Yeni telefonunuz için 3 müthiş teknoloji!

Yakın geleceğin akıllı telefonları, bu 3 teknolojiyle bugünküleri "aptal" durumuna düşürebilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Yeni telefonunuz için 3 müthiş teknoloji!

Cebimizde küçük bir kamera, navigasyon cihazı, mesajlaşma makinesi ve fitness yardımcısı yerine geçen küçük bir bilgisayar taşıyoruz. Ancak bugünkü akıllı telefonlar, çok da uzak olmayan bir gelecekte bize "aptal" görünebilir. İşte yarının telefonlarında yer alabilecek 3 müthiş teknoloji.

1. Spektrometre

Spektrometre, fizik, kimya ve biyolojiyi ilgilendiren araştırmalarda, bir nesnenin kimyasal özelliklerini bulmak için kullanılıyor. Spektrometreler, yakın zamana kadar yanınızda taşınmayacak kadar büyüklerdi, ancak bu durum değişti. Consumer Physics adlı bir firma, geçtiğimiz sene taşınabilen spektrometresi Scio'yu ortaya çıkarmıştı. Bu teknolojinin telefonlarımıza girmesi ise cilt durumunu, yaşamsal işaretleri ve çevrenin kirlilik durumunu izlememizi sağlayabilir. Dahası teknoloji sayesinde gıdaların ve ilaçların içinde ne olduğunu görmemiz mümkün olabilir.

2. Yüksek isabetli GPS

University of Texas'tan araştırmacılar, telefonlardaki ucuz anten sensörleriyle santimetre doğruluğunda konum belirlemeyi başardılar. Yüksek isabetli GPS sayesinde etrafınızdaki binaların 3D haritasını çıkarmak ve daha iyi bir sanal gerçeklik deneyimi sunmak mümkün olabilir.

3. Gaz sensörleri

MIT'teki kimyagerlerin geliştirdiği uygun fiyatlı kablosuz sensörler, hidrojen peroksit, siklohekzanon gibi tehlikeli gazları algılamakta kullanılabiliyor. Bu tür sensörler akıllı telefonlarımızla bir araya geldiklerinde patlayıcı kimyasalları ve zehirli gazları ortaya çıkarmak, çok daha kolay olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Uçuk şeyler değil ve günlük kullanım için hiç de gerekli değil.

hmm şöyle bir baktım da sokaktaki sıradan mahmut ve selami için bu üç madde de gerçekten hayati önem taşıyor :) tebrikler...

Ilk olarak hidrojen peroksit qaz degil sividir. Ikincisiyse zararli degil sadece hafif asindirma etkisi vardir ki bunun da insana hicbir yan etkisi yoktur.

Bana metan gazını gösteren bir telefon yapsalar yeter, malüm define arıyoruz fakirlikten. Mağaralarda zehirlenecez bigün, hatta çekmiyor zaten mağaranın içinde :(

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost