Yeni iPhone'da bütün panel ekrana dönüşebilir

Apple'ın bir türlü vazgeçmediği yuvarlak "home tuşu", geleceğin iPhone'larında tarih olabilir!

Yeni iPhone'da bütün panel ekrana dönüşebilir
Ekranın tamamen kapladığı bir iPhone için konsept tasarımlardan biri.Marek Weidlich

Apple cihazlarını diğer firmaların ürünlerinden farklı kılan en önemli unsurlardan biri estetik açıdan oldukça tatmin edici tasarım anlayışı. Giderek gelişen teknoloji ve tasarım anlayışı sayesinde akıllı telefonların birçok farklı bölgesinin de bazı değişimler geçirmesi zorunlu hale geliyor. Home tuşunun yer aldığı, ekranın hemen altındaki alt çerçeve de bu alanlardan bir tanesi. Teknoloji devi Apple da, tasarım alanındaki öncülüğünü bu alanda devam ettireceğinin işaretini veren bir patente imza attı.

Patently Apple'da yer alan habere göre Mart 2015'te dosyalandığı belirtilen patent "Elektronik cihazlara erişimin kontrolü için insan-makine arayüzü" gibi bir ada sahip.

Patent açıklamasında yer alan bilgilere göre bu insan-makine arayüzüne sahip cihaz, normalde bir ekran üzerinde görebileceğimiz grafik metin, görsel, simge ve diğer verileri sunabilen bir elektronik ekran aparatı içeriyor. Bu ekran aparatının hemen üzerinde de transparan bir parmak izi sensörü bölgesi yer alıyor.

Patentte ayrıca parmak izi sensörü olarak çalışabilecek, aralarında ultrasonik görüntüleme yöntemiyle çalışan bir sensörün de yer aldığı tam üç farklı tür teknolojiye detaylı bir biçimde yer veriliyor.

Apple'ın daha önceki, çerçeve alanlarını azaltıp ekrana daha fazla yer açmaya yönelik iki patentini de göz önünde bulundurursak firmanın bu anlamda yepyeni tasarım konseptleriyle gelmeye hazırlandığını söyleyebiliriz.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Ekranlar televizyonlarda ki gibi olmalı artık.

Tuşsuz konsept tasarım ama ana ekranda yazan yazı, açmak için bir tuşa basın... :)

@20 Mayıs 2016 09:34 ses tusundanda acma kapama tusundanda ekran kilidini acabilirsin demek bu.anlamadan yorum yazma sonra mal durumuna dusiyosun

Türkçe ye karşı çok özensizsiniz. home tuşu ne demek ? ana tuş gibi bir ifade kullansanız ölürmüsünüz ?

@20 Mayıs 2016 09:42 ölür müsünüz? Sen de Türkçe'ye karşı özensizsin

@20 Mayıs 2016 16:57 al birini vur ötekini alakaya maydanoz olma adam doğru bir şey demiş

Oha, mükemmel fikir. Düğmesiz bir telefon nasıl kimsenin aklına gelmedi ki?! Bu gidişle Apple, Internet Explorer gibi olmaz umarım. Yazık olur cidden.

ekranda yazan 16 ocak perşembe gününe denk geliyor. Bu da demektir ki telefonu 2020'de göreceğiz.

@20 Mayıs 2016 11:22 43 ay sonra yani :D

Bence öyle kullanışsız olur. Parmaklazımız alt kısma yetişmez. Note 4 te altı kısım çok ince orada bile tek elle kullanırken alt menüyü kullanmak zorluyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir