Yeni Internet Explorer 9 sürümü çıktı!İndirin

Yeni Internet Explorer 9 Platform Preview Build 2 çıktı! Ve de getirdikleriyle etkiledi! İndirin...

  • Ali Güngör
Internet Explorer 9'un 2. test sürümü çıktı!
Yeni sürüm 10 araç ile geliyor

Microsoft merakla beklenen Internet Explorer 9'un 2. önbakış sürümünü yayınladı.

Test amaçlı olarak indirip kurabileceğiniz Platform Preview Build 2 beraberinde 10 araç ile geliyor.

Örneğin Flickr Explorer 88 rastgele seçilmiş konuda fotoğrafları ekrana getiriyor. Tıklayıp zoom yapmak ve tekrar tıklayarak netleştirmek mümkün. Donanım hızlandırma kullanan IE'de bu tür şık özellikler ver araçlar akıcı bir şekilde çalışıyor.

CSS3 Media Queries sayesinde netbook ekranlarına uyan layout yani sayfadaki öğelerin doğru yerde gösterilmesi ve yakınlaştırma, uzaklaştırma özelliklerinin uygulamadaki başarısı, IE9'un mobil platformlarda da popüler olabileceğinin işaretçisi.

En hızlılar arasında! İndirin, deneyin

Yeni Internet Explorer'ın vektör grafik sergileme özelliklerinin de başarısında büyük rolü olacak.

Vektör grafikler her türlü boyutta, bozulma, piksellenme olmadan kaliteli bir şekilde görüntülenebiliyor. Günümüzün mobil dünyasında önem taşıyor.

En son sürümün SunSpider ve JavaScript testleri de IE8 ile kıyaslanmayacak kadar başarılı. Bunları daha detaylı bir incelemeye bırakıyoruz ama IE8'de 4478.4 milisaniye olan JavaScript testinin Platform Preview 2'de 636.8 olması oldukça etkileyici. Acid3 testindeki puan ise 68'e yükselmiş durumda, hala geride olsa da gelişmeyi sürdürüyor.

En hızlı tarayıcıların arasına dönen
Internet Explorer 9'un yeni deneme sürümünü aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Download: Internet Explorer 9 Platform Preview 2

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Ya sevgili Chip editörleri sizleri anlamakta zorlanıyorum. Gerçekten komik yazılar yazıyorsunuz. Çünkü hergün yayınladığınız 12 haberin 6 tanesi firefox ve ie kavgasından oluşuyor. O haberlerde ie yi yerden yere vurup firefoxa övgüler yağdırıyorsunuz. şimdide ie9 bomba gibi geliyor vs diye yazı yazıyorsunuz. Ya objektif olun yada bu yazıları yazmayın.

CHIP Online'ın notu:
Haberler teknoloji dünyasındaki gelişmelerdir, olumlu gelişmeler de yaşanır, olumsuz gelişmeler de. Sonuçta toplam kalite ve değerlendirme ayrı inceleme ve makalelerin konusudur. Yani tek bir iyi ya da kötü gelişmeyle bir yazılım ya da hizmet kolay kolay zirve yapmaz ya da dibe batmaz. Uzun zaman zarfında ana sürümlerde ve belirli aralıklarla hazırlanan makaleler, bu gelişmelerin derlenip analiz edildiği yol gösterici yazılardır. Okurlarımıza saygıyla duyurulur.

tam sürümü ne zaman çıkara acaba

Teşekkürler Chip! :D

Sadece Preview version. Ortada doğrudan adres çubuğu bile yok. Ancak, Page --> Open'dan girebilirsiniz yine de. Dikkatimi çeken konu, flash dosyaları oldu. Internet Explorer'ı kurduğumda her zaman Adobe Flash Player'ı yükle derdi. Acaba Internet Explorer 8 zaten kurulu olduğu için mi sormadı? Sanırım öyle :P Hahaha :D Şu internet Explorer ile ilgili sorunlarınız var mı? Kime söylediysem yok diyor. Internet Explorer 8 bir den fazla sayfa açtığımda. Belli bir zaman sonra. Bazı fonksiyonlar çalışmayı duruyor. Refresh, Sayfayı geriye alma gibi. Bunlar varken kullanmaya devam ettikten sonra belki bir saat sonra sayfa donuyor. Garip garip şeyler oluyor. Mesela. Yazı fonları değişiyyor. Browser çöküyor. Herşey kitleniyor. Bir kaç ay önce herşey bu sorun daha fazla oluyor. Microsoft güncellemeler yükledikçe bu sorun gitmiş görünüyor ama bazı fonksiyonların çalışmayı durdurması sorunu devam ediyor. Nedense diğer tarayıcılarda bu sorun hiç yok. Anlamış değilim. Bilgisayar maşallah taş gibi çalışıyor. Yüklediğim programları kaldırıyorum yüklüyorum aynen devam. Onlarca defa format attım yine aynısı. Internet Explorer 7 de bu sorunu hiç yaşamadım. Ayrıca Internet Explorer 8'i kapatmama rağmen, arkaplan da hala çalışıyor olduğunu farkettim. Bazen Firefox, Opera, Chrome, Safari ne bilim diğer tarayıcıları da kullanıyorum ancak Internet Explorer'ı kullanmak istiyorum bazı nedenlerden dolayı. Demek istediğim, umarım Internet Explorer 9'da böyle benzer bir sorunu yaşamam. Internet Explorer 9'un yolunu gözler olduk vallah. :D

Saygılarımla...

Çoooook kötü....

grafikte ie8 ile arasındaki uçuruma bakılırsa projeye kaliteli elemanları dahil etti microsoft.
Microsofta diyeceğim ille sizi biri dürtmesi mi gerek. Oturup adam gibi kendi kendinize tarayıcınızı yapsaydınız başınıza bunca olay gelmeyecekti. Ama bizim rahatımız yerinde millet yesin bir birini dediniz. Şimdi nooldu, en değerli kullanıcılarınızı kaptırdınız başkalarına. Bu iş çoğunlukla olmuyormuş demek ki. %1 lik bir kitle var ki bunları kaybettin mi bunun artçı sarsıntıları bir anda %20-30 ları bulur. ie9 hız konusunda iyi gibi. indirip deneyelim bakalım.

İndirdim ama sadece demo sayfaları görebiliyorsunuz. Ama ilk defa microsoft bir tarayıcıya bu kadar önem vermiş diye hissettim. Bayağı kasmışlar kendilerini yani. Hadi bakalım güzel bir tarayıcı daha geliyor gibi. Geleceğin olduğu yeri fark etmeleri iyi oldu.

WİNDOWS XP'de açılmıyor daha doğrusu yüklenmiyor...

yeni sürüm çıkacağı yere hala deneme sürümleri çıkıyor ie8 kullanıcısı olarak bu durumda çok şikayetçiyim firefox opera hergün gelişiyor ie8 in yavaşlığı artık iyice sinir etmeye başladı

Gayet hızlı. Tam benim tipim olmuş. ne var sanki son sürümde böyle bir mod olsa, adres çubuğu+sekmeler (hemde yanyana) başka bişeye gerek yok. Herşey bir yana Microsoft artık tasarımlarını minimalist hale getirse daha iyi olacak

Sayfa yüklendikten sonra İe 9 ile kaydırma yapınca CPU kullanımı %30-35 arası oluyor. FF 3.6.3 ile %12-18 arası oluyor. İşlemci İntel Dual Core 3.0. Tabi daha önizleme sürümü bu. Bu arada İE8 ile bu oran %45-50 arasında :)) GaziAntepLee

İE mi? Yahu hangi çağdayız, geçiniz ne İE'si :)))

Şimdi ie9 u kurdum. İlk açıldı. Bir baktım adres çubuğu filan yok. Dedim noluyoruz sadelikte google'a kafayı koymaya karar verdi bu adamlar dedim. Sonra farkettim ki meğer havalı deneme sürümü ismi olan ie9 sadece bir iki microsoftun hazırladığı propaganda sayfalarını göstermek üzere kurulmuş.
Chrome kullanıyoruz diye kafa bulmak istedi heralde microsoft bizimle. Microsft akıllı olun sonunuzu iyi görmüyorum. Çocuk mu kandırıyorsunuz?!
Yakında google Chrome 5 betayı elinize verir ön görünüm nasıl yapılır görürsünüz. Sizin ie9 çıkana kadar Chrome 9 çıkacak. Yıllarınızı verdiniz bu piyasaya versiyon numaraları bile yetişecek nerdeyse size. Adamlar daha 1-2 senedir uğraşıyorlar tarayıcı olayıyla. Direk darma dağın ettiler sizi. Yıllarını vermiş Microsoft süper diye çıkardığı ie8 ortada. Açılsam mı açılmasam mı diye kırk kere düşünüp öyle gösteriyor kendini.

Bu sürüme deneme deneme demeye gülmemek elde değil ama bu haliyle bile chrome geçti benim sistemde.
Benim standart deneme sistemim şudur. Görev çubuğuna denenecek iki programın simgesi sabitlenir. Mouse ile hızlıca önce birine basarım arkasından ikisine basarım. Saliselik bir fark olur arada.
Önce ie9 a basıp, sonra chrome a bastığımda ilk ie9 penceresi açılıp demo sayfasını göstermeye çalışıyor. Sonra chrome penceresi görünüp igoogle sayfasını göstermeye çalışıyor. Chrome yüklemeyi tamamladıktan sonra ie9 demo sayfası görünüyor. Yani sonra chrome simgesine tıkladığım halde ie9 kaybediyor.
Önce Chrome simgesine basıp sonra ie9 a bastığımda tahmin ettiğiniz gibi hem Chrome penceresi önce görünüyor hemde yüklemeyi önce bitiriyor. Microsoft Chrome'a karşı çalışırken bayağı saçını başını yoluyordur cidden. Bu nasıl hız, buna nasıl yetişilir kafayı yemek üzeredir adamlar. :)
Biliyorsunuz i google sayfası pekçok farklı siteden haber akışları, hava durumu, epostaları alıp gösteriyor. ie9 sayfasında sabit bir içerik var. O halde bile Chrome yüklemesine yetişemiyor.

İE mi? Yahu hangi çağdayız, geçiniz ne İE'si :)))
-----------------------------
xp ve ie kullananlar var sen ne diyorsun. acaba ie 9 xp çalışacakmı:DDD o kadar eski ki merak ettim..

yorum : xp ve ie kullananlar var sen ne diyorsun. acaba ie 9 xp çalışacakmı:DDD o kadar eski ki merak ettim..
-------------------------------------
cevap : xp de çalışmıyor.
----------------------------------
Chrome yüklemeyi tamamladıktan sonra ie9 demo sayfası görünüyor. Yani sonra chrome simgesine tıkladığım halde ie9 kaybediyor.
------------------------------------
bu yanlış bir test. internet ağınızın o an hangi yazılıma öncelik verdiğiyle ilgili. tabii buna test denir mi orası ayrı.
ama zaten preview geliştiriciler ve webmasterların yeni teknolojileri görmesi için çıkarılmış bir önsürüm. adres çubuğu bile bulunmayan bir tarayıcı iskeletini gidip performans testine sokarsanız istediğinizi alamayabilirsiniz tabii..

ama ie9 final sürümü çıkdığında diğer tarayıcılara yakın bir seviyede olacağı kesin. birkaç milisaniye fark yaratmaz son kullanıcıda.
donanımı kullanma özelliğiyle kendini affettirecekdir ie9.
------------------------------------
yorum : meğer havalı deneme sürümü ismi olan ie9 sadece bir iki microsoftun hazırladığı propaganda sayfalarını göstermek üzere kurulmuş. Microsft akıllı olun sonunuzu iyi görmüyorum. Çocuk mu kandırıyorsunuz?!
-------------------------------------
cevap : Ctrl+O 'ya basarak istediğiniz sayfayı açabilirsiniz.
Ya da sol üssteki menüleri kullanarak. ayrıca microsofta attığın lafda hem kendin yapamamış olup hemde microsoftu eleştirmişsin biraz mantıklı olun. kullanmayı bilmediğiniz şeyler hakkında asla eleştiri yapmayın.
------------------------------------
yorum : İE mi? Yahu hangi çağdayız, geçiniz ne İE'si :)))
-----------------------------------
cevap : bunun çağ ile ilgisi yok. şu an piyasanın %60'ı dedemin xpsini kullanıyor. bu onlar için yeterli. işlerini görüyorsa sorun yoktur. ayrıca o kadar da yavaş değil ie8.
------------------------------------
yorum : yeni sürüm çıkacağı yere hala deneme sürümleri çıkıyor ie8 kullanıcısı olarak bu durumda çok şikayetçiyim
----------------------------------
cevap : yeni sürüm 2011 1. veya 2. çeyreğinde çıkmaya planlandı.
------------------------------------
yorum : İndirdim ama sadece demo sayfaları görebiliyorsunuz
---------------------------------
cevap : Ctrl+O kombisyonunu ya da menüyü kullanın.
------------------------------------
yorum : tam sürümü ne zaman çıkara acaba
-------------------------------------
cevap : yeni sürüm 2011 1. veya 2. çeyreğinde çıkmaya planlandı
beta'sını 2010'un sonlarına doğru görebilirsiniz bir ihtimal.
----------------------------------
yorum : Çoooook kötü....
----------------------------------
cevap : sana cevap vermeye bile gerek yok aslında ne yazılımın amacını anlamışsın ne de ne için yayınlandığını.
---------------------------------
yorum : Ya sevgili Chip editörleri sizleri anlamakta zorlanıyorum.
--------------------------------
cevap : sana cevabını editörümüz vermiş zaten.

Ie 9'u indirdim denedim.Hız olarak baya hızlı.Chrome 5 yanında stabil kaldı :).Pek stabil değil ama ie tanıdığımız ie halinden çıkmış.Acid 3'den kötü not aldı:68.Uyumluluğu çok az

agalar chrome akar internet explorer çalışanları iphone için uygulama yapsınlar :p

Bu arada herkez sadece demo sayfasını gösterdiğini sanıyor öyle değil sadece adres satırı yok.!
Yapmanız gereken CTRL + O tuşuna basmak her sayfayı açar.

testte firefoxun karşılaştırılan sürümüne bakın. firefox 3.7 ALPHA 5 SÜRÜMÜ VAR, ancak neden testte yok?

bana laf atan arkadaşa gelirse: orda hiç bir abartı yok veya yanlış yoktur bulduysan yanlışımı veya hatamı şurda şöyle yanlış var yanlış söylüyorsun de. doğruları duymak hoşuna gitmiyorsa ctrl+w ye basabilirsin.

Ie9 deneme sürümünü beğenmedim böyle deneme sürümü olmaz birkere tamam hız artmış ama Ie8 den daha çok işlemci kullanıyor dahaçok ram kullanıyor ekran kartını kullanacak diyorlardı nerde işlemciyi az kullanacak diyorlardı yürü git dx10 500 mhz ekrankarını kullanmıyor yeni tarayıcı böyle olacaksa hiç çıkmasın biz Ie8 de kullanırız

Ie9 deneme sürümünü beğenmedim böyle deneme sürümü olmaz birkere
---------------------------------
zaten deneme sürümü değil. Techinal Preview sürümü.
bırak deneme sürümünü Pre-Alpha sürüm bile değil.
tarayıcının iskeletini deneme sürümü olarak algıladıysanız bilgileriniz de eksik var demekdir.

speed test bölümündeki linkleri aldım firefox 3,7 alpha 5 sürümü ile denedim. aynı fps oranını aldım. sizde deneyebilirsiniz.. chrome beta ile aynı işlemi denedim fps yerlerde süründü. 1 fps ile işlem yapmaya çalıştım dona dona.. şimdilik piyasanın lideri IE9 ve Firefox 3.7 diyorum.. Yalnız :IE9 çok hoş bir tarayıcı.. IE den nefret ederim ama bu 9 sürümü gayet başarılı.. kullanılabilir yani..

Test indirdim ama kurulmuyor.Benim bilgisayarım XP ama kurulum esnasında çıkan uyarıda Vista desteklenmiyor diyor ve kurulumu kapatıyor :S

Test indirdim ama kurulmuyor.Benim bilgisayarım XP ama kurulum esnasında çıkan uyarıda Vista desteklenmiyor diyor ve kurulumu kapatıyor :S

Ünlü Testerlar yine yorum yapmış, her zaman en iyisini siz bilirsiniz zaten Türkiye'nin ürettiği ve yabancıların böyle yorum yaptığı birşey görcek miyiz acaba hem yapamıyoruz ama eleştiriye gelince üstümüze yok.

daha kuralı 2 dk oldu, yüzlerce hata var

Sen de yorum yaz