Yeni Wii'nin 2 dev eksiği ortaya çıktı!

Nintendo'nun son oyun bombası Wii U bomba gibi geliyor ama bu iki büyük eksikle birlikte...

  • Melik Arslan

Nintendo'nun bu sene düzenlenen E3 fuarında tanıttığı yeni nesil konsolu Wii U'da DVD veya Blu-ray desteği olmayacağı açıklandı. Nintendo'nun sitesinde yayınladığı, E3 fuarında Nintendo başkanı Satoru Iwata ile düzenlenen bir soru cevap etkinliğinde Satoru Iwata, Wii U'nun DVD veya Blu-Ray çalıştıramadığını belirtti. Bu durumun sebebini insanların DVD veya Blu-ray oynatabilen cihazlara sahip olmasına bağlayan Iwata, Wii U'ya daha fazla patent alarak fiyatını yüksek tutmak istemediklerini de ekledi.

Nintendo, şimdiye kadar piyasaya sürdüğü ürünlerde disk formatı konusunda diğer konsollardan her zaman daha gerideydi. Zira DVD filmleri yürütebilme desteği 2000'de piyasaya sürülen PS2 ile başlamış, 2001'de piyasaya sürülen ilk Xbox ile devam etmişti; fakat Nintendo'nun yine 2001'de piyasaya sürdüğü GameCube'ta normal DVD'den daha küçük bir disk desteği bulunuyordu. Ardından 2005'te Xbox 360 piyasaya sürüldü ve DVD formatını devam ettirdi, daha sonra da Microsoft tarafından HD-DVD destekleyen bir eklenti sunuldu. 2006'da piyasaya sürülen PS3, Blu-ray destekleyen ilk cihazlardan biri oldu. Microsoft, PS3 çıkışından bir sene sonra piyasada tutulmayan HD-DVD için yaptığı eklentiyi geri çekerken, Nintendo geleneksel DVD formatı kullanıyor ancak DVD filmleri oynatamıyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

patentlerini alsınalr başlarına çalsınlar. Bune be. Patent hakıının bazı yerlri iyice saçmalaşıyor.

yine iş kullanıcıya kaldı. patent alamamışlar şuna cimriyiz demiyorlarda.
jailbreak gibi olaylarla dvd blueray filmler oynatılır merak etmeyin. sonradanda niye kopyaya yöneliliyor diyolar bunlar. kullanıcının isteklerine karşılık verebiliyormusunuz siz önce ona bakın. ps3 şu anda iyi gidiyor. jailbreak olmasına rağmen çoğu kullanıcı blueray film oynatması yüzünden alıyor.oyununada parayı basıyor yani.

onlar patent alınca biz cimriyiz mi diyoruz yoksa cihaz mı pahalı oluyor tebrikler nintendo koyma öyle gereksiz şeyler

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play