Yeni internet hastalığı: Discomgoogolation

Uzmanlar, psikoljik bir rahatsızlık olarak değerlendirilen internet bağımlılığının adını koydu!

Yeni hastalık: İnternete bağlanamama sendromu

Sendromun çok görüldüğü İngiltere'de yapılan bir araştırma, İngilizlerin yüzde 70'inin internete her gün bağlanmadığında mutsuz olduğunu gösterdi.

YouGov firmasının son araştırması, İngiliz kullanıcıların yüzde 44'ünün hayal kırıklığı hissederken, yüzde 27'sinin online olamadığı zaman daha çok stresli olduğunu ortaya koydu.

İngilizlerin yüzde 26'sı interneti yaşamlarını organize etmek için "son derece hayati" olarak nitelerken, bilgisayar kullanıcılarının yüzde 19'u ailesinden, yüzde 20'si ise sevgilisi ya da eşine ayırdığından fazla zamanı internet başında harcıyor.

Saplantılı internet kullanımı
İnternet ortamında "Onlinekolizm" olarak da nitelendirilen "Discomgoogolation" sendromu, yetişkinlerin yanı sıra çocuklar arasında da hızla yayılıyor. Ebeveynler, çocukları için yeni eğitim fırsatı sunduğunu düşündükleri için evlerinde internet bağlantısı olmasına sıcak bakıyorlar. Ancak çocukların, interneti sadece ev ödevleri veya araştırma için kullanmadığı, arkadaşlarıyla anlık ileti kurdukları, çevrim içi oyunlar oynayarak veya sohbet odalarında yabancılarla konuşarak saatler geçirdikleri tespit edildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bu sendrom bende var napmaliyim XD

çivi çiviyi söker daha çok bilgisayar oyna geçer :D :D

Aynen internet olmasa napardık...

internet olmadimi deliriyom kafami duvarlara vruyom :D

nir gün internetsiz durunca elim ayağım titriyor hastalıktanda beter bende

bu sendrom bende yoktu 2 yıl öncesine kadar internetteki google un adını bilmiyodum şu an internet manyağı gibi bişey oldum bilmediğim site ismi yok herşey istediğim anda bilgisayarımda ben bundan vazgeçemem

birde internette gördüğüm herşeyi meraktan okuma hastalığım var gözlerim ağrıyoda :D (normalde kitap okumam)

netsiz çıkmam abi!

4-5 yıldır internet kullanıcısıyım (çok değil ama az da değil. dolu dolu yıllar bunlar). internet olmadığı zamanlar ne yaptığımı gerçekten hatırlamıyorum. şimdi pc açıldığı zaman modem de açılmış oluyor (eskiden 146 vardı. belki hala da vardır. iş bitince hemen keserdik bağlantıyı, ben çok kullanmadım zaten, faturayı coşturuyordu çünkü). pc açıldığında ilk tıklanan simge genelde browser simgesi oluyor artık... gerçekten bir bağımlılık ve bundan kaçış veya kurtuluş yok!

LordShadow

Discomgoogolationlaştıramadıklarımızdanmısınız ? ;-)

Google ın paraya basması sonucu verilmiş bir isme benziyor :D:D
Ne kadar doğrudur bilemem :P

bak internetçilerin yaptığı icada resmen hayal kırıklığı değil internete el atma

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Yeni hastalık: İnternete bağlanamama sendromu
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir