıyız

12 sürümü 11 den iyi ya beyendm

opera var aynısından yıllardır :)

kökten kaldırsınlar firefoxu daha memnun olurum...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir