Yeni TL Simgesi Windows 8 ile geliyor

Yeni Türk Lirası simgesi, Windows 8 ile beraber varsayılan olarak gelecek! İşte detaylar.

Yeni TL Simgesi Windows 8 ile geliyor

Windows 8'in merakla beklenen RTM (Release to Manufacturing /Üreticiler İçin Sağlanan) sürümünde yeni TL simgesi de yer alıyor. Windows 8'in gelişiyle birlikte, Türkçe klavyelerde artık Türk Lirası'nın yeni sembolü de kullanılabiliyor olacak.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın yeni sembolü duyurmasının ardından Microsoft Türkiye'nin Merkez Bankası ile başlattığı ortak çalışma sonucu öncelikle Unicode organizasyonuna gerekli başvurular yapılarak yeni sembol Unicode karakter kümesine dâhil edildi. Ardından Windows mühendisleri yeni karakteri Windows 8'in içine eklemek için gerekli çalışmalarını tamamladılar. Yeni TL sembolüne Türkçe Q ve Türkçe F klavyelerde AltGr+T tuş kombinasyonu ile ulaşılıyor. Bunun yanı sıra yeni sembol sanal klavyede de yer alıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

o simgeyi gördüğüm her fiyat tabelasını nedense okudundan sonra Türk Lirası diyeceğim sırada tayyip lirası diyorum bi anda çünkü TL den çok E harfine benziyor simge

Lorraine Haçı olarak da bilinen bu sembol, birçok dünya parasında da kullanılır. Euro'da, Hint rupisinde, Japon ve Çin yeninde, Kore parasında vs... Lafı çok uzatmayacam ve pek bir yorum da getirmeyecem, dediğim gibi sadece bu konuya değinmek istedim. Ufak bir soru, sizce double cross başka nerelerde kullanılmış olabilir? Masonluğun 33. derecesinde (En yaygını olan İskoç Ritinde) ? googlede arayın bize ekonomide nasıl bağımlı olduğumuzu simgelettirdiklerini inceleyin..

Süper ya işte bu! Bravo Microsoft adamsın.

Windows'u çoğu arkadaş yerden yere vuruyorda , Türkçe olarak en iyi hizmet veren firma. Ama bizim insanımız türkleri hiç yokmuş gibi gören firmaları göklere çıkarır.

Hehe ms Merkez Bankası'yla çalışıyor ee önce simge sonra tl leri götürme islemi

Çürük elmacılara duyurulur.

@04 Ağu 2012 08:32 Çürürk elma dediğinde uzun zamandır standart türkçe desteği var zaten, ayrıca bunu reklam yapma gereğide duymuyor. İşte yine eleştirdiğin firmanın ne olduğunu bilmeden boş yorum yapan biri. İlk önce düşmanını tanı sonra yorum yap.

@04 Ağu 2012 12:53 Zeki arkadaş Türkçe klavye desteği Windows'ta yoktu sanki...

Aman ne büyük uğraş, ne büyük marifet. Afeeeriiin. Alkış Microsoft amcalara. Ya bas git Allah aşkına. Bu kadar da olmamalı ya, sanki devrim niteliğinde bi iş başarmışlar gibi.

microsoftu sevmem ama takdir ettim. türkiyeyi takan birileri çıktı sonunda :D

harikulade.....

merak ediyorum bu ucube logoyu kim altgr+t zaman harcayacak ben TL yazmaya dvam edicem

@camelot ben uğraşırım mesela

@camelot dolar ve euro simgesi yaparken ne yapıyosunuz merak ettim cidden... sabır ver yarabbi....

@camelot E o zaman € de yazmazsın sen, $ da. Hatta sen noktalama işaretleri de kullanma ! ? gibi. % işareti de kullanma "yüzde" yaz. E-posta hesabını verirken @ de yazma (at) yazarsın. Hatta Shift/Caps-Lock tuşuna da basma zaman kaybı ne uğraşacan büyük harfti küçük harfti. Hatta sesli harfleri yazarak niye zaman harcıyorsun ki nasıl olsa devam yerine dvam yazsan da anlıyoruz.

@camelot tabiki cocukların kullanacak

Windowsu yerden yere vuruyoruz çünkü bize istediğimizi vermiyor.En iyi Türkçe desteğini veriyor diye ben birçok şeyden mahrum mu kalacam.

@04 Ağu 2012 13:49 neyi vermiyor?

@04 Ağu 2012 18:28 Özgürlük. Yaptıkları baskı daha satın alırken başlıyor.

Adam masonlara bağlamış .d bi tek sen biliyodun zaten

Güzel bi haber. Simge ona benziyor burdan almışlar şöyle olmuş asparagas haberleri iyice sıkmaya başladı. Simye sadece (-) tireden oluşsa eminim siz onuda benzetecek çok şey bulurdunuz. Boş işlerle uğraşmayı meslek edinmekten vazgeçip gerçekçi şeylerle uğraşmanın zamanı gelmedimi?

" Microsoft Türkiye'nin Merkez Bankası ile başlattığı ortak çalışma sonucu öncelikle Unicode organizasyonuna gerekli başvurular yapılarak yeni sembol Unicode karakter kümesine dâhil edildi. " Bilmem farkında mısınız ama arkasında Microsoft olduğu için bu iş bu kadar kolay gerçekleşti. Hala anlamamakta diretin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play