Türk gezegeni için görev başına

Gökbilimi ile ilgilenenlere, adını Türkiye'nin koyacağı yeni bir gezegeni bulma çağrısı yapıldı.

Başarana 100 bin YTL ödül

Başarana 100 bin YTL ödül
Gezegen olma özelliği bir süre tartışmaya açılmış Pluton

Gezegen avının ayrıntılarıProfesyonel gökbilimciler, çalışmaların her aşamasında gençlere destek olacak. Yeni gezegeni bulan ekip ise tam 100 bin YTL kazanacak. Ancak dergide de belirtildiği gibi, asıl ödül gökte bir gezegene ulusumuzun adını vermenin onuru. Bilim Teknik haberine şörle devam ediyor: "Biliyoruz; bir gezegene ad koymak, uluslararası bazı kurallara, kayıtlara bağlı. Gökbilim atlaslarında, kataloglarında bu gezegen de, şimdiye kadar keşfedilen diğer Güneş dışı gezegenler gibi birkaç harf ve rakam dizileriyle tanımlanacak. Ama olsun, biz onu ulusça sahipleneceğiz "Bizim" gezegenimiz, Türkiye'nin gezegeni, TÜBİTAK Gezegeni olacak".

Gençlere zorlu sınav
TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Raşit Gürdilek, konuyla ilgili olarak "Gezegen Bulma" çağrılarının Türkiye'de hızla gelişmekte olan amatör gökbilimciliğe yeni bir kanal açmak olduğunu söyledi.

Amatör gökbilimcileri Türkiye'nin gökbilim alanında yer edinmesine katkı yapmaya çağırdıklarını anlatan Gürdilek, "TÜBİTAK amatör gökbilimciliği alanında zaten öncü çalışmalar yürüttü. Bilim ve Teknik Dergisinin koordinatörlüğüyle düzenlenen gökyüzü gözlem şenlikleri bu alanda zaten bir motivasyon yarattı. Son yıllarda da üniversitelerimizin uzaybilimleri ile ilgili fakülte ve bölümlerine yoğun bir akış sağlandı. Güneş ve hidrojen arabalarında da önemli mesafeler katedildi" dedi.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Evet Maltepe ve Hadımköy gezegenleri olabilir :)

Düşünsenize bi gezegen keşfediyoruz, törenler yapıyoruz, 5 dk sonra meteor çarpıp parçalarını kara delik yutuyor...! Biz şansız türkleriz yaa olmaz inşallah :)

aha bu dicem inanmıcaklar ugraşamıcam

Keşfedebilirsek "Ulubat" güzel isim olurdu :)

ne kadar hos ve cesaret verici tesvik edici bir odul...
ama aman akp ile bagi olan birisi sakin bole bi bulus falan yapmasin sora milletin parasini carcur ediyolar olur...
gerci akp li nin de bulus yapmaihtimali yok gibi yaa... ama yinede allahin isi belli mi olur..
estagfurullah...

teleskopla görünen bir gezegen olsa, NASA çoktan bulmuş olurdu. Ayrıca bir gezegen buldum deyipte tübitaktan ödülümü talep etsem, tübitak bunun aksini ispatlayabilecek mi?

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Başarana 100 bin YTL ödül
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir