Yeni Gmail'e Geçiş Nasıl Yapılır ve İpuçları!

Gmail'in yeni görünümü nasıl etkinleştirilir, yeni tasarımda yapabileceğiniz neler var?

  • Zeynel A. Öztürk
Yeni Gmail'e Geçiş Nasıl Yapılır ve İpuçları!

Google'ın Gmail'i yenilemesiyle birlikte Inbox'u belirsiz bir geleceğin beklediği kesinleşti. Gmail'de neredese 3 yıl sonra yapılan büyük yenilikler, artık herkese açık.

Epostalarınızı farklı uygulamalarla yönetiyorsanız, Gmail'in yenilikleri sizi pek ilgilendirmiyor. Ancak Gmail'i web üzerinden kullanıyorsanız, yeni özelliklere göz atmak isteyeceksinizdir. Bazı özelliklerin hemen sunulmadığını ve size ulaşmasının birkaç hafta alabileceğini söyleyelim.

Yeni Gmail'e Yükseltin

Yeni sürüme geçmeden yeni işlevleri kullanmanız mümkün değil. Bunun için birkaç kez tıklamanız yetecek, ancak güncelleme kademeli olarak dağıtıldığından bu adımları uygulamanız henüz mümkün olmayabilir.

1. Gmail ana sayfasında sağ üstteki çark simgesine tıklayın.

2. Yeni Gmail'i Dene seçeneğine tıklayın.

Ekrana yenilenen giriş sayfası gelecek. Hoşgeldiniz ekranını geçin ve görüntü yoğunluğunu seçin.

Kenar Çubuğunu Kişiselleştirin

Yeni tasarımda ilk fark edeceğiniz şeylerden bir tanesi, sağ taraftaki kenar çubuğu. Bu çubuk varsayılan olarak Google Calendar, Keep ve yeni Tasks'ı barındırıyor. İsterseniz buraya başka uygulamalar da ekleyebiliyorsunuz.

Daha Sonra Hatırlamak İçin Erteleyin

Önemli epostalara cevap vermeyi bazen unutuyorsanız veya cevabı daha sonra vermeniz gerekiyorsa, Gmail'in erteleme işlevi, mutsuz müşterilerinizin sayısını azaltmanızı sağlayabilir. Fareyi hatırlamak istediğiniz epostanın üzerine getirin ve en sağdaki simgeye tıklayın. Epostayı ne kadar süreyle ertelemek istediğniiz sorulacak. Belirlediğiniz zaman geldiğinde eposta, "Ertelendi" klasöründen gelen kutusuna geri taşınacak ve yeni gelmiş bir eposta gibi gösterilecek.

Beklenen Özellikler

Süresi dolan epostalar ve özel mod gibi işlevler, Gmail'in gizliliğe yönelik işlevlerinin çoğu henüz kullanıma sunulmadı. Bu işlevler için birkaç hafta daha beklememiz gerekecek. Bu sırada yeni arayüze alışmanızda hiçbir zarar yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Yeni uygulama göz dolduruyor gayet başarılı buna rağmen halen en büyük eksiklik devam ediyor. Alıcı e-postayı açtı ve okudu teyidi yeniliği gelmediği sürece sadece göz boyamakla kalır.

Folder - Klasör özelliği eklenmedikten sonra gerisi çöp. Label - etiket aynı işi görmüyor. O yüzden webden yahoo, gmail' i ise pop3 outlook' dan kullanıyorum.

inbox kadar saçma bir uygulama olamazdı. daha en baştan söyledik tutmaz bu dedik :) gmail gibi çok çok güçlü bir yapının yerini bu kadar saçma bir yapının alması akıl işi değildi. inbox'ta 100 tane eksik şey var

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play