Yeni Sürücülerle Yüksek Güç

Bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız, donanım güncellemesinden önce sürücü güncellemesini deneyebilirsiniz. CHIP, sürücü güncellemesi hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda anlatıyor.

Yeni Sürücülerle Yüksek Güç (Sayfa 2)

Yeni bir aygıt sürücüsü kurmak
Eğer muhtemel çökmelere karşı Windows’u güvenlik altına aldıysanız sürücü güncelleştirme işlemine başlayabilirsiniz. Aygıt Yöneticisi bunun için uygun bir Windows aracıdır. Bu aracın imkanlarından faydalanabilmek için Başlat/Ayarlar/Denetim Masası komutunu çalıştırın ve daha sonra ekrana gelen pencere üzerindeki Sistem simgesine iki kere tıklayın. Buna alternatif olarak masaüstündeki Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayabilir ve açılan nesne menüsü üzerindeki Özellikler komutunu çalıştırabilirsiniz.
Sistem Özellikleri penceresi üzerindeki Aygıt Yöneticisi kartını aktif hale getirecek olursanız, bilgisayarınızda kurulu veya bağlı olan aygıtların bir listesi ekrana gelecektir. Kurulu olan sürücülerin versiyonlarını Aygıt Yöneticisi üzerinden kontrol edebilir ve eğer daha yeni bir versiyonu mevcutsa direkt olarak bu araç üzerinden kurabilirsiniz. Artık gerekmeyen sürücüleri de buradan kaldırabilirsiniz. Güncel sürücüleri aramanızda size yardımcı olacak ve bu konuyla ilgili daha geniş açıklamaların bulunduğu kaynaklara ait internet adreslerini “Web’deki Kaynaklar” kutusunda bulabilirsiniz.

Yeni Sürücülerle Yüksek Güç

Internetten sürücü indirmek ve kurmak
Yeni bir sürücünün ilk adımı, bunun web sayfası üzerinden kurulacağı bilgisayara indirilmesidir. Bu esnada dosyayı kaydettiğiniz konuma dikkat etmelisiniz. Bu dosyalar genellikle ZIP arşivi veya kendi açılan EXE dosyası halinde bulunurlar.
Her iki durumda da kendi bilgisayarınıza kurabilmek için ilk olarak bu arşiv dosyasını açmalısınız. EXE arşivlerini açmak için dosya simgesi veya download ettiğiniz dosyanın girdisine iki kere tıklamanız yeterli olacaktır.
ZIP arşivlerini açmak içinse örneğin Winzip gibi bir sıkıştırma programına gerek vardır. Eğer bu kullanışlı sıkıştırma ve açma programı sisteminizde henüz yüklü değilse bir Chip CD’sindeki Basic Kit bölümünden test versiyonunu kurabilirsiniz.
Başlat/Ayarlar/Denetim Masası/Sistem penceresini kullanarak Aygıt Yöneticisi’ni çalıştırın. Ekrana gelen bileşen listesinden sürücüsünü güncellemek istediğiniz aygıtı üzerine iki kere tıklayarak seçin. Bileşen sınıfının ana öğesinde kullanılan aygıtın tam tanımlaması bulunur.

Farenin sağ düğmesine tıklayarak bu aygıt tanımı üzerine tıklayın ve nesne menüsü üzerindeki Özellikler komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda üzerinde bir çok kart bulunan bir iletişim penceresi ekrana gelecektir. Buradaki Sürücü kartını aktif hale getirin ve üzerinde bulunan Sürücüyü Güncelleştir düğmesine tıklayın. Bunun sonucunda yükleme esnasında size yardımcı olacak Aygıt Sürücüsü Güncelleştirme Sihirbazı çalışır.
Üzerinde sadece açıklama bulunan ilk pencereyi geçmek için üzerindeki İleri düğmesine tıklayın. İkinci penceredeki işaretli seçeneği değiştirmeden tekrar İleri düğmesine tıklayın. Üçüncü pencere üzerindeki Konum Belirt seçeneğini işaretleyin ve hemen altındaki kutuya indirdiğiniz ve açtığınız sürücünün bulunduğu konumu girin. Eğer emin değilseniz Gözat düğmesine tıklayarak dosyanın konumunu tam olarak belirtebilirsiniz. Daha sonra sihirbaz kısa bir arama süresi sonucunda eğer doğru sürücü bulunduysa yükleme işlemini onaylamanız istenir. Son düğmesine tıklayarak yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Sürücünün aktif olabilmesi için normalde böyle bir yükleme işlemi sonrasında bilgisayarın yeniden başlatılması gereklidir. Son olarak güncelleme işleminin sorunsuz bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmek için Aygıt Yöneticisi’ni yeniden çalıştırın.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir