Yeni tarayıcılarla internet daha da hızlandı!

IE9, Firefox 4 ve Chrome 10... Üçü de piyasaya çıktı ve bakın internette neleri değiştirdiler...

  • Zeynel A. Öztürk
Yeni tarayıcılarla beraber internet daha hızlı
Son standartlara sahip üç büyük tarayıcının yeni sürümü geçtiğimiz haftalarda yayınlandı

Bu günler, web sörfçüleri için iyi zamanlar, zira üç önemli tarayıcı geliştiricisi de yeni tarayıcılarını sundular: Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Google Chrome.

Firefox ve IE'nin bir önceki büyük sürümleri sırasıyla 3 ve 2 sene önce yayınlanmıştı, ve bu internet için oldukça uzun bir zaman. Ancak genel olarak beklediğimizde değdi ve güncellemeler tatmin edici.

Üç tarayıcı da web sayfalarını yüklemekte oldukça hızlılar. Tarayıcıların JavaScript motorları dahil, arka planda hızlandırmaya yönelik birçok değişiklik yapıldı. Internet Explorer 9, bazı incelemelere göre en hızlı tarayıcıyken, önceki sürümü IE8'in açılması ve sayfaları yüklemesi sonsuza dek sürebiliyordu.

Tüm tarayıcılardaki önemli yeniliklerden biri de dinamik sayfa içerikleri için HTML5 desteği. HTML5 Chrome'da uzun süredir olsa da, Mozilla modayı Firefox 4 ile yakaladı.

Sekmeler, izleme koruma ve sabitleme

Firefox 4'de siteleri uygulama sekmesine dönüştürerek, tarayıcınızı yeniden başlattığınızda tekrar açılmasını sağlayabiliyor ve kolayca erişebiliyorsunuz

Yeni web tarayıcılarının dikkat çeken diğer bir özelliği ise sekmeleri ön plana çıkararak düğmeleri ve menüleri arka plana kaydırmaları. Bu sayede web sayfaları için daha fazla alan sağlanıyor, ancak örneğin yer imlerine ulaşmak isteyen kullanıcıların işi daha zor olabiliyor.

Tarayıcıların yaklaşımı birbirinden farklı olsa da, 'izleme koruma' özelliklerinin tümü aynı soruna sahip: varsayılan olarak kapalılar ve basit bir düğmeye basarak açılmıyorlar. Bunun yerine ayarlar penceresinin birkaç seviye içine dalmanız gerekiyor.

Internet Explorer'daki sekmeleri görev çubuğuna 'sabitleme' işlevi sayesinde web sayfalarını uygulamaya dönüştürmek mümkün oluyor. Firefox'da ise 'Uygulama sekmeleri' sayesinde bir sekmeyi simge haline getirip tarayıcınızın sol üst köşesine sabitleyebiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

ay lav yuuu firefoxx :)

Opera dan hiç bahsedilmemiş.

Firefox 4'ün Pardusdaki sürümü windows sürümünden daha hızlı.

Aman deyim bunlara Opera'yı katmayın siz, itibarınız eksilir. Opera ile ne alıp veremediğiniz varsa artık.

opera 11.10 bekleyin. betasını kullanıyorum ve gerçekten iyi finali çok daha iyi olacaktır.

Sonunda adam gibi oldular ama internet explorer eski versiyonlarını tarihe gömmeden bu iş bitmez...

ben anlamıyorum Opera nın yanında bu 3 üde kim ???

ooo operada html 5 desteği yok.ondan verilmemiş..para varya işte byle bişey

En İyisi Tabikide Chrome

En İyisi Chrome

Chromium'la yola devam

milleti bilmem ama benim laptopda (w7x64) chrome diğerlerine göre acayip hızlı [hepsini tek tek kurdum bi süre denedim]. eklentiler de var, firefoxu aramıyorum artık. her ne kadar gönlüm safariden yana olsa da [görüntüsü hoşuma gidiyor] işlevsellik ve hızda chrome aldı başını gidiyor.

Internet explorer 9 ve chrome kullanıyorum, bence firefox'un kullanım hızı, açılması kapanması birazdaha hızlanmalı yinede güzel ama

explorer 9 u şimdi kurdum ve gerçekten çok fark var chip sitesini chrome ile bazen gecikmeli açıyordu ama explorer 9 da bu yok ilk defa explorer a bakışımı değiştirdim

operayi cekemeyenler utansin.

"Firefox 4'de siteleri uygulama sekmesine dönüştürerek, tarayıcınızı yeniden başlattığınızda tekrar açılmasını sağlayab ve kolayca erişebiliyorsunuz"
aferin ona. chome'da olan ozellgini nihayet calabilmis.

uygulama sekmesi olayı chromeda kaç aydır sekme iğneleme olarak var zaten.

2-3 kişi Opera kullanıyor onu da habere ekleyip parmak yormanın gereği yok.
Tarayıcınız sizi tatmin ediyorsa ve memnunsanız çocuk gibi kasalmanın ne gereği var çocuklar:)

İE9 süpeeeeeeeeeeeeeeeer olmuş

Çömezler IE, Chrome ve Operayı kullanırken Profesyoneller Firefox kullanıyor.

En iyisi Google Çorum

Bence de operadan hiç bahsedilmemiş ve opera chromeden daha hızlı bence.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play