Yeni Sürücülerle Yüksek Güç

Bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız, donanım güncellemesinden önce sürücü güncellemesini deneyebilirsiniz. CHIP, sürücü güncellemesi hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda anlatıyor.

İdeal PC dünyası şöyle görünür: PC’ye bir ek kart takar veya USB bağlantı noktasına bir tarayıcı bağlarsınız. PC konfigürasyondaki değişimi hemen fark eder ve bunun için uygun sürücüyü yükler. Bu, işletim sistemi ile farklı donanım bileşenleri arasındaki haberleşmeyi yöneten bir yazılım modülüdür. Örneğin ağ kartları, modemler, tarayıcılar, ekran kartları veya yazıcılar gibi her bir donanım modülü için bir sürücü gereklidir.
Windows bir çok aygıt için standart sürücüler bulundurur ve bunları otomatik olarak kurar. Donanım üreticileri devamlı olarak yeni sürücüler geliştirdikleri ve iyileştirdikleri için standart sürücüler güzel bir çözüm olamaz. Ancak bunlar üreticinin web sayfasından güncellemelerin aranması için genellikle yeterlidir. Bu masrafın kazancı: Grafik kartınız yeni sürücülerle bir ihtimal daha hızlanacak ve görüntü kalitesi yükselecektir. Güncel sürücülerde çok az hata bulunur ve bir çok durumda PC’nizi hızlandırırlar.

Kurulu sürücülerin versiyonlarını kontrol etmek
Kullandığı sistemin karışık sürücü dünyasına bakmak isteyenler Windows donatıları arasında yer alan Sistem Bilgisi aracını kullanabilirler. Bu aracı Başlat/Programlar/Donatılar/Sistem Araçları alt menüsündeki Sistem Bilgisi komutunu kullanarak çalıştırabilirsiniz. Bu uzun yola alternatif olarak Başlat/Çalıştır penceresindeki Aç kutusuna “msinfo32” yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayarak da bu aracı çalıştırabilirsiniz. İkiye bölünmüş program arayüzü Windows Gezgini’ne benziyor: Sol tarafta sistem bileşenlerinin sınıflandırılmış bir listesi bulunur. Sağ taraftaki pencerede ise her bileşenle ilgili ayrıntılı bilgiler ekrana gelir.
Sürücülerle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için sol pencerede bulunan Bileşenler başlığı önündeki kutucuğa tıklayarak, altındaki bilgileri ekrana getirin. Örneğin kullandığı ekran kartı ve sürücüleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, burada bulunan Görüntü Birimi öğesine tıklamanız yeterli olacaktır. Bunun sonucunda değişen sağ pencereden grafik kartının hangi yazılım paketini kullandığını görebilirsiniz. Burada adres bilgileri haricinde dosya isimleri, dosya tarihleri, üretici isimleri ve dosya boyutu bilgileri de bulunur.
Şayet bu görüntünün okunması zorsa isterseniz bilgi hacmini daraltabilirsiniz. Sağ tarafta, bu bilgilerin üzerinde bulunan Temel Bilgi seçeneğine tıkladığınız ekran biraz daha sadeleşecek ve okunması kolaylaşacaktır. Üçüncü seçenek olan Geçmiş’e tıklayarak da geçmişte sürücünün kurulması sırasında yapılan değişiklikleri görebilirsiniz.

Kurulumdan önce sistem dosyalarını yedeklemek
Sürücü güncelleme gibi işlemleri aslında güvenlik tedbirlerini almadan yerine getirmemelisiniz. Windows 98 için kurtarıcı olarak bir açılış disketi oluşturabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Başlat/Ayarlar/Denetim Masası komutunu kullanarak Denetim Masası’nı açın ve Program Ekle/Kaldır simgesine iki kere tıklanması sonucunda açılan pencere üzerindeki Başlangıç Disketi kartını aktif hale getirin.
Sistemin yedeklenmesi işlemini Windows Me altında çok daha iyi bir şekilde yerine getirilebilir. Windows Me’nin bunu sağlayan yeni fonksiyonunun ismi Sistem Geri Yükleme.
Eğer bu Windows versiyonu ile çalışıyorsanız güncelleme veya kaldırma işlemleri öncesinde Başlat/Programlar/Doantılar/Sistem Araçları altındaki Sistem Geri Yükleme komutunu çalıştırın.
Bunun sonucunda ekrana gelen pencere üzerindeki ”Geri yükleme zamanı oluştur” seçeneğini işaretleyin ve İleri düğmesine tıklayın.
Şimdi ekrana gelen iletişim penceresine, oluşturacağınız geri yükleme zamanı için örneğin “Kurulum öncesi sistem” gibi bir isim girmelisiniz. İleri düğmesine tıklayacak olursanız tüm sistem bilgilerinin yedekleri alınacak, yani geri yükleme sistemi oluşturulacaktır. Eğer yeni bileşenin kurulumu esnasında sorun çıkarsa biraz önce yedeklediğiniz sistemi geri yükleyebilirsiniz. Bu güvenlik mekanizması sabit diskte oldukça fazla yer kaplar ancak Windows Me’nin eski versiyon işletim sistemlerine kıyasla çok daha güvenli olmasını sağlıyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir