Yeni sürüm Chrome'a bir yenilik daha!

Bir sonraki Chrome sürümünde, hepimizi sinir eden bir sorun daha tarih olacak!

Yeni sürüm Chrome'a bir yenilik daha!

Web tarayıcınızda birçok sekme açıkken PC'nizin hoparlöründen ses gelmeye başladı, üstelik bu sırada PC'nizde müzik dinliyordunuz ve tüm sesler birbirine karıştı. Sesin kaynağı ise sekmelerden bir tanesi, ancak hangisi olduğunu bilmiyorsunuz. Chrome'un en son Canary yapısı, sesin hangi sekmeden çıktığını göstererek bu soruna sonunda bir çözüm getiriyor.

François Beaufort'un Chromium notlarında bulduğu özelliğin asıl amacı, bellek bittiğinde kapatılan sekmeler arasına ses çıkartan sekmelerin dahil edilmemesini sağlamak. Bu sayede Chrome'un hangi sekmelerin etkin olduğunu daha kolay algılaması amaçlanıyor. Ancak işlev, aynı zamanda ses çıkartan sitenin simgesi üzerinde bir animasyon da gösterdiğinden, sesin kaynağını bulmakta oldukça faydalı olacak gibi görünüyor.

İşlevin Chrome'un final sürümünde yer alacağının herhangi bir garantisi yok, ancak yer alması halinde çoğu kullanıcının işine yarayacağını düşünüyoruz. Canary geliştirme yapılarıyla ilgileniyorsanız, bu adrese göz atabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

beklediğim bir özellik biraz geçte olsa düşünüldü sonunda.

bunun yerine hangi sekmede müzik veya video varsa pasif durumda kalsa, ben o sekmeye geçtiğimde çalmaya başlasa? emin olmamakla beraber IE9 veya IE10 sürümünde bu mevcut. mesela; youtube'da video izlerken, başka bir videoyu yeni sekmede aç dediğim zaman çalışmaya başlamıyor, yeni sekmeye geçtiğimde video çalmaya başlıyor. uyarı vermek yerine böyle bir çözüm daha hoş olabilir.

Daha bu özellik yok muydu chromede? Gerçekten eksik bir browsermiş.

@28 Şub 2013 14:49 hangi browser'da var bu özellik ? Varsayılan olarak gelen ?

@28 Şub 2013 14:49 Yıl olmuş 2013 hala chrome kullanmayıp da "Daha bu özellik yok muydu chromede? Gerçekten eksik bir browsermiş." diye pişkin pişkin konuşan insanlar var ya, bi dakika ben bi intihar edip geliyorum.

Gec kalinmis birsey.

kırom koca bir balon. zeki ve pratik olanlar bunu çoktan anladı zaten.....

chrome 25 kullanıyorum canaryi de yüledim ikisini tek bir yerde olduğu program yok mu

Gerçekten sıkıntı veren bir konuydu çözüm gelecek olmasına sevindim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir