Yeni Microsoft logosu çalıntı mı?

Microsoft'un yeni logosu çalıntı mı? Veya gerçekten yeni değil mi? İşte logo hakkında özel bir haber

Yeni Microsoft logosu çalıntı mı?

Microsoft bugün yeni logosunu YouTube üzerinden paylaşmıştı. Logoyu beğenenler de oldu, beğenmeyenler de... Zevkler ve renkler tartışılmaz diyerek bu konuda bir yorum yapmak istemiyoruz. Ancak yeni logo hakkında ortaya atılan bir iddia ve bu iddianın ardından yaptığımız araştırmalar sonunda ulaştığımız ilginç gerçek haberimize konu olmayı hak ediyor.

Microsoft'un yeni logosunu duyurmasının hemen ardından, Umutcan Alparslan isimli takipçimiz bizimle iletişime geçti ve DVDVideoSoft isimli bir yazılım şirketinin logosunun, Microsoft'un açıkladığı logo ile neredeyse aynı olduğunu belirtti. ve DVDVideoSoft'un buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz sitesinde yer alan logo, gerçekten de açıklanan yeni Microsoft logosu ile neredeyse bire bir aynı.

Araştırmalarımız sonucunda,şirketin bu logoyu yaklaşık 6 yıldır, 2006 yılından beri kullandığını tespit ettik. Bu durumda Microsoft logosu, DVDVideoSoft logosundan çok sonra ortaya çıkmış gibi görünüyor ve "çalıntı" iddiaları gerçek gibi duruyor.

Ama... İlginç gerçek, haberimizin ikinci sayfasında...

Ve yeni logonun ardındaki gerçek...

Şimdi biraz daha gerilere, Windows 95'in yayınlandığı ilk günlere dönelim. Ağustos 1995'de yayınlanan Windows 95, pek çok TV reklamında boy göstermişti. Bu reklamlardan birinde, bugün Microsoft'un "yeni logomuz" diyerek açıkladığı logonun neredeyse aynısı hemen göze çarpıyor. İşte o video:

Kısacası Microsoft, bu logoyu aslında DVDVideoSoft'tan daha önce zaten kullanmış. Her ne kadar bu simge logo olarak kullanılmasa da, hem Windows'u andırması açısından, hem de reklamda boy göstermesi açısından, Microsoft tarafından yıllar önce zaten kullanılmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

admin onu birakta asil (tobb)turkiye odalar ve borsalar birliginin logosu google chromedan calinti, hmede neredeyse bire bir, bilmiyorum daha once fark edildi mi.

@24 Ağu 2012 00:18 o logo chrome'dan eski. belli ki google çalmış.

@24 Ağu 2012 00:18 yazık.. nasıl benzettin onu chrome logosuna

@24 Ağu 2012 00:18 bi daha düşün tobb mu daha önce vardı yoksa chrome mu?!

Acaba,chrome çalmış olamaz mı? Tobb'un logoyu kullandığı tarih ve chrome'nin kullanmaya başladığı tarih arasındaki farklara baksak.

çok basit bir logo ve windows'un eski pencere tasarımı kullanılıyor. sadeliğinden dolayı böyle bir tesadüf muhtemel.

birinde ışık var birinde yok. okadar.

istanbul bilişimin logosu da neredeyse aynı

Tanıtım reklamındaki logonun renk tonlarıyla oynanmış. Hepsi bu.

Dalgalandım da duruldum...

Bunlar Microsoft'tan çalmışlar. Pencere konsepti yıllardır kullanılıyor.

microsoft da zaten iyice eskiye döndü, pencereler, logolar, renk düzenleri falan hep eskiye döndü. en basitinden gölgeler dahi gitti yahu! dümdüz kare kare sivri kenralı gölgesiz pencerelere bakıyoruz.

çalıntı olduğunu düşünenler lütfen microsoft windows 95 in logosunu incelesinler :) şuan ki logo tamamen windows 95 logosudur. renkleri daha canlı tek fark bu :)

tobb chrome dan 20 yıl önce kuruldu :D

Sarı renk neyi temsil ediyor onu anlamadım ?

@TheKingHearth win 7 deki duvarkağıdında yaz mevsimini temsil ediyormuş :D

Microsoft'un her şeyi çalıntı zaten. Geçen "Metro" ismini çaldığı haberleri vardı zaten.

@24 Ağu 2012 06:37 vay be biraz araştırsaydınız bari

TOBB Logosu ve Chrome aynı, bak şu işe ... Acaba kim yaratıcı Google mu TOBB mu ?

renklerin sıralaması değişik... microsoftun renk sıralamasının aynını kullanamazlar çoğu yerde benzeri durum var zaten nedense mizcrosoft bir logo değiştirdi kıyamet koptu

2 rengin yerinin değişik olması farklı olması için yeterli değil mi?

Bir şirket kendi logosunu nasıl çalabilir? Ya da nasıl bununla suçlanabilir?

Wiki den,tobb'un eski logosuna bakın,ardından,yeni logosunun yayın tarihine bakın.Son olarak,chrome'nin logosunun yayın tarihine bakın kimin esinlediğini anlamak zor olmayacak.

DVDVideoSoft'un logosuyla alakası bile yok.

MS ve Apple hirsiz holdingler calmadan cirpmadan bir sey alamaz...

MS ve Apple hirsiz holdingler calmadan cirpmadan bir sey alamaz...

Logonun renk sıralaması farklı. Aynı değil. MS logosunda Kırmızı-yeşil-mavi-sarı şeklinde iken, DVDsoft logosu Kırmızı-sarı-mavi-yeşil şeklinde.

sız çok akkılısınız ... sız pc aldığınızda windows yüklü iken 150 dolarınız çalınmiyormu :D siz daha ne zaman microsoftu tanıyacaksınız :D 50 dolara alınan windows paketi size 2 katına satiyor :D

bence çalıntı falan değil windows 95 98 2000 xp vista 7 v.b. işletim sistemindeki kullandığı logoyu sadeleştirmiş sadece windows dalgalı bayrak yerine kare yapmış üstelik renklerde aynı... önyargılı olmayalım.

Kullanmayın kardeşim madem çalan adamın malını. Zorlamı satıyolar size bunları

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir