Yeni netbook'larda yeni bir işletim sistemi

Windows'u, Chrome OS'u unutun: Asus yeni nesil Eee PC'lerinde çok farklı bir işletim sistemi sunacak

Yeni netbook'larda yeni bir işletim sistemi
Yeni Eee'lere Mobkin desteği geliyor.

Fiyat avantajı sayesinde satışlarında patlama yaşanan netbook'lar kriz döneminde üretici firmalar için büyük önem taşıyor. Fakat düşük kar marjı ile satılan netbook'larda rekabetin yoğun olması firmalar için ancak sürümden kazanmayı sağlıyor. Bu yüzden firmalar daha fazla netbook satabilmek için farklı yöntemlere başvuruyorlar.

Asus, ünlü Eee netbook'larının yeni serisinde rakiplerine fark yaratabilmek için işletim sistemine güveniyor. Asus bu konuda resmi bir açıklama yapmadı fakat söylentiler, Ekim ayında piyasaya çıkması beklenen yeni Eee serisinde Intel tarafından temelleri atılan ve daha sonra Linux Foundations'a devredilen açık kaynak kodlu Moblin işletim sistemi kullanacağı yönünde. Asus bu sayede Windows 7 kullanacak alternatif netbook'lara göre önemli bir fiyat avantajı elde etmiş olacak. Bu tercih satışları ne oranda etkileyeceğini görmek içinse yıl sonuna kadar beklemek gerekecek.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bugünlerde windows vergisi ödemeden bir notebook almak çok zor.Ya sizin beğendiğiniz özellikteki notebook mecburi windowslu satılıyor, ya da linuxlu notebooklar birsürü özelliği kırpılmış olarak satılıyor. Bıktık bu windowsun mahalle baskısından.

Bugünlerde windows vergisi ödemeden bir notebook almak çok zor.Ya sizin beğendiğiniz özellikteki notebook mecburi windowslu satılıyor, ya da linuxlu notebooklar birsürü özelliği kırpılmış olarak satılıyor. Bıktık bu windowsun mahalle baskısından.

ucuz olsun dıe alırım lınux yuklu pc yı ondan sonra ıstersem kendım windows kurarım neden alırken o kadar işletim sistemi parası vereyımki. hatta daha ucuz olsun dıe boş pc bile satılabılır bence profesyonel kullanıcılar için tercıh edılebılır bi seçenek.

"Asus bu sayede Windows 7 kullanacak alternatif netbook'lara göre önemli bir fiyat avantajı elde etmiş olacak."

Neden böyle bir şey olsun ?

isletim sistemi modasi cikti gidiyor. hadi hayirlisi.

asusmu ......... boşver.

Asus bu şekilde davranırsa biz professional kullanıcıların parası cebde kalacağından tercihimizi kendisinden tarafa kullanacağımızı çok iyi bilmeli !

Max_Real Qnx

"ucuz olsun dıe alırım lınux yuklu pc yı ondan sonra ıstersem kendım windows kurarım neden alırken o kadar işletim sistemi parası vereyımki. hatta daha ucuz olsun dıe boş pc bile satılabılır bence profesyonel kullanıcılar için tercıh edılebılır bi seçenek."

bazı konularda haklısın ama profesyonel kullanıcıların netbook'la yetinebileceklerini pek zannetmiyorum ..

Bence hem işletim sistemleri hem işletim sistemsiz olarak iki farklı şekilde sunabilir.Böylece müşreti yelpazesini de genişletir.

Daha Linux işletim sistemleri adam gibi olamamışken uyduruktan bir Moblin ne işe yarayacakki. Salla gitsin. Zaten Asus'ta laptop sektöründe öyle ahım şahım bir markada değil. HP ve Toshiba varken adına bile gerek yok Asus'un.

Asus büyük bir kumar oynuyor bakalım bekleyip göreceğiz sonuçlarını.

kar amacıyla ucuzluk amacıyla bilgisayarlardan bile kırpılmaya başlandı, işletim sistemsiz satmaları daha mantıklı olurdu. yarın tuşları bile azaltacaklardır :D

windows tan şaşmayacaksın :)) chrome os un arkasında google ın olması bi avantaj ama chrome os un düzene girmesi için bence baya bi zaman gerekli.moblin denen işletim sistemi hakkında konuşmak istemiyorum ama moblin kullanacağınıza linux kullansan daha iyi derim :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir