Yeni HTTP durum kodu 451, onaydan geçti!

Engellenen ya da yasaklanan sitelere girmeye çalıştığınızda, artık karşınızda bu ekranı göreceksiniz

  • Zeynel A. Öztürk
Yeni HTTP kodu 451, onaydan geçti!

Yasal sorunlar nedeniyle engellenen siteler için artık yeni bir durum kodu var. Yeni "451 Yasal Nedenlerden Dolayı Erişilemez" hatası, sitelerin hangi nedenle açılmadığını anlamanıza yardımcı olacak.

Yeni hata kodu, IETF'nin bir parçası olan Internet Engineering Steering Group tarafından kabul edildi. Hata kodunun amacı, geliştiricilerin ve internet servis sağlayıcılarının web sitelerine neden ulaşılamadığı konusuna açıklık getirebilmesi. Bugün yasal olarak engellenen sitelerde, başka hatalarda da karşınıza çıkabilen ve pek açıklayıcı olmayan "403 erişim yasak" hatası ekrana geliyor.

451 sayısı ise Ray Bradbury'nin kitabı Fahrenheit 451'den esinlenilmiş. Bu kitabın hikayesinde sansür oldukça yaygınken, kitapların satışı yasaklanıyor.

Yeni kodun kullanımı zorunlu değil, bu yüzden ondan faydalanmak geliştiriciye kalıyor. Yani hata kodu, tüm sansürlü içerikleri kapsamayabilir ve bu durumda kullanıcılarda kafa karışıklığına yol açabilir. Dahası hükümetlerin bu hata mesajını engelleyerek siteleri 403 hatası döndürmeye zorlama olasılığı da var. Yine de yeni hata mesajı, doğru atılmış bir ilk adım gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Anlamı çok güzelmiş 451'in. Yiyorsa kullansınlar (yiyecek). Genelde haberlerinizi eleştiriyordum, o kişi benim. Bu haberiniz çok güzel. Anlatım dilinden, başlığa kadar. Hepsi haberciliğe uygun. Bilmeyenler için, 403 yasak çıkıyordu eskiden. Bu, sitenin sahibi dosya izinlerini değiştirdiğinde de kullanıcılara görünen bir hataydı. Yani gerçekten engellenip engellenmediği anlaşılmıyordu.

O değilde Adblock Plus kullanıyorken farketmemişim ama adblocku kapatınca anladım ki bu sitede ne kadar da çok reklam varmış yav. Bir sayfa da 8 reklam çok değil mi yav...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost