Yeni PC içinde bir dolu işe yaramaz yazılım

Yeni PC'nizi çalıştırdınız ve sürpriz: Sayısız deneme sürümü temiz Windows'u çoktan kirletmiş bile.

  • Ali Güngör

Yeni bir bilgisayar aldığınızda etiketlerle kaplı olması sinirlerinize dokunmuyor mu? Firmaların dizüstü bilgisayarların içindeki her parçayı veya teknolojiyi tek tek bir etikete bastırması, sonra da kasasına yapıştırması gerçekten gerekli mi? İçinde zaten var, bir de dışını kaplayınca kullanıcı daha yeni çıktığı halde, mumyaya dönmüş bir bilgisayar ile karşılaşıyor.

Yarış arabasına benzetmek de mümkün, sonuçta ikisi de markalarla kaplı. Tek farkı yarış takımları sponsorluklardan para kazanıyor. Bu sponsorluklar ve reklam yarış severlere ürün satmaya ve tabii ki bu masrafı vergiden düşmeye yarıyor. Dizüstü bilgisayardaki tonla marka ise zaten satın aldığımız bir ürünü bize tekrar mı satacak? Yani sorun şu ki sergi modelinde etiket olabilir, reklam ve tanıtım olabilir ama kutudan sıfır çıkan bir üründe gerek yok.

Daha yepyeni sistemde sistem temizliği!

Yeni bilgisayarın çöple dolu olması rahatsız edici

Bu daha başlangıç, esas mesele bilgisayarı açtıktan sonra başlıyor. Bu yeni bilgisayarlar o kadar çok deneme yazılımı ve bunların kısa yollarıyla dolu ki, ne, nerede ve ne işe yarıyor anlamak mümkün değil. Mesela Lenovo ThinkVantage Suite sunduğu otomatik güncelleme seçeneği ile dizüstü bilgisayar için çok yararlı bir araç. Burada bahsi geçen yazılımlar genellikle kısa süre sonra, daha kullanıcı deneyemeden kullanılamaz hale gelecek olan deneme yazılımları. Bazılarını kaldırmak sorun bile olabiliyor. Böyle bir durumda kurulum sorunlarınızı bitirecek çok küçük ve kullanışlı bir yazılım tavsiye ediyoruz.

Yeni bilgisayarın başına oturup temizlik yapmak, veya sıkılıp tamamen format atmak pek hoş değil. Bütün bu deneme yazılımları tek tıklamayla toptan kaldırılabilse çok daha faydalı olurdu. Ayrı bir disk bölümüne kurulu bile olsalar bu işe yarardı. Tabii ki en güzel çözüm, dizüstü bilgisayarların sadece temel yazılımların tam sürümleriyle gelmesidir.

Neyse ki bazı markalar, bu tip yazılımları seçime bağlı olarak sunmaya başladı. Umarız diğer üreticiler de aynı yolu takip ederler...

Forumda paylaşın: Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Becede çok saçma bir olay. Bir de içinden Vista kurulum dvdsi çıkmıyor. Temiz bir kurulum yapmak imkansız.

Haklısınız

bencede saçma laptop umu alır almaz ilk onları temizledim her formattan sonrada gına geliyordu ama artık win7 kurdum çok mesudum :) ( vista destekliydide laptop )

Çok önemli bir konuya değinilmiş. Acer 5602 WLMİ bilgisayarımı ilk aldığımda kendisi xp home işletim sistemi ve 1 GB ram ile geliyordu. bilgisayarı ilk açtım işletim sisteminin ayarlarını yaptım sonra görev yöneticisinden kullanılan rame baktım 600 küsür mb ram kullanıyordu. Ben üreticilerin zekası hakkında şüphe ediyorum. Adamlar kendi ürettikleri bilgisayarı yavaşlatmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Keza yeni aldığım hp bilgisayarda aynı durum var vista yüklü ve 1 GB kullanıyor. bir sürü işe yaramaz program dolu.

aynen helede virüs proğramları o kadar çok oluyorki 30 gün lük denmelerini koyuyorlar bari tam sürürüm üçretsizlerden koyun avast avira var demi yok illa para alacakalrya reklamdan sanki herkesde alıyor o yazılımlarıda

Önce yeni bir bilgisayar alayım sonra düşünürüz. Şaka bir yana geri yükleme sihirbazı ne güne duruyor? Deneme sürümlü yazılımlar yüklenmeden önceki hale getirmek çoğunlukla mümkün.

o deneme sürümlerinin koyulmasının firmaya maddi katkısı var. mesela norton, roxio falan deneme sürümlerinin pc ye önceden yüklü gelmesi için pc üreticilerine belli paralar ödüyorlar. yurt dışında istersen hiçbir bu tip deneme sürümü içermeyen bilgisayarı alabiliyorsun ama diğerlerinden 20-130 dolar daha pahalı oluyor , bu da şirketlerden aldıkları parayı kompanse etmek için...

HP ve toshibada tıkabasa gereksiz yazılım dolu. kaldırınca bilgisayar nefes alıyor:)

Bilgisayarların özellikle dizüstü bilgisayarların üzerindeki etiketlerin gereksiz olduğu kimin fikriydi bilmiyorum ama bence tamamen yanlış düşünüyor; çünki diz üstü bilgisar alırken satıcılar bilgisayarda olmayan özellikleri bile sayıyolar etiketler sayesinde tüketiciler az da olsa bilgisayarları kendi karşılaştırma imkanı buluyor.

Denem sürümleri ve onca programın çoğu kullanılmıyo zaten.
bilgisayarıda gereksiz yere yavaşlatıyorlar. Programlar bilgisayara yüklü gelmesi yerine ayrı bir dvd'de verilse isteyen kullanıcı gerekn programı eğer kullanıcaksa kendi kurar gereksiz yere bilgisayarı hantallaştırmaz...

evet katiliyorum laptopu bi aciyorsunuz agzina kadar oyun doldurmuslar 1 kere oynuyorsunuz 2 nciye para istiyor virus programinin markasida kisiel bir tercihtir ama laptopu aldinizmi basmislar icine tikabasa deneme sürüm dolu etiketleri yararli buluyorum ama asiri sekilde yapistirilmis olmasi sinir bozucu bir durum

Etiketleri bilemem çünkü etiketler yavaş yavaş sökülünce bilgisayar bana garip gelmeye başladı. Böyle renkli renkli güzel oluyor. Tabi beni görüşüm.

Ama yazılımlara geldiğimizde gerçekten de çok haklısınız. Ben bilgisayarı aldığımdan beri (2,5 yıl oldu) yeni dizüstü bilgisayar alan arkadaşlara bu yazılımları kaldırmasını tavsiye ediyorum. Çoğunlukla bu yazılımlar belki gerekir diye bilgisayardan silinmeye kıyılamıyor ama boşuna yer kapladığı kısa zamanda anlaşılıyor.

Hehe yine uzattım da uzattım.

bakteri barındırmaya müsait hale geliyor dizüstüler. evinizdeki ekmek tahtasını yı niye plastik değiştirdiler bakteri üremesini barındırmasını önlemek için....oysa onlarca etiket bakterilerin barınmasına ve üremesine neden olabiliyor....kolay gelir inşallah...

Sen de yorum yaz