Yeni Serial ATA standardı ile hızlanıyoruz!

Güncel PC'lerin hemen hepsinde kullanılan Serial ATA standardı gaza bastı: Yeni veri hızı ne kadar?

  • Selim Öztürk
SATA hızı katlanıyor!

Serial ATA standardının gelişiminden sorumlu Serial ATA International Organization (SATA-IO) tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamaya göre, SATA 6Gb/s standardı çok yakında bilgisayar kullanıcılarıyla buluşacak.

SATA sürücülerine baktığımızda günümüzde kullanılan masaüstü ve notebook PC'lerin hemen hemen hepsinde bu standardın kullanıldığını görüyoruz. Bunun yanında External SATA yani e-SATA standardı da günümüz laptop ve masaüstü sistemlerin büyük bir bölümünde kullanılıyor.

Yeni SATA standardıyla birlikte hız sınırının 3Gbps'den 6Gbps'e çıkacağını ifade eden SATA-IO'dan Condrad Maxwell, bu yeni hızlı SATA standardıyla kullanıcıların en geç bu yılın ikinci yarısında buluşabileceğinin altını çizmeyi de ihmal etmedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Şu anda kullandığımız anakartlarla bu hızı kullanmamız mümkün olacak mı ?

Acaba bu güncellenme ile mi sağlanacak yoksa yeni sistemler için mi geçerli olacak?

Ne demek bu şimdi, daha yeni iki tane 500 GB'lık Seagate Sata II disk aldım kullanıyorum. İnsanı hasta etmesinler...

ewet gerçekten gerekiyor, çünkü çoook hızlı SSD'ler yolda...

Caba direk mevcut anakartlar tanıyacak mı ? zannetmem. Şimdi birde SATA3 desteği için anakart değiştireceğiz.

bugün piyasada olan HDD lerle ulaşılmayacak bir hız ama SSD lerle olabilir tabi SSD lerin bu fiyatlarıyla son kullanıcı ne kadar kullanabilir o ayrı

HDD'lere 6Gbps ile okuma yazma yapılabilecek mi ?

Bu konuda çok geç kalındı ve donanımcılar alternatif geliştirmeye başladıklarında anladılar ki hızlanmanın zamanı geldi geçiyor. 10 sene önceki bir işlemci, ram veya ekran kartı bu zamana kadar en az 50 kat hızlanmışken Harddiskler bilgisayarların en hantal ürünü olarak 2 kat hızlanabilmiştir. Kapasite farkı şey hız farklı, bunlar sadece kapasiteyi artırıp hız konusunda alternatif olmadığını düşündükleri için hiçbir çaba göstermediler. DDR ram lar yaygınlaşıp hardiskten 100 kat hızlı sunucular yapılınca herekete nasıl da geçiyorlar. Yine de iyi bir gelişme umarım devam eder.

Sata 3 olunca hıza katkısı nedir ki. Band genisligi artıyor, iyi mekanik HDD ler yine 100-150mb/s de kalır. Ayrıca sevgili chip kucuk bir not gecip bu teknolojinin bizim gibi kullanıcılara faydası nedir acıklasaydın.. Benim bildigim HDD imizin cash bellegi ile anakartın(bileşenlerin) haberlestigi band genisligi yanlısım varsa düzeltin. Kısacası 6gb veriyi bırakın, 500mb veriyi saniyede kaydetmek mumkun değil.

anakart ların kendi içindeki iletişim hızınında artması gerekiyor bu artıda diskler 100 150 mb yi gecemiyor sen 6gb lik veri transferi bant genişligi sunuyorsunda bu bantı kim kullanacak blueray sürücülermi yoksa başka bişimi ben pek anlayıp cözemedim tamam yapılmışta bu bant genişligini doyuracak teknoloji daha yok o nolacak birde e-sata olayını sadece dıştan takma disklerde degil kasa içindede kullana bilirler hiç olmassa kablo kirliligi azalır ortamdan bi blueray bi hard disk bu şekilde baglansa daha az kablo kullanılır

bununla uğraşacağınıza 12000 rpm harddiskleri standart hale getirin.
yoksa bilmem sataymış bilmem terabaytmış bunlar fasa fiso işler

bence bu yeni hız teknolojisi SSD ye karşı çıkarıldı...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play