Yeni piller ile 1 dakikada şarj!

Li-ion'un yerini alması beklenen yeni pil teknolojisi ile, piller sadece 1 dakikada şarj olabilecek!

Yeni piller ile 1 dakikada şarj!

Li-ion bataryalar, modern dünya için vazgeçilmez hale geldi. Hemen her alanda alkalin tipi atalarının yerini alan bu bataryalar, daha hafiflerdi ve birden fazla kez kullanılabilmekte. Ancak, ne yazık ki, bu tekrar şart edilebilir ürünler, giderek artan enerji ihtiyacımızı karşılamakta artık zorlanıyor. Stanford Üniversitesi'nde yeni üretilen bir tip alüminyum-ion batarya ise, lityum türevlerinden daha az patlama riskine sahip olmakla kalmıyor, çok daha ucuza üretilerek, sadece bir dakika içinde tamamen şarj edilebiliyor. Daha da iyisi, Stanford kimya profesörü Dai Hongjie'nin söylediğine göre, "bir matkapla delseniz bile patlamıyor" olmaları.

Genellikle 100 şarj döngüsünün ardından çalışmayı durduran daha önceki alüminyum bataryaların aksine, Stanford'un bu yeni prototipi, herhangi bir kapasite kaybı yaşamadan 7.500 döngü sunabiliyor. Bu da bu yeni bataryaları ortalama bir Li-ion bataryadan 7.5 kat daha uzun ömürlü hale getiriyor.

Yeni bataryalar henüz mükemmelleşmiş değiller ve şimdilik sadece 2 volt üretebilmekte; bu da Li-ion'un üretebildiği 3.6V değerinin oldukça altında. Ayrıca, alüminyum hücreler kilogram başına sadece 40 watt taşıyabiliyorlar ve buna karşılık lityum, 100 ile 206W/kg değerine sahip durumda.

Dai'nin şunları söylüyor: "Katot malzemesini geliştirmek, voltaj ve enerji yoğunluğunu da arttıracak. Bunun dışında, bizim bataryamız, bir bataryadan isteyebileceğiniz her şeye sahip: ucuz elektrotlar, iyi güvenlik, yüksek hızlı şarj, esneklik ve uzun yaşam döngüsü. Bunu, erken günlerindeki yeni bir batarya olarak görüyorum. Ama heyecan verici bir gelişme olduğu kesin."

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Yazik Dünya kadar firma var onlarin yapamadığını (bilerek yapmadığı) araştırmayı üniversiteler yapıyorsa bu işten çok para kazanan sahtekar firmalar var demektir ki elimiz onların ürünleri ile dolu..

hehe bizde inandik

1 dakikada da bitiyormuymuş bari ??

bugün ortalama bir telefonun bataryası 2000mA ve 3.7v buda 7.4Wh eder, elektronik terminolojisine aşina olanlar bunun cepte taşınabilen 100 gramlık bir cihaz için ciddi bir güç olduğunuda bilir, 2000mA bataryayı doldurmak için 5v 1000mA akımla 3-4 saat gerekiyor, yazıda bahsedilen teknolojinin önemli bir detayı şarj akımı belirtilmemiş, 2000mA pili 1 dakikada doldurmak için eğer şarj akımı 5v ise 240 A (240000mA) bir adaptore ihtiyacımız olacak buda ufakça bir tuğla demek, yok şarj akımı 1000mA olacaksa o zamanda pilinizi şarj etmek için 1200v akıma ihtiyacınız var ki buda ölümcül bir değerdir.

@badwizard Voltla akımı fena karıştırmışsın birbirine :D Akülerden örnek vermek gerekirse Akünün şarj olabilmesi için maksimum 1/10 akım 1,2 kat volt vermek gerekir. Bu açıdan bakmak gerekirse 12 volt 10 a aküyü 14,4 volt 1 a akımla şarj etmen gerek. Alüminyumuda buna örneklersek 1 dk şarj olabilmesi için 10 a akımın tamamını (yaklaşık olarak fikir vermesi açısından) vererek şarj edebilirsin demek oluyor. Yani li-şon bataryayu 5 v 1000mA ile şarj edemiyorsun. Telefon akımı voltajı düşürerek bataryanın sağlıklı dolabileceği voltaj ve akıma indirgiyor. Akım ve voltaj yükseldiği taktirde Li-ion batarya daha hızlı şarj oluyor lakin hen ömrü kısalıyor, hemde aşırı ısındığından patlama riski taşıyor. Adamlar Alüminyumla bu sorunları çözmüşler demekki...

@08 Nis 2015 20:44 Ben karıştırmadım genç sana karışık gelmiş :) Regülasyonu ısı kayıplarını koruma devrelerini attık diyelim, standart prosedüre göre şarj voltajını 3.7v X 1.2 = 4.44v olarak alalım, pilin kapasitesi 2000mA ise, bu pili bir saatte doldurmak için 4.44v X 2A = 8.88wh enerjiye ihtiyacımız var süreyi bir dakiyaka indirmek için 8.88wh X 60dk = 523.8wh enerjiye ihtiyacımız olur buda 523.8wh / 4.44v = 120A gücünde adaptor demek. süper verimli kayıpsız bir pilimiz olduğunu varsayalım ders anlatır gibi net hesap yapalım, pilimiz kayıpsız olduğu için kendi voltajında şarj edelim pilin kapasitesi 2000mA ise, bu pili bir saatte doldurmak için 3.7v X 2A = 7.4wh enerjiye ihtiyacımız vardır. bu süreyi bir dakikaya indirgediğimizde ise gereken güç 7.4wh X 60dk = 444wh enerjiye ihtiyacımız olur, sonuç olarak kullanacağın adaptor 444wh / 3.7v = 120A (120000mA) gücünde olacaktır. bunun başka yolu yok, hiç bir pil (akülerde buna dahildir) aldığı enerjiden daha fazlasını geri veremez, şarj süresini düşük güçte kısaltmaya imkan yoktur, evrensel fizik kuralları böyle biz napalım genç ;)

@08 Nis 2015 20:44 düz mantık her yerde işe yaramıyormuş demek ki...

@badwizard herhangi bir pilin aldığından daha fazla enerji verdiği nerede belirtilmiş genç ?

@08 Nisan 2015 20:44 ne hikaye anlatıyon kardeş teknolojiyle dalga geciyon heralde ekranına bir dokunmayla bütün dünyaya bağlanabildiğin bir teknoloji var elinde bende elektronikciyim ve bu pilin 1 dakikada sarj olabilmesi elindeki teknoloji ne kadar gerçekse o da o kadar gerçek

Imkansin diye birsey yktur. Taki ispatlayaba kadar. Mevcut standatllarda mukun degil. Ama yeni degken ve kurallar bulunmussa. Neden olmasin

son 5 yılda en az 50 tane -yeni pil teknolojisi- ile lion pillerin sonu gelip duruyor. bu kadar büyük bir pazarda, yılların yatırımlarını birden çöpe atıp yeni teknolojiyi şak diye getirecekti zaten dünya çapında milyarlarca satış yapan pil firmaları. hayaller güzel, gerçekler ise tam tersi. o iş tutmaz...

100mA lık pili mi 1 dkda şarj ediomuş ?

Pillerle ilgili bu gelişme gerçekten heyecan verici.

ne kadar sürede boşalıyor?

anca piyasaya sürülünce inanırım kullanılabilir olduğuna. kaç yıldır aynı haberler veriliyor çünkü önüne gelen pil buluyor güya.

Bu kaçıncı haber. Hala li-ion batarya kullanıyoruz.

Bataryayı çekince boşalıyor muymuş?

teknoloji öyle hale geldiki en son teknolojiyi satışa sunduklarında 1 yada daha fazla sonrası için tasarlananlar sırada hazır , hepsini verseler zaten para kazanamayacak ve hızlı tüketilen ürünler olmayacak , trilyon dolarlar ve milyarlarca insanda işsiz kalacak sistem böyle işliyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir