Yeni iPhone'da ekran devrimi!

Ortaya çıkan yeni bir patent, yeni iPhone'lar için büyük bir ekran devrimini işaret ediyor olabilir!

  • Cem Şancı
Yeni iPhone'da ekran devrimi!

Her gün yeni bir Apple patenti ile karşılaşmazsak artık rahat edemiyoruz. İşte bu patentlerden biri, şirketin iPhone için holografik ekran tasarlamış olabileceğini ortaya çıkardı. ABD patent bürosuna yapılan başvuruda, bir projeksiyon donanımı ile parabolik lensler yardımıyla iPhone'un 3D görüntüler oluşturması konu ediliyor. Bu yeni teknolojinin önceki hologramlardan farkı, projeksiyon donanımının aynı zamanda görüntü alanı içindeki hareketleri takip edebilmesi... Böylece kullanıcılar ekranın üzerinde oluşacak hologram görüntüyle, parmak kullanarak etkileşime girebilecek. Eğer patent gerçek bir ürüne dönüşürse, bunun mobil cihazlar ve hatta hologram teknolojisinde büyük bir devrim olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Apple'ın bu teknolojideki prensipleri, aynı zamanda bir süredir dedikodu olarak ortalıkta dolaşan 3D gözlüğünde kullanması da mümkün. Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüklerine rakip bir gözlük hazırladığı konuşulan Apple'ın sanal gerçeklikle 3D görüntüleri birleştirebileceği, insanların hologramların içine girerek görüntüdeki nesnelerle iletişime geçebileceği yeni sistemlerin geliştirilebileceği düşünülüyor. Bu sistemi kısaca anlatmak gerekirse, Star Trek dizisindeki uzay gemilerinde yer alan sanal gerçeklik odaları "holodeck"leri örnek göstermek yeterli olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Çoook bekleriz gibime geliyor

Benim alete 3d olarak elleriyle dokuna bilirler ozaman super iphone kullanicilari yasadi.3d ile daha iyi keyif alacaklarini umut ediyorum.

Benim alete 3d olarak elleriyle dokuna bilirler ozaman super iphone kullanicilari yasadi.3d ile daha iyi keyif alacaklarini umut ediyorum.

resimdeki ekrana sahip bir Apple devrimi hiç de uzakta değil.....

Bu apple elinde kim bilir şuanda ne teknolojiler vardir bizim Bilmediğimiz.

iJunk ve devrim? atmayın be... çöp yine çöp olur...

@29 Nis 2014 19:49 fesat s4, apple ın 4 yıl önce çıkardığı iphone 4 şu anda ikinci elde 600 TL sen ne junk ından bahsediyorsun?

ya zaten 4 çıkacağındaki fragmanı bi izleyin yalanın ne kadar büyük ve o kadar da küçümsenesi olduğunu anlarsınız. ben de anlamıyorum bunları alanlar hangi kafayla alıyor. :)

Bu patentler kötü amaçlı. Rakiplerin elini kolunu bağlamak için yapılmış. Bir patent yaptırıldığında 2 yıl içinde kullanma zorunluluğu getirsinler. İpe sapa gelmez patentler alarak rakipler birgün bizi ters köşe yaparsa bak bunun patenti bizde diyebilmek için yapıyorlar. Sen herşeyin patentini al sonra inek gibi yıllarca sağ. Bulup kullanıyorsa helal olsun. Ama başkası yapmasın diye patent alıyorsa büyük adilik. Konsept videoları bir izleseniz akla hayale gelmeyecek ne tasarımlar yapıyor insanlar. Gidip herşeyin patentini alsa ve Apple'a Microsoft'a ürün yaptırmasa anında vazgeçerler bu işlerden. Öyle saçma sapan iş mi olur? Benim önerim şu: sen telefon ekranımı projeksiyon gibi kullanmayı mı akıl ettin. Tamam üret 1.000.000 tane sür piyasaya. Başkası aynı teknolojiyi kullanmak isterse bu adetten fazla üretme şartı koy. Böylece o patent kağıda yazanın değil, en çok kullananın olsun. Öyle boş kağıda telefon ekranı projeksiyon olsun diye yazıp, kimse kullanamaz bunu diyeni de eşek sudan gelinceye kadar dövmek gerek. Çok emek harcadım ben buldum diyorsan söyleme kimseye bakalım başkası bulabilecek mi? Kağıda yazan mı daha çok emek vermiş olur, onu üretip 1.000.000 satan mı?

@30 Nis 2014 19:38 o 2 yıl içinde kullanma zorunluluğu güzel olurdu hakikaten amerikada artık bu patent işi tam bir sektör oldu bizde de güzel alan adlarını tescilleyip de fahiş fiyata satan çakallar var ya onun gibi bu da işte çok yanlış ve saçma.

Sen de yorum yaz