Yeni Sürücülerle Yüksek Güç

Bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız, donanım güncellemesinden önce sürücü güncellemesini deneyebilirsiniz. CHIP, sürücü güncellemesi hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda anlatıyor.

Yeni Sürücülerle Yüksek Güç (Sayfa 3)

Varolan konfigürasyonu test etmek
Windows’un Aygıt Yöneticisi varolan konfigürasyonu test etmek için mükemmel bir araçtır. Eğer bir öğenin arkasında sarı artalan üzerinde bir ünlem işareti varsa bu, sürücü ile ilgili bir şeylerin yolunda gitmediğine işarettir. Bu durumda işaretli bileşeni tekrar çalıştırmak için ister CD veya disket üzerindeki orijinal sürücü, ister ağ üzerindeki bir sürücü olsun yukarıda anlatılan prosedürü tekrar uygulamak gereklidir.
Eğer bir öğe üzerinde kırmızı çarpı işareti varsa o aygıta sürücü kapatılmış demektir. Eğer bu sürücüyü test amacıyla geçici bir süre kullanım dışı bırakmadıysanız, tamamen kaldırabilirsiniz. Bunun için söz konusu aygıt üzerine ve daha sonra da “Kaldır” düğmesine tıklayın.

Sürücüyü kaldırdıktan sonra bu donanım kartını sökmeyi veya çevre biriminin bilgisayar bağlantısını kesmeyi unutmayın. Bu sayede aygıt tarafından kullanılan kaynaklar serbest bırakılabilirler. Eğer kaldırmazsanız Windows bir sonraki açılışta kartı veya bu çevre birimini tekrar tanıyacak ve sürücüsünü otomatik olarak yükleyecektir.
Aygıt Yöneticisi üzerinden bir çok sürücünün kendine has özel ayarları üzerinde çalışabilirsiniz. Bu ayarlara ulaşmak için ilk olarak istediğiniz öğe üzerine farenin sağ düğmesini kullanarak tıklayın ve nesne menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Ekrana gelen pencere üzerinde bulunan Ayarlar kartını kullanarak belirli sürücü parametrelerini değiştirebilirsiniz. Ancak dikkat! Eğer sistem sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa burada değişiklik yapmamalısınız. Örneğin kullandığınız modemin COM Port 1 olan bağlantı noktasını COM Port 2 olarak değiştireceksiniz burada çalışmaktan başka şansınız yok demektir. Aygıtın sorunsuz olarak çalışabilmesi için sürücünün de tabii ki uygun bir şekilde düzenlenmesi gereklidir.

Aygıt Yöneticisi’ni çalıştırın ve liste içerisindeki Modem girdisine iki kere tıklayın. Farenin sağ düğmesini kullanarak modem öğesine tıklayın ve açılan nesne menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda ekrana gelen özellikler penceresi üzerinde bulunan Modem kartını aktif hale getirin. Burada bulunan Bağlantı Noktası menüsünü açın ve “COM Port (COM2)” seçeneğini işaretleyin.
Bütün sürücüler Aygıt Yöneticisi üzerinden değişiklik yapılmasına izin vermez. Eğer grafik kartınızın özel ayarlarını değiştirmek istiyorsanız farenin sağ düğmesini kullanarak masaüstünde bulunan boş bir alana tıklayın. Ekrana gelen nesne menüsündeki Özellikler komutunu çalıştırın ve Ayarlar kartını aktif hale getirin. Gelişmiş düğmesine tıklayarak grafik kartınızın kendine has özelliklerine ve üreticiye bağlı olan sürücüye ulaşabilirsiniz. Gelişmiş ayarlar penceresi PC’nizde kurulu olan grafik kartına göre değişiklik gösterir. Sadece yöntem aynıdır: Her bir alanı kartlar üzerine tıklayarak seçebilir veya monitörün ekran yenileme oranını değiştirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir