Yeni OS X'den ilk detaylar...

Apple'ın işletim sistemi OS X'in 10.9 sürümü, bakın bizlere hangi yenilikleri getirecek...

Yeni OS X'den ilk detaylar...
10.9'dan beklenti büyük

Apple ürettiği ürünlerden önce, ilk olarak kendi işletim sistemi ile tanınmıştı. Günümüzde masaüstü ve dizüstü modelleri için kullanılan OS X, yıllardır kaliteli çizgisini korumayı başardı. Fakat zaman içerisinde gelişen teknoloji ile birlikte üretilen iOS işletim sistemi ile OS X arasındaki önemli farklar hiç kapanmadı.

Bir süredir beklenen OS X sürümü 10.9 ise bu iki platformu birbirine yakınlaştırmayı hedefliyor. Nitekim Apple ürünleri konusunda sağlam dedikodu haberleri taşıyan 9to5mac'a göre, 10.9 yaması bir süredir beklenen eklentileri beraberinde getirecek ve iki işletim sistemini birbirine yaklaştıracak.

OS X'e gelecek bazı iOS özelliklerinin yanında, önemli yenilikler de bizleri bekliyor. Yeniliklerden ilki Finder için tasarlanmış çift sekmeli pencere sistemi olacak ki bu sayede bilgisayarımızda aradıklarımızı çok daha kolay bir şekilde bulabileceğiz. Bir diğer yenilik de Safari'ye gelecek ve "Back-end" ve "multi-monitor" destekleri tamamen yenilenecek.

Her ne kadar birçokları 10.9 ile büyük bir revizyon olacağını düşünüyor olsa da 9to5mac'ten yayınlanan rapora göre güncelleme sadece belirli değişikliklerle sınırlı olacak. Yeni güncelleme ile işletim sistemine ekleneceği söylenen Siri desteği ise, yayınlanan raporda hiç gözükmüyor...

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

her zaman ki gibi yine benzersiz ve özgün... tebrikler ve teşekkürler...

OS X, windows dan kat kat daha hızlı kolay ve akıcı. İlk başta şüphelerim vardı ama bir kez geçince bir daha windows a dönmek istemiyorsunuz. Windows a da ihtiyacınız varsa MacBook a windows kurabilirsiniz. Hatta MacBook da çalışan Windows pc lere göre daha akıcı ve hızlı. Devir Mac devri artık pc ler bitti.

@02 May 2013 07:11 dediğin doğru fakat mac sistemin kendisine özgü olan donanım bileşenleri kullanıldığı sürece. Windows sistemlerde son çıkan donanımlar ile bir mac sistemden 20 kat daha hızlı ssd varken.

@02 May 2013 07:11 Mac uyumlu bir pc de toplayabilirsiniz ;)

@02 May 2013 07:11 Sen birde Ubuntu' yu dene istersen, hem bedava, hem de aynı akıcılık ve kolay kullanım ozelliklerine sahip. Unix sonucta..

@02 May 2013 08:33 hiç bir zaman çalışmayacaktır

@black_flood Apple zaten ssd leri diğer pc lerden daha önce kullanıyor. Çoğu pc de hala hdd kullanıryor

@02 May 2013 07:11 sen windows 8 kullanmamışsın sanırım. ben de osx kullandım. hızı gayet normal hızlı falan değil ..

@02 May 2013 07:11 evet devir mac devri gerçekten. %6 kullanım oranı. vay be mac ele geçirmiş piyasayı (!) komik olmayın doğru düzgün uygulama bile çalıştıramazsınız anca güzel görünür o kadar ben de kullandım günlük işlerinizde kolaylık sağlayabilir ama o kadar parayı günlük işlerimizde kolaylık sağlasın diye mi veriyoruz? windowsa gelen oyunlar ya hiç gelmez çok azı da 1 yıl sonra gelir onu da oynarkn maciniz sıcaklıktan ölür. directx desteği bile yok ne beklersin.. 5-6 yıldır da hiç değişmedi her sene küçük küçük değişikler yapıp yeni sürüm diye satıyorlar. geçen sene tek yaptıkları ios'tan 3-5 özellik almak oldu anlaşılan bu sene de aynısını yapacaklar. bu gerikafalılıkla yürümez bu. ben macosx tasarımının hayranıyım ama bazı gerçekler de böyle işte.

@02 May 2013 09:26 ubuntuyu denedik de gördük ekran kartı sürücümü bile desteklemiyor napayım ben öyle sistemi.. bi de store yapmaya çalışmışlar telefondaki oyunlar storedakilerden daha iyi..

@02 May 2013 21:14 o da tersini söylememiş zaten. sadece macin hızlı olmasının nedeninin ssd olduğunu söylemiş..

Arkadaslar asus ksj 53 model bir laptopum var acaba buna osx kursam nasil Bir performans alirim deneyimim yok bu konuda cvp larinizi lutfen mail atarsaniz sevinirim Crispino_84@hotmail.com

OSX'in Apple olmayan cihazlarda çalışması yasal değil, yani sürücü ve donanım uyumluluğuna dair bir çok şeyden mahrum olacağınız amatör ve başarısız bir kurulum ve kullanım olma ihtimali yüksek.

Windows kölelerine osx reklamı yapmışsınız ama onlar anlamaz ubuntu öneren arkadaş sende bu köleleri boş geç onuda beceremezler...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir