Yeni Samsung Güç Kontrolcüsü 100W Şarj Destekliyor

Hızlı şarj üzerindeki yatırımları ile bilinen Samsung, bu yatırımlarını bir üst seviyeye taşıyacak donanımlarını tanıttı!

  • Doğan Kürşat Aktaş
Yeni Samsung Güç Kontrolcüsü 100W Şarj Destekliyor
Samsung'un yeni SE8A ve MM101 güç kontrol cihazı yongaları.

Samsung, son birkaç yıldır hızlı şarj teknolojisine büyük yatırımlar yaptı. Şirket, 2017 yılının sonlarında tipik lityum-iyon pillere göre beş kat daha hızlı şarj hızlarını destekleyebilen piller için bir grafen bilye malzemesi üretmişti. Bununla kalmayan Güney Koreli teknoloji devi, Galaxy S10 serisindeki cihazlarında 15W hızlı şarj teknolojisini kullandı.

Güney Koreli teknoloji devi, şimdi de 100W-şarjını destekleyebilen güç adaptörleri için yeni USB Type-C güç dağıtım (PD) kontrolörlerini tanıtarak daha da hızlı şarjın kapılarını araladı. Bu rakam, her iki yonganın da akıllı telefonlara ek olarak tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve monitörler gibi diğer cihazlarda da çalışabileceği anlamına geliyor.

SE8A ve MM101 güç kontrol cihazı yongaları, hızlı şarj için yeni USB-PD 3.0 teknik özelliklerine uygun olarak üretilmiş olması ile dikkat çekiyor. Her iki çip de en yeni spesifikasyonlara uygun olarak cihaz yazılımını değiştirmeyi kolaylaştırmak amacıyla gömülü bir Flash hafıza ile entegre olarak üretildi.

Samsung, SE8A'nın güvenlik anahtarı depolaması ile bir cihaz içindeki hassas verilerin kompakt kodlamasına imkan veren ve karmaşık kod çözme işlemlerini içeren ek bir koruma katmanı içeren PD denetleyicisi ve Güvenli Eleman teknolojilerini birleştiren ilk endüstri sınıfı çip olduğunu söylüyor. MM101 ise ürün doğrulaması için Gelişmiş Şifreleme Standardı algoritmasını destekliyor ve şarj sırasında güvenlik için nem algılama özelliğine sahip.

MM101 örneklerini üretici müşterilerine sağlamaya başlayan Samsung, SE8A çipini de halihazırda seri üretime sokmuş durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bu ve benzeri konularda çeşitli platformlarda en az bin tane aksi yönde yorum yaptım bir yorumda buraya yapayımda binbir olsun şahsım lisans üzeri elektronik mühendisidir hocalarımızın bize birinci sınıf ilk derslerde ögrettigi şudur : pil.batarya,akü v.b için şarj edecek donanımın voltajının degeri şarj olacak ünitenin yüke binmemiş halinin(yani herhangi çalışır bir devreyi desteklemedigi durumda,boşta) 1.5 katından fazla olmamalıdır fazla olursa ne olur pilde çok çabuk ısınma,kısa sürede şarj

ömrünün kısa sürede deforme olması v.s bir şarj ünitesi ne kadar düşük amperli ise o kadar saglıklı bir şarj elde edilir ancak düşük amper şarj süresini uzatır adaptörün amperini yükselterek şarj süresi kısaltılabilir (voltajı yükseltmemek kaydıyla)ancak kesinlikle tavsiye edilmez 1000 kere şarj olacak pilin ömrü 4/1 ine düşer bunu engellemenin hiç bir yolu yoktur iki seçenekten birini seçeceksin pilin 3.7 volt ise 5.5 voltluk bir şarj adaptörü edinip o pili düşük amperle en az 1000 kere şarj

edeceksin yada voltajı bir miktar kısarak (5.5 volt degilde 4.8 volt,5.0 volt) yüksek amper uygulayarak şarj edeceksin günümüzde hiç bir teknoloji pilin içine ne kullanılırsa kullanılsın yüksek amper şarjda ısınmayı ve pil ömrünün kısalmasını absorve edecek durumda degil kısacası yüksek amperli şarj üniteleri herdaim riskli ve tavsiye edilmez durumdadır ne kadar düşük amper o kadar uzun sürede şarj bir o kadar uzun süreli pil ömrü (şarj etme sayısı.adet açısından) bilmem yeterince açıklayıcımı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play