Yeni Sürücülerle Yüksek Güç

Bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız, donanım güncellemesinden önce sürücü güncellemesini deneyebilirsiniz. CHIP, sürücü güncellemesi hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda anlatıyor.

Yeni Sürücülerle Yüksek Güç (Sayfa 4)

Windows Update yardımıyla güncelleme
Windows Update, ürün eklentilerinin ve özellikle belirli bilgisayarlar için geçerli dosyaların bulunduğu Microsoft web hizmetinin merkezi noktasıdır. Bu hizmet içerisinde servis paketleri, sistem dosyaları, aygıt sürücüleri ve Windows için yeni fonksiyonlar bulunur. Windows Update, Ürün Güncellemeleri ve Destek Bilgileri olmak üzere iki bölümden oluşur. İlk bölümde sürücüler, hata düzeltmeleri, güncellemeler ve Windows için iyileştirmelerden oluşan bir katalog bulunur. Burada sistemin hızını yükseltebileceğiniz ve güncel tutmak için gerekli olan bileşenleri arayabilirsiniz. Bu yöntemin avantajları: Bu katalog isteğe bağlı olarak yüklü olan bileşenlerin yardımıyla hangi güncellemelerin ve iyileştirmelerin sizin bilgisayarınız için özel olarak kullanılabileceğini ve önemli olduğunu bulabilir.

Bunun için gerekli olan tek şart tabii ki internet bağlantısıdır. Eğer bilgisayarınızın internet bağlantısı varsa bu hizmete Başlat/Windows Update komutuna kullanarak ulaşabilirsiniz. Bunun sonucunda Windows Internet Explorer’ı çalıştıracak ve Microsoft web sayfasını yükleyecektir.
İlk olarak ürün güncellemenin bilgisayarınızda yüklü olan bileşenleri taramasını isteyip istemediğiniz sorulur. Sistem kontrolü, web sayfasındaki seçili bileşenlerin en güncel ve en uygun versiyonlarını indireceğinizi garanti ediyor. Ayrıca bu yöntem sayesinde zaten bilgisayarınızda kurulu olan bileşenleri yüklemekle vakit kaybetmiyorsunuz. Söz konusu sistem testi sonrasında yükleyebileceğiniz güncellemelerin bir listesi ekrana gelir. Güncelleme için bu yöntemi aşağıda anlatıldığı şekilde kullanabilirsiniz.
Yüklemek istediğiniz bileşenleri ilk olarak katalogda arayın ve daha sonra yanındaki kutucuğa tıklayın. Program veya sürücü ile ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız, yüklemeden önce önce bunu okuyun bağlantısına tıklamalısınız. Eğer seçili bileşenlerden birini yüklemekten vazgeçerseniz bir kez daha tıklayarak kutu içerisindeki işareti silin. Eğer yüklemek istediğiniz tüm bileşenleri seçtiyseniz Karşıdan Yükle Düğmesine tıklayabilirsiniz. Bunun sonucunda ekrana gelen yeni sayfa üzerinde kontrol etmeniz amacıyla yüklemek istediğiniz bileşenlerin listesi bir kez daha ekrana gelecektir. Eğer değişiklik yapmak isterseniz Geri Düğmesine tıklamalısınız.
Yüklemeyi Başlat Düğmesine tıklandığında veriler PC’nize aktarılmaya başlanacaktır. Kurulum ise daha sonra otomatik başlar. Muhtemelen kurulum esnasında ek bilgiler ekrana gelecektir. İşlemler tamamlandığında ekrana kurulumun sona erdiğine dair bir mesaj gelecektir. Bazı bileşenleri için kurulum sonrasında bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir