Yeni (gibi) bir mobil platform: LuneOS!

HP'nin adeta "elinde patlayan" işletim sistemi webOS, yeni bir isimle bir kez daha ortaya çıktı!

Open webOS'a yeni isim: LuneOS

HP, daha önce satın aldığı eski mobil işletim sistemi PalmOS'u, webOS ismiyle geliştirip açık kaynaklı bir sisteme dönüştürmüştü. Ancak WebOS'lu telefonlar ve tablet piyasada iş yapmayınca, HP onu LG'ye lisanlamış; LG'nin akıllı televizyonlarında da webOS sistemi kullanılmıştı. Bu arada açık kaynaklı hale dönüşen webOS sistemi, şimdi yeniden revize edilerek, Open webOS camiası tarafından LuneOS ismiyle yepyeni bir mobil işletim sistemine dönüştürüldü.

Yeni işletim sisteminin desteklediği telefonların listesi şimdilik biraz kısa: HP TouchPad, Google Nexus 4, Samsung Galaxy Nexus ve ilk nesil Google Nexus 7... Ancak işin garibi, bu liste genişlemek yerine daha da kısalacak gibi görünüyor zira geliştirme ekibi işletim sisteminin yeni sürümlerinde sadece  Nexus 4 ve HP TouchPad'e odaklanacaklarının altını çiziyorlar. Yani LunesOS sadece bu iki model için geliştirilen özel bir işletim sistemi olarak kalabilir. Ancak, LunesOS ekibi, işletim sisteminin aylık olarak güncelleneceğini ve kusursuz bir sistem haline getirileceğini de vurguluyorlar. 

Eğer hedefledikleri noktaya ulaşabilirlerse, LuneOS, üreticilerin de dikkatini çekebilir ve onu daha fazla telefonda görmemiz mümkün olabilir. Sonuçta LuneOS'un 90'ların sonu ve 2000'lerin başında bir fenomen haline gelen efsanevi mobil işletim sistemi PalmOS'un veliahtı olduğunu unutmamak gerek...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

illa nexus aldırcak bunlar nexuslara portlanmaya işletim sitemi kalmadı

@07 Eyl 2014 15:26 xp yide portlasınlar Tüm Türkiye nexus 7 alır

Şu Symbian'ın geliştiricileri uyumayıp biraz çalışsalar da piyasa gerçek bağımsız,hafif bir işletim sistemine kavuşsa...

bunların kafası güzelmiş

çöp.............

@07 Eyl 2014 17:46 sizin klavyenizde çöp yazmak için özel tuş felan var heralde hiç okumadandirek çöp diyin

HP aslında iyi bir marka ama bu lobiler onun kuyusunu kazıyor.

Yazıdaki bir yanlışı düzelteyim. WebOS'i Palm çıkardı.. HP'ye sattı. Açılış süresinin uzunluğundan olsa gerek, tutmayınca elde kaldı. Kullanımı diğer işletim sistemlerinden daha güzeldi aslında.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir