Yeni teleskop uzayda görülmeyeni görecek!

Uzay'da, çok uzaklarda, bizden habersiz yaşayan Uzaylılar var mı? Bu sorunun yanıtı ortaya çıkıyor!

  • Gökay Özbudak
Uzayın derinliklerini gözleyecek yeni teleskop!
Tüm uzayı gözlemleyecek...

Hava Kuvvetleri ve Savunma Geliştirilmiş Araştırma Projeleri Birimi (DARPA) dünyanın en eşsiz telekoplarından birini üretti. Uzayın derinliklerini daha önce hiç görrülmemiş şekilde görme imkanını sunacak teleskopun adı Uzay Gözetim Teleskobu(SST).

SST kolay hareket ederek gökyüzünü çok hızlı bir şekilde tarayabiliyor. DARPA'dan Yarbay Travis Blake teleskobun hızı hakkında şunları söylüyor; "SST birkaç gecede diğer teleskopların haftalarda hatta aylarda ortaya çıkardıklarını bize sunacak."

Hızlı veri toplama dışında SST'nin en büyük özelliği ışığa karşı çok hassas oluşu. Uzayın derinliklerindeki bir ışık değişimini anında fark edebilecek olan teleskop, uzayda yaşam olup olmadığının izlerini de daha rahat gözlemleyecek.

Gözlem dışında teleskobun görevleri arasında uyduların birbirleriyle ve diğer uzay cisimleriyle çarpışmaması için detaylı inceleme yapmak da bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Peki zeki müren de bizi görecek mi ?

Uzayda yaşam varsa bile büyük ihtimalle bunlar teleskoplarla keşfedilemeyecek. Bize en yakın galaksi olan Andromeda'dan Dünya'mıza baksaydık yaşam görülmezdi. Nedeni, cisimlerin görüntüsü ışıkla taşınır. Işık, sonsuz evrende "anında" bir cisimden diğer cisme ulaşmaz. Hatta ışık, evrendeki uzaklıklar göz önüne alınacak olursa oldukça yavaştır. Güneşimizin görüntüsü bile 8 dk önceki halidir. Biz burada milyonlarca hatta milyarlarca ışık yılı uzaktaki galaksilerden, gezegenlerden, yıldızlardan... bahsediyoruz. 3 milyar ışık yılı ötedeki cismin 3 milyar yıl önceki formu görünüyor. Bilimadamları bundan yola çıkarak evrenin uç noktalarına bakıyor ve evrenin ilk safhalarını anlamaya çalışıyor. Hatta şöyle bir şey de var, büyük ihtimalle evrenin küçük bir kısmını görüyoruz. Evrenin görünmeyen noktaları var. Çünkü, bir nesneyi görmemiz için ışığın buraya ulaşması lazım. Peki eğer ışık yolculağa çıktıysa fakat daha gezegenimize yetişemediyse? Maddelerin birbirinden devamlı uzaklaştığı bir evrendeyiz. Bu çok da imkansız olmasa gerek.

Bize, ışığı kullanmadan maddenin şeklini bulan bir teknoloji gerekiyor. Aksi takdirde 23. yüzyılda bile teleskoplarla ve radyo dalgalarıyla bulamayacağız. Ancak (varsa) onlar bize gelip kendilerini tanıtırlarsa bulabiliriz. Belki ilkel biyolojik canlılar buluruz. Ama zeki bir tür bulabileceğimize ihtimal vermiyorum.

Yorumunuza katılmak birlikte bizden başka zeki bir türün evrende bulunamayacağı fikrinize katılmıyorum. Eğer yaratıcı bir güç, mutlak kudrette bir yaradan varsa mutlaka evrenin başka başka noktalarındaki bize benzer gezegenlerde zeki yaşamı başlatmıştır. Aksini düşünmek hem mantığa aykırı olur hem de yaradanın kudretini sınırlamak olur.

Bunun Asıl Ceabı Kuranda Olabilir (ŞİFRESİ) Bakılması ŞART. Fakat Bilim Adamları Buna Daha Değişik bir Çare Bulmalı. Atıyorum 3000 Mercekli Nükleer Teleskop.

Kâinatın minicik bir gezegeninde sıkışıp kaldık yaşanabilir gezegen keşfetmek istiyoruz ve gitmek dünyayı yeterince gördüm hadi bunları geçtim cennete girdiğimizde bulunduğumuz kainattan 1 tane bize verilecek mi sonsuz hayata geçtiğimizde rahat rahat gezeriz ve inceleriz

Arkadaşa katılıyorum o varlıklar belki şuan bizim gibi onlardan başka yaşayan var mı diye merak ediyor ve merak ediyor olabilir bilemeyiz

Sen de yorum yaz