Yeni Windows 7 performans testinde

CHIP Online MS'nin yeni nesil işletim sistemi Windows 7'nin final sürümünü performans testine soktu.

Yeni Windows 7 performans testinde
Windows 7: Microsoft'un yeni sistemi testte.

Her ne kadar Windows 7 devrimsel nitelikte yenilikler sunmasa da tüm testler şu noktada hemfikir: Yeni Windows, sevilmeyen Vista'dan çok daha hızlı. CHIP Online mutlak performans testini yapıyor.

Daha az onaylama diyalogları, basit görsel süsleme, kolay ev ağı kurulumu ve takılan cihazları daha rahat yönetme imkanı: Microsoft, kullanıcıların eleştirilerini ciddiye alıyor ve Windows 7'yi selefi Vista'dan çok iyi hale getiriyor.

Detay bazındaki iyileştirmeler dışında çıkacak olan işletim sisteminin performansı, yükseltme yapacak kişilerin kararında büyük bir rol oynayacak. Şu günlerde hala Windows XP kullananlar yeni işletim sisteminin standart kurulumuyla daha güvenli olması, aygıt sürücüleriyle etkileşimi kolaylaştırması ve DirectX 11 ile beraber gelmesi nedenleriyle yükseltmeye kolaylıkla razı olabilir. İki sene önce Vista'ya geçiş yapmış olan kişileri ikna etmek içinse daha fazla sebep gerekiyor. Daha iyi performans yükseltme yapmak için yeterli bir sebep olabilir mi?

İşte Windows 7'nin test verileri

PCMark Vantage: Seven ve Vista'nın sonuçları bir arada.

Bu sorunun cevabını öğrenmek için Windows XP, Vista ve 7 sürümlerini sayısız teste tabi tuttuk. Bunun yaparken sentetik benchmark testlerinin verdiği puanları fazla ön planda tutmadık. Bizi sentetik testlerden ziyade gerçek hayattaki, yani günlük kullanımdaki Windows performansı ilgilendiriyordu ve biz de bu kritere ağırlık verdik.

Bir işletim sisteminin tipik görevleri dosya işlemleri, yazılım kurma ve kaldırma, arşiv oluşturma ve kodlanmış multimedya dosyalarıyla baş edebilmedir. Testimiz, Windows 7'nin neredeyse tüm alanlarda selefi Vista'yı yendiğini gösteriyor. Yeni Windows özellikle birden çok dosyanın yerel kopyasını oluşturmada seleflerine toz yutturuyor ve bu işlemleri neredeyse yüzde 12 daha hızlı gerçekleştiriyor. Vista ile direkt karşılaştırıldığında kurulum ve kaldırma işlemleri iki daha hızlı gerçekleşti. Windows'u tipik sistem görevleriyle test eden PCMark Vantage, bu izlenimlerimizi doğruladı. Windows 7 bu testte 3043 puan ve Windows Vista ise sadece 2519 puan alabildi. Vista ile karşılaştırıldığında ortaya çıkan 900 puanlık fark daha hızlı resim ve video dosyası işlemeden ötürü meydana geliyor. Gerekli dosyaları ön belleğe alma (Prefetching) daha hızlı bir sistem başlangıcı sağlıyor. Fakat önyükleme süresinde şu noktaya dikkat etmek gerekiyor: Testlerimizi sıfır kurulmuş sistemlerle yaptık. Her ne kadar bu alanda Windows XP rekoru göğüslese de sürekli kullanımda (sistem üzerinde program kurdukça) XP'nin kötü ön bellekleme mekanizması ön yükleme süresini fazlasıyla arttıracaktır. Vista ve özellikle Windows 7'de tam tersi bir durum geçerli; SuperFetch mekanizması başlangıçta çalıştırılacak programların yüklenmesini sürekli optimize ederek açılış süresini belli bir seviyede tutacaktır. Kısacası XP'de ilk kurulduğu an çok hızlı açılan; ama zamanla hantallaşan; Windows 7'de ise ilk kurulumdaki açılış süresini zamanla kısaltan yahut asla uzatmayan bir sistem elde edeceksiniz.

Netbook'lar için yeterli güç

Tasarruflu: Windows 7, Asus'un ilk netbook'u üzerinde harika çalışıyor.

Gerçi Vista Home Premium'un resmi sistem gereksinimleriyle (1 GHz CPU, 1 GB RAM, 15 GB HDD) Windows 7'nin sistem gereksinimleri (1 GHz CPU, 1 GB RAM, 16 GB HHD) birbirinden farklı değil. Yaptığımız testte eski netbook'lardan Asus Eee PC 701 4G'yi Windows 7 ile problemsiz bir şekilde çalıştırdık. Dosya işlemleri, kurulum ve ön yükleme süresindeki iyileştirmeler Microsoft'un yeni işletim sisteminin Vista'dan daha yüksek performans değerleri elde etmesini sağladı. Bu performans artışı Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC), ağ fonksiyonları ve pencere yönetimindeki iyileştirmeler ile birleşince Windows 7, Vista hayranları için de yükseltmeye değer hale geliyor.

Benchmark Tablosu

PERFORMANS VERİLERİ - WINDOWS XP, WINDOWS VISTA, WINDOWS 7
Windows XP Windows Vista Windows 7
3DMark01 SE 5056 puan 4952 puan 4985 puan
PCMark Vantage desteklenmiyor 2159 puan 3043 puan
PERFORMANS VERİLERİ (Tüm değerler saniye cinsinden)
Ön yükleme süresi (20 ölçümün ortalaması) 29,83 45,17 38,78
Dosya kopyalama )3247 dosya, tipik kullanıcı dosyaları, 2.84 GB) 138,34 120,96 108,27
Kaldırma/Kurma (2 MSI paketi, 67,7 MB) 65,71 191,84 81,71
Zip Sıkıştırma (262 dosya, tipik kullanıcı dosyaları, 50 MB) 3,66 4,15 3,3
Zip Ayıklama (262 dosya, tipik kullanıcı dosyaları, 50 MB) 1,78 2,15 2,28
Müzik dönüştürme
FFMPEG MP3 ->WAV (10 şarkı, 60, 6 MB) 22,56 29,05 24,53
FFMPEG WAV ->MP3 (10 şarkı, 389 MB) 121,05 126,96 124,46

Test sistemi: İşletim sistemleri: XP SP3, Vista SP2, Windows 7 RTM (Güncelleme durumu: 27.07.09); anakart ASUS P5GC-MX/MEDION/SI; CPU: Intel Core 2 Duo E4400; RAM: 1 GB DDR2-667; HDD: Seagate Barracuda 500 GB SATA (ST3500320AS). Ön yükleme süresi haricindeki tüm test sonuçları on kez tekrar edilip ortalama değer baz alınarak oraya çıkmıştır.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 88 Yorum

Genel anlamda Windows 7 Windows Vista'dan daha iyi ama Tabloda Gaming Performansı Vistanın daha iyi görünüyor.Ayrıca daha birkaç noktada da Vista daha iyi görünüyor.
Bu Windows 7 nin RTM sürümü yani aslında bizlere 22 Ekimde sunulacak versiyonu.Açıkçası ben Windows 7 nin Her konuda Vistadan üstün olmasını beklerdim.Tamam genel anlamda büyük fark var arada ama hala birkaç noktada vistadan geride windows 7.Bunun yanında da örn.Dosya dönüştürme işleminde tamamen CPU kullanımının ne kadar iyi olduğu ön plana çıkar yani Windows XP CPU Kullanımında Hepsinde önde.Bu alanda Windows 7 nin ön planda olmasını beklerdim.

abicim ne varsa emektar xp de var..bende xp pro sp3 var valla değiştirmeyi su anlık hiç düşünmüyorum..ama değiştirenlerede diyecek lafım yok.. testlere xp yine hepsini pataklamış :) yeni gelişmelere karşı değilim... xp en az 4 veya 5 kat daha iyi olacak ki ben o sürüme geçeyim...yoksa işim olmaz simdilik xp sp3 ile yola devam :) (gittiği yere kadar )

Windows XP ilk aşamada başarılı gibi görünsede kısa sürede yavaşlama ve bolca arıza veriyor.Zaten Hackerlarca iyice bellendiğini düşünürsek, XP kulanmak doğru olmaz, Vista ve 7 yeterince iyi.

Kim ne derse desin, Windows XP halen en performansli ve duzgun isletim sistemi. Yeni netbook alacaklara tavsiyem uzerinde Windows Xp yuklu olmasidir.

winddows 7den yazıyorum ultimate 7600 ben böyle performans görmedim adamlar sonunda vıstadan beklediğimizi yapmış görseliğide koymuşlar hızı da xp den daha hızlı çalışıyor kasmıyor makineyi görsellerde güzel yavaş yavaş ubuntu gibi olacak bakalım :)

XP'yi kullanışlı bulmuyorum. Daha sonradan çeşitli yazılımlarla görselliğini değiştirebiliyor, çeşitli ek işlevler sağlayabiliyorsunuz. Ama sonradan kurulan bu şeyler belleği şişirdikçe şişiriyor. Windows 7 RTM kullanıyorum.XPdeki gibi program kurdukça yavaşlama olayı yok. Sistem 35-40sn de açlııyor. Renkler daha canlı.Kullanırken insanı sıkmayan bir işletim sistemi...Tavsiye ederim.

emektar xp kullandım ama artık xp gercektende eskidi vista sp2 cıktı %40 pc daha hızlandı hızlı sitabil calısıyor en kral oyunları kasmadan oynuyomrum.. xp bitti devri win7 sp1 olana kadarda kullanmam

varsa söylede alsınlar xp lisanslı notebooklardan arkadaşım. xp hangi yeniş donanımı destekleyebiliyorki tam olarak.

benim için rtm deki en önemli fark 7000 sürümünden 7264'e kadar düzeltilmeyen ağ bağlantıları sorunu bıkmıştım ağ kesintisinden rtm de yok allahtan hele şükür düzeltebilmişler

ARKADAŞ NASI Bİ XP İMİŞ :)

PERFORMANS LİDERİ :)

SIKILMASAM HİÇ DEĞİŞTİRMEZDİM

XP hangi donanımı tanıyamıyor? Tüm üreticiler XP uyumlu üretiyor. Tanımayan Windows 7. Vista'da çalışanları bile tanımıyor. Bir sürü lisanslı yazılım ve donanımımı Windows 7 hatırına çöpe atacak kadar, boşuna yenilerini satın alacak kadar, Windoes 7'ye de boşuna para verecek kadar zengin değilim. Ha ayarlayamamışsın demeyin 4 aydır test ediyorum ben. XP ve Vista'da olmayan bir şey söyleyin bakalım. 5 saniye daha hızlı açılıyormuş. XP 10 saniye daha hızlı açılıyor. Yanıltıp zarara sokmayın insanları.

windows 7 = thread yönetimi
win7 işlemciyi vista ve xp ye göre çok daha verimli ve etkin kullanıyor. sürücü desteği konusunda kusursuz.

windows 7 xp den 20 saniye daha hızlı açılıyor.

bnce ms sadece chip online'deki yorumlara kulak assın cok daha ii seyleri yapacagına inanıorum:)

1 gb ram xp ye rahat yetiyo ama siz gidip vistaya windows 7 yede yaparsanız bunu tabi xp hızlı olur hepsine 2gb takın bakın hangisi daha hızlı.

Arkadaşım Alamyacaksan Alma O kadar Niye kasıyorsun Kendini. Teknoloji Sadece İlerliyor / de Çıkar 10 Çıkar Almak İsteyen Alır.

eğitimciler için ne yazıkki windows 7 64 bit cristal report görüntüleme ekranı gelmiyor windows 7 32 bit de sorun yoktu.. sorunsuz rapor alabiliyorduk bunun bir çaresi varmı acaba... 64 bit için

xp'yi değiştirmenin zamanı geldi artık gerçekten win7 kusursuz yapılmış. ufak tefek eksiklikler herzamanki olacaktır zamanla giderilecektir. gerçek sürüm ciktiginda daha farklılıklar olacaktır. kullanmayan arkadaşlarada tavsiye ediyorum kullanmalarını kullanmadan lütfen en iyi xp buda vistadan farkı yok gibi sözler sarfetmesinler.

Rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki, çok eski sistemi olanlar gene bu işletim sisteminden uzak dursunlar. Öte yandan Vista ile kıyaslandığında ciddi performans farkı var.

Yeni donanım tanımama mevzusuna ise takılmış durumdayım. XP'de yeni-eski aldığım tüm donanımları kusursuz bir şekilde tanıyor. Sorun çıktı diyenler donanım tanıtma eğitimi almalıdırlar.

Sonuç olarak;
XP her daim ilk kurulduğu günkü kadar dinamik kalsa asla başka bir işletim sistemine yönelmem. Ama sanırım artık bir geçiş vakti geldi.

Bu arada kimse kalkıp harabe Vista'yı da övmesin...

nedemişler xp den şaşma zaten ahımlı şahımlı ne bilem 4 çekirdekli 10gb remli makinlara para dökme sevdalısıda degilim işimi gören makinayı alır işletim sistemini kurarım.

öncelikle cpu kullanımı düşük bu bile vistadan win 7 ye geçmem için yeterlidir.vistada cpu %50 den aşagıya inmiyordu .hızıda cabası.bide kullandıkça hızlandıgını hissedebiliyorum.sık kullandıgım uygulamları daha çabuk açıyor .

Bu test sonuçlarının yanı sıra ram kullanımı da önemli bence. Vista açıldığında 1gb civarı ram kullanırken xp 900mb civarı ram kullanıyor. Açılışta sadece eset smart security var.

Xp, vista ve 7 yi denemiş biri olarak şunu kesinlikle söyleyebilirim ki windows 7 gerçekten çıktığı zaman dilimine göre oldukça performans sağlayan bir işletim sistemi. Microsoft tarihinde belki de ilkkez bir önceki işletim sisteminden daha az sistem tüketen ve daha fazla performans sağlayan bir işletim sistemi çıkardı. Bu yönden windows 7 bir ilktir.

Win xp hayranlarına gelirsek onlarada bir kaç çift lafım var: 64 bit sistemleri bile destekleyemeyen (win xp 64 bit var demeyin çünkü driverlar sorun veriyor), 4gb rami göremeyen bir platformda artık kalmanın bir mantığı yoktur. Sistem tüketimi ve performans açısından xp ile win 7 yi karşılaştıranlar ve xp daha iyi diyenler bence gidip win 98 kullansınlar. Emin olun win 98 xp den de hızlıdır.

Son olarak kullandığınız bilgisayarın özelliklerine göre işletim sistemi seçin. 1-3 gb raminiz varsa ve 32 bit bir işlemciye sahipseniz xp kullanmak tabiki mantıklı olacaktır. Ama 3gb üzerinde rami ve 64 bit işlemcisi olan bir bilgisayarda xp kullanmak o donanımdan tam olarak yararlanamamak demektir. Bu arada win 7' nin rami ve işlemciyi çok daha iyi yönettiğini de söylemem gerek.

hiç de öyle değil..daha beta olan işletim sisteminin sürücü desteği zayıf. windows 7 de xp nin yerini tutamayacak..

'' win7 işlemciyi vista ve xp ye göre çok daha verimli ve etkin kullanıyor. sürücü desteği konusunda kusursuz ''

xp tarihi eser artık.

ayrıca vistanın packlerini yükledigin taktirde driverları tanır.

insanları yanlış yönlendirme

Bugün 11:32 yazan kişi

Konuya ilk yorumu yazan kişi olarak konuşuyorum yine.
XP veya Winfows 7 diye taraf tutmuyorum fakat söyleyemeden geçemeyeceğim yine bazı arkadaşlar XP çok yavaş açılıyor yazmışlar.
XP de aygıt yöneicisinden IDE/ATAPI denetleyicileri altında 1. IDE Kanalı ve2.IDE kanalı altında aygın tününü Yok olarak işaretlediklerinde XP nin belirgin bir derecede açılışı artıyor.Bunu deneyip knu hakkında yorum yaparsalar daha net bi şekilde olmuş olur.
Notebook uma Windows 7 RTM yi kudum ben de.Daha önceden üstünde tam bi rezalet bi işletim sistemi olan Vista ile birlikte geldiği için onu kaldırıp XP kurmuştum.XP standart kurulumda çok savunmasız ve de çökmeye çok müsait ondan sonra 200'e yakın ince ayar yaptık.%95 i de hepinizin bildiği Registry ayarları idi.Bu şekilde kullandığımda Notebook umda XP daha hızlı açılıyordu Windows 7 den fakat bazen ne kadar iyi bakarsanız bakın XP ye özellikle benim gibi çok program yükleyip kaldıranlardansanız XP ni format vakti hemen gelebiliyor. 2 Ay boyunca Windows 7 build 7137 yi kullandım Notebook umda.Tamam genel anlamda bazı konularda yavaş fakat XP gibi çökmeye o kadar da müsait değildi.Bunu farkettim.Tamam XP performans konusunda daha ilerde(ince ayarları yaptığınız zaman özellikle) ne de olsa 500 MB bişey XP Windows 7 ise 2.30 GB Halyile fark olması gerekli.Fakat Windows 7 nin kodları Özellikle Vistaya göre çok daha iyi yazılmış.Şuan testlerden de görüldüğü üzere birkaç noktada Vista ve XP den geride Win7.İlerine onların da çözüleceğini umaraktan yine de Genel anlamda baktığımızda Windows 7 ön plana çıkıyor.Ama derseniz 200-300 dolar verip de XP kullanırken Windows 7 ye geçermiyim diye? Hayır o kadar para vermem.XP yi kullanmaya devam ederim ne de olsa her türlü işimi fazlasıyla görüyor.Fakat derseniz mi Vistadan makul bir ücretle Windows 7 ye upgrade yapmayı ewet olabilir.Ama pirate dene bişey varken bu kadar ısrafa ne gerek var?Öyle değil mi? :D

"Vista açıldığında 1gb civarı ram kullanırken xp 900mb civarı ram kullanıyor."

XP ve Vista kullandım, şu an Windows 7 RC kullanıyorum Vista 1.5 GB ram kullanıyordu benim sistemimde, Win 7 1.2 GB civarı kullanıyor. XP uzun zamandır kullanmıyorum fakat yanlış hatırlamıyorsam 250 MB Civarı ram kullanıyordu 900 MB kadar kullandığını sanmıyorum.

Hala Xp'nin Win 7'den genel anlamda daha iyi olduğunu iddaa edenleri anlamıyorum. Evet Xp güzel bir işletim sistemi ama herşeyin bir ömrü olduğu gibi XP'nin de ömrünün sonu geldi yavaş yavaş. Win 7 en yeni teknolojileri içinde barındırıyor hem dışta hemde kaputun altında, daha görsel daha stabil. 10 sene önceki Mercedes'le yeni çıkan Mercedes bir mi? Konfor, güvenlik, keyif elbetteki yenisinde daha iyi. Aynı durum Win 7 ve XP içinde geçerli. Ben klasik takılırım diyorsanız ozaman XP OK. Ama hala XP Win 7'den daha iyi diye iddaa etmek bence hata olur.

XP değil win 7 demek istemiştim yanlış yazmışım. XP 250mb civarı kullanıyor açılışta.

"XP ve Vista kullandım, şu an Windows 7 RC kullanıyorum Vista 1.5 GB ram kullanıyordu benim sistemimde, Win 7 1.2 GB civarı kullanıyor. XP uzun zamandır kullanmıyorum fakat yanlış hatırlamıyorsam 250 MB Civarı ram kullanıyordu 900 MB kadar kullandığını sanmıyorum."

Windows XP'nin çıkalı 8 yıl oldu. Vista'yı 8. yılında düşünün, performans sorunu olur mu?

Vista Sp2 kullanıyorum undercover Assassin's Creed kasmadan süper oynuyorum sp2 gayet güzel + 2 gb ram var proıblem yok. ekrna kartımda Ati Hd3650 DDR4 işlemci Core 2 Dou E7400 2,80 80 gb HDD biostar g31 m7 te anakart oyun oynuyormu evet gayet akıcı..

güzel bir test calismasi yapilmis tesekkürler yanliz bunlari hangi programlan vede nasil test yapabiliyorsun bende bir kendi bilgisayarimin testtini yapabilirmiyim bu konuda aciklayici ve hangi programlan nasil yapildigina dair bilgi verirseniz cok memnun olurum

xp ye yol görünüyor stabil sürümle birlikte win 7 ye geçiş yapıcam. xp gayet güzel bir işletim sistemi ama artık rafa kaldırmanın zamanı geldi. en basit örnegi yüksek ramli bir bilgisayar kullanıyorum fakat 3 gb dan sorasini görmüyor :D

Biran öce çıksa da kursak =)

Bir PC teknik servisci olrak diyorum ki, ne Vista'sı, ne Windows 7'si.. Windows XP'yi, geliştiricisi olan Microsoft dahi tahtından edemiyor.. Ve idda ediyorum ki, en az on yıllarca daha tahtından indiremeyecek bu Windows XP'yi..

Değerli incelemeniz için teşekkür ederim, ama yazının geneline hakim olan Win7 iyidir tezi son sayfada benchmark değerleri ile örtüşmüyor.

Elbette bunun açıklaması yapılmış ve bir XP kullanıcısı olarak windows zamanla şişer kuralını biliyoruz, ama daha önce yayınlanan incelemelere atıfta bulunup neden ? sorularına cevap bulmak daha iyi olabilirdi

Slm..Ben son bir yıldır bu konu üzerinde baya bir uğraştım..İlk başlarda ben Windows XP kullanıyordum..Sonradan VİSTA çıktı.Ben kimsenin yorumuna kulak asmadım ve bilgisayarıma(1.22 GB RAM-1.6 GHz İşlemci-128 MB MotherBoard Ekran Kartı) Wİndows Vistayı Kurdum...Bir süre onu kullandım..Ama gerçekten bir süre sonra bilgisayar yavaşlamaya başladı..Yani resmen bilgisayar artık 2-3 dakikada falan açılıyordu...Neyse ben sonra Windows Vistayı kaldırdım..O Sıralar nette WİN 7 nin RC 7100 sürümü vardı..Onu indirip bilgisayarıma kurdum..Bu bana kalırsa gayet iyiydi..Yani memnundum..Ama o sıra Windows XP uyumluluğunu yapamadığım için yeniden Windows XP kurdum bilgisayarıma....Ama WİN 7 gerçekten çok iyi..Eğer benim pcden daha yüksek bir pcniz varsa ve ekran kartınız en az 256 MB ise WİN 7 Yi size öneririm...Bunu artık nasıl kurarsınız orasını bilemem.:D..

Slm..Ben son bir yıldır bu konu üzerinde baya bir uğraştım..İlk başlarda ben Windows XP kullanıyordum..Sonradan VİSTA çıktı.Ben kimsenin yorumuna kulak asmadım ve bilgisayarıma(1.22 GB RAM-1.6 GHz İşlemci-128 MB MotherBoard Ekran Kartı) Wİndows Vistayı Kurdum...Bir süre onu kullandım..Ama gerçekten bir süre sonra bilgisayar yavaşlamaya başladı..Yani resmen bilgisayar artık 2-3 dakikada falan açılıyordu...Neyse ben sonra Windows Vistayı kaldırdım..O Sıralar nette WİN 7 nin RC 7100 sürümü vardı..Onu indirip bilgisayarıma kurdum..Bu bana kalırsa gayet iyiydi..Yani memnundum..Ama o sıra Windows XP uyumluluğunu yapamadığım için yeniden Windows XP kurdum bilgisayarıma....Ama WİN 7 gerçekten çok iyi..Eğer benim pcden daha yüksek bir pcniz varsa ve ekran kartınız en az 256 MB ise WİN 7 Yi size öneririm...Bunu artık nasıl kurarsınız orasını bilemem.:D..

beyler xp yi daha gömmediniz mi??? :D bi arkadaş diyor ki microsoft kendisi tahtından indirememiş :D çok komik ya, artık teknolojiyi kullanın arkadaşlar, ne xp si. bırakın milleti kandırmayı,kendinizide kandırmayın .... :D artık devir win7 devri :)))) bol teknolojik günler

xp nin üstüne kac senedir calışa calışa bunlarımı yaptılar testlerde xp önde bu nasıl iş.
bir directx 10-11 gidiyor ekran kartları firmalarıyla anlaşmalı galiba bunlar destekleyen oyunda olsa.

Test için teşekkürler beni bir zahmetten kurtardınız:)
Vista'dan XP'ye geçilmesinde en büyük etken performans ve bu farkı gözlemleyen teknik servis elemanlarının XPyı ısrarla tavsiye etmesidir. Bende aynı meslek grubundan olduğum için her zaman bilgisayar sahipleri XPye dönme isteklerinde bulunup bunu bir başka teknik servisin (Daha çok bilgisayarcı) tavsiye ettiğini söylüyorlar. XP tavsiyesinde bulunan bilgisayarcı (teknik servis değil) kurduğu XP ise modifiye edilmiş birçok özelliği kırpılmış güvenliği kısırlaştırılmış içinde ne olacağını bilemeyeceğiniz bir işletim sistemi. Kullanıcıların hatta PC yarışçılarının gözden kaçırdığı bir durum da her şeyin Benchmark değerlerin olmadığıdır. Güvenlik malesef sadece antivirüs programıyla olmuyor, veri güvenliği hatalardan kurtulma işletim sisteminizi onarmak çok önemli malesef XP bu konuda güvensiz deneyiminiz bilginiz ve programınız yoksa verilerinizi kurtaramazsınız fakat windows 7 ve Vistada zaten elinizde bulunan Vista DVD si ile çok basit anlaşılır bir şekilde verilerinizi kurtarabilir işletim sisteminizi kurtarabilir hatta eski haline geri getirebilirsiniz.

şişme konusuna gelince Vista ilk kurulduğunda gerçekten hantaldır zamanla biraz rahatlar ama zamanla yinede şişebilir. Açılma süresinde çok büyük farklar olmasada biraz uzayacaktır fakatttttttttt XP de her program yükleme kaldırma işlemi sonrası açılış süresine milisaniyeler veya saniyeler eklenecektir.
Ayrıca Microsoft Windows Vista Yardımında okuyabileceğiniz gibi bilgisayarınızı kapatmanızı sadece donanım değişikliklerinde güncellemelerde sistem değişikliğinde yapılmasını tavsiye ediyor, normal durumlarda hazırda bekletme veya uyku moduna alma gibi seçenekleri tavsiye ediyor. Durum böyle olunca işletim sistemini kullanma klavuzunda yazdığı gibi kullanırsak XP den bile kat kat hızlı açılacağını savunabiliriz.

XP elbet bir gün ölecek yeni donanımların yeni teknolojilerin desteğini veremedikçe unutulmaya yüz tutacak. Fanatikler ise "sen ölmedin kalbimizde yaşıyorsun XP" dşyecekler

Bir "teknik servisçi" arkadaşımız xp 10 yıl gider demiş.Vallahi ben şüphe ettim şimdi sizin teknik servisçiliğinizden.Zamanında 98 içinde bunlar söylenmiş ama 1-2 yıla kalmadan xp ile rafa kalkmışdı.Güncel sistemler ve 3 gb kota durumundan ötürü xp nin ömrü en fazla 1-2 yıl sürer win7 nin çıkmasıyla,ne 10 yılından bahsediyorsunuz? ayrıca yeni çıkacak antivirüs,yan programlar gibi birçok yazılım xp ortamına destek vermeyecek zira güvenlik bakımından xp en güvensiz işletim sistemidir ancak win7 bu anlamda vistanın altyapısını kullandığından ve stabil bir şekilde tekrar elden geçirildiğinden en güvenlikli işletim sistemi olacak xpye göre.Win7 1 yıl içerisinde xpnin ömürünü bitirir,sadece düşük konfigirasyonlu kullanıcılar kullanır ancak onlarda pc yenilemesine gittiğinde xpye elveda der,geçmişsdede bu böyle olmuşdur.TEknik servisçi olarak size kalsa milette xp lere devam ettireceksiniz,yazık yani..oysa yenilikleri getirmenin ne sakıncası olabilirki,hele win7 nin performans ve uyumluluğu göz önüne alındığında xp öyle 10 yıl filan ayakta kalmaz.

Yapilabilecek benzer testleri bir de Linux de yapsaydiniz keske. Bence butun seyler daha dusuk cikacaktir. Yariya bile inebilir.

Forever XP !!

Geleneksel bir XP kullanıcısı olarak şunu açıkça söyleyebilirim ki XP yi bilgisayarlardan sökmek çok kolay olmayacak. Vista gerçekten bilgisayarımı hantallaştırdı. Sürekli sorunlar yaşattı. XP ise gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra her zaman ilk günkü performansına yakın bir performans sergiledi.

Win7 RC tester oldum Win7 yi test ettim performans olarak Vistaya açık ara fark atmış gibi duruyor. Oldukça hızlıaçılıp kapanıyor uygulamara erişim süreisi gayet iyi. Hata oranı düşük donanım tanıma ve özellikle USB belleklere erişim konusunda gayet başarılı. Belki XP yi tahtından edebilir ama bu haliyle bile XP den geride bencede. Kaldıkı pekçok kullanıcı artık ayda 1 kere makinesine tekrar format atıyor bunları düşünecek olursak XP yi öyle kolay alaşağı edemeyecek gibi duruyor.

Geleneksel bir XP kullanıcısı olarak şunu açıkça söyleyebilirim ki XP yi bilgisayarlardan sökmek çok kolay olmayacak. Vista gerçekten bilgisayarımı hantallaştırdı. Sürekli sorunlar yaşattı. XP ise gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra her zaman ilk günkü performansına yakın bir performans sergiledi.

Win7 RC tester oldum Win7 yi test ettim performans olarak Vistaya açık ara fark atmış gibi duruyor. Oldukça hızlıaçılıp kapanıyor uygulamara erişim süreisi gayet iyi. Hata oranı düşük donanım tanıma ve özellikle USB belleklere erişim konusunda gayet başarılı. Belki XP yi tahtından edebilir ama bu haliyle bile XP den geride bencede. Kaldıkı pekçok kullanıcı artık ayda 1 kere makinesine tekrar format atıyor bunları düşünecek olursak XP yi öyle kolay alaşağı edemeyecek gibi duruyor.

Vista hiçbir zaman kötü değildi. Kullanmasını bilemedik. Şuan vista kullanıyorum ve gayet memnunnum. Crysis i full hd oynadım yavaslama bile olmadı fakt windows 7 de oyuna baslayınca bir hata veriyor ve kapatıyor.Microsoft bile vistanı değerini anlayacaksınız dedi.

Eskiden XP kullanırdım 2 ayda bir bilgisayar hantallaşdığı için format atardım. Sonra Vista'ya geçtim ve 6 aydan fazla sürede kullanabildim format atmadan. Şu anda Windows 7 kullanıyorum. Sürücü konusunda hiç sorun yok. Windows 7'yi kurduktan sonra Windows Update ile tüm sürücüleri yükledi.

Windows XP 2001 yılında piyasaya çıktı ve o zamanın bilgisayarlarına göre tasarlandı. Aradan geçen zamandan sonra gösterdiği hız normal. Daha fazla hız istiyorsanız Windows 98 kurun bilgisayarınıza.

Vistanın Adı yeter.&4 bit ultimate kullanıyorum Xp Geçen asırda Kaldı

Ya win7 20 saniye acılıyor çok yalan bence 2 dakika daha acılıyor win7-vista-xp birsey demiyorum

dün vistayı kötüleyenler bugün göklere çıkartmış ey türk halkı örnek veriyorum 100 tane bilgisyar kullanıcısı varsa 90 tanesi birşeyden anlamıyor zaten siz kim vista win 7 kim bütün işletim sistemleri güzel microsoft hataları ile göze batsada yaptığı yenilikler ve bizlere sunduklları ile zaten kendini kanıtlamış durumda hiç bir işletim sistemi de kötü değildi vista da 98 de kimileri kullanmasını bilmedikleri için ve donanımsal yetersizlikten microosfta ve ürünlerine kulp taktı o kadar................

selam:
arkadaşın dediği gibi xp asırlar öncesi çıkmış bi işletim sistemi gibi eskidi ve 1 yıla kalmaz tahtı artık win 7 bırakır görüyorum.Bende windows 7 x86 ultimate kullanıyorum! Ama hantallaşmış vista dan sonra birçok microsoft kullanıcısına iyi gelicek...

Bir VİSTA kullanıcısı olarak söyleyeceğim şey ağırda olsa çokda soru sorsa benim için en güzel en hoş ve kullanbildiğim işletim sistemimdi...(win 7den ayrılırsam vista home premıum)

xp de urban terror oynuyorum 92 fps win 7 de test ettim, 70 fps ,bu açılış hızlarınıda fazla abartmamak lazım xp hala önde, disk birleştir kayıt defterini düzenle yine canavar gibi xp ...

valla vista kurdum ama bilgisayar kullanmayı iyi bilen biri vista kullanabilir. benim içinde vista xpye gelişmiş ama kötü diyebilirim. o kadar sene içerisinde çok daha iyi bir işletim sistemi yapılabilirdi. win7 ise daha iyi gözüküyor. xp nin uzun bir süre kalkabileceğini düşünmüyorum. neden derseniz. bilgisayar kulananalar herkes ibizim gibi bilgisayarı iyi bilenler diil arkadaşlar. o yüzden rahata ve alışmışlığa bakarak xp uzun süre gidecek gibi gözüküyor. vista ayarlarını yaparsanız güzel program. ama bunları düz kullanıcı nerden nasıl yapacak :D bu yüzden xp devam eder bir süre daha bu kesin. yeni sürüm her zaman eskiden iyidir bu da kesin. ama kullanabilene... donanım ve ram farkı yüklü program kullananlar iiçin ilerde vista yada win7 ye geçişe nedendir zaten... ama performans almak dediğim gibi kullanana bilgisayar bilgisine bağlıdır...

Benim laptopbumda vista yüklüydü.Sistem puanlamada 2.5 verirken Windows 7 ise 3.5 verdi aradaki fark bu daha çok fark var aslında,ileri düzey kullanıcılar bunu bilir...

win7 yeni XP dir bu kanıtlandı ancak hızdan taviz vermek isteyenler yine de xp yi uzun süre daha bırakmayacaktır bir arkadaş daha çok hız isteyenler 98 yüklesin demişler bence bu mantıksız bir tavsiye 98 de çalışan program mı kaldı oysa xp 10 yıl önceye de sonraya da hitap eden bir mihenk taşıdır daha 3-4 sene daha desteklenmeye devam edecektir ancak win7 gelince yavaş yavaş 98 gibi emekliye ayrılacaktır bunun da en büyük sebebi destekten ziyade bellek ve directx kısıtlamaları olacak...

linux var baskasini tanimam. buradaki ms bagimlilari boyle sevindikce linux daha yavas gelisir, kendileri dolar kaptirmaya devam eder. linux sadece distan desteklenmedigi icin hakettigi ilgiyi gormuyor. oysa windowstan on gomlek ustun. virus diye birsey yok. tum sistem, format ve programlarin ayarlari bitip, kullanima tam hazir hale 1 saatte geliyor. ayni sey windows ta 3-4 saat. bir cok program icin de ekstra para odeyip, onlari da kurmak ve ayarlamak zorundasiniz. omur mu yeter bunlara bea

Hız istiyenler 98 kullansın diyen arkadaşa katılıyorum Ama büyük bir driver sorunu olur ve programlarda uyumsuz olur. Ama XP nin de kaderi aynı olacak.

rtm denen 7600 ü denedim. beta dan farkı masaüstü arka planı (pek de hoş değil) ve media desteğinin artmış olması. 7600 de
beta daki uyumsuzluklar devam ediyor. . windows 7 ye uyumlu donanım yani dx 11 ekran kartları olmadan windows 7 önemli değil.

linux var baskasini tanimam. buradaki ms bagimlilari boyle sevindikce linux daha yavas gelisir, kendileri dolar kaptirmaya devam eder. linux sadece distan desteklenmedigi icin hakettigi ilgiyi gormuyor. oysa windowstan on gomlek ustun. virus diye birsey yok. tum sistem, format ve programlarin ayarlari bitip, kullanima tam hazir hale 1 saatte geliyor. ayni sey windows ta 3-4 saat. bir cok program icin de ekstra para odeyip, onlari da kurmak ve ayarlamak zorundasiniz. omur mu yeter bunlara bea

para ödediğimizi kim söyledi anlamadım ms kullanmamızın tek sebebi piyasadaki donanım ve yazılım devlerinin tek şletim sistemi olarak windowsu kabul ettiklerinden kaynaklanmaktadır.linux kullanmak için hiç bir sebebimiz yok.

Windows 7 güzel, XP hızında Vista da diyebiliriz. Ya da Windows 95 türevinin güncellenmiş hali. Linux da donanımları tanıyor. Windows 7'nin donaım ve yazılımı tanıyamama kusuru oldu, ben Windows 7 kötü demiyorum. Windows 7 yüzünden donanım ve yazılımıı yeniden satın almamak için Linux'ta denedim, hepsi tıkır tıkır çalışıyor. Hepsi güzel, ancak yetenekleri farklı. Ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.

Son sayfadaki verilere baktığımızda en iyi sistemin xp olduğunu görüyoruz. Ve gerçektende bence windowsun şu ana kadar üretilmiş en stabil, en kullanışlı, en kolay sistemi windows xp dir.

harika xp den kat kat hızlı usb belleğime 1gb dosya attım ve hızı gordum eskiden xp de mın mın mın kırım kırım edio du 10 dakka bile diodu ama w7 de sn 35mb hızla attı valla helal olsun dedim..

ie8 harika optimize edilmiş..8mbt netim var ve hızı mukemmel firefox felan kurmadım artık..

windows vista da, windows 7 de; yani her ikisi de windows xp nin makyajlanmış halidir ve kesinlikle yeni bir sistem fln değildir! vista ve win 7, microsoft un sadece ve sadece kâr amacıyla ürettiği, eskileri makyajlayıp piyasaya sürdüğü sistemlerdir.. yani microsoft un başarısız ticari faliyetleridir.. o kadar..

windows vista da, windows 7 de; yani her ikisi de windows xp nin makyajlanmış halidir, kesinlikle yeni bir sistem fln değildir! vista ve win 7, microsoft un sadece ve sadece kâr amacıyla ürettiği, eskileri makyajlayıp piyasaya sürdüğü sistemlerdir.. yani microsoft un başarısız ticari faliyetleridir.. o kadar..
07.08.2009 21:45

xp ile yapılan her haltı sizin gibi izlemişler sizin yaptıklarınızı en küçük ayrıntısına kadar biliyorlar. sizi her tür sıradışı işlerden kurtarmak için yepyeni bir işletim sistemi hazırladılar. Ve eski makinalarda da çalışsın istiyorlar yani yeni bir makina almanızı istemiyorlar bir süre için...ancak sizden istedikleri en az sistem miktarlarını da vermişler.Belirledikleri rakamlar bu yeni işletim sistemi için belki bazılarınız için yüksek ancak vista lı makina alanlar yeni sürüme geçebilecekler kolaylıklar üretilmiş...bir işletim sisteminden yüzbinlercesini üretmiş olanlardan sizleri kurtarmak istiyorlar. bu üretilmişlerin içi rootkit gibi çok zararlı şeylerle doldurulmuş.kırılmış taklitlerden kurtarmak istiyorlar sizi.başkalarının tuzağına düşürülmüşleride kurtarmak istiyorlar. Kısaca bir çok yenilikten olmaktansa eskiyi bırak yeniye bak. kısa sürede yok satılacak gibi yani sıraya girmek gibi bir durum var.Nasıl ki domuz gribi aşı için yüzmilyonlarca siparişler veriliyor aynısı bu yeni işletim sistemi içinde geçerli olacak.....unutmayın zarf ta işletim sistemi rüyasından vazgeçin o aldıklarınız sizi soyuyor ve başka şeyler de olabilir.

windows xp dandik artık formatı bile 1 saatte atıyor

linux var baskasini tanimam. buradaki ms bagimlilari boyle sevindikce linux daha yavas gelisir, kendileri dolar kaptirmaya devam eder. linux sadece distan desteklenmedigi icin hakettigi ilgiyi gormuyor. oysa windowstan on gomlek ustun. virus diye birsey yok. tum sistem, format ve programlarin ayarlari bitip, kullanima tam hazir hale 1 saatte geliyor. ayni sey windows ta 3-4 saat. bir cok program icin de ekstra para odeyip, onlari da kurmak ve ayarlamak zorundasiniz. omur mu yeter bunlara bea

para ödediğimizi kim söyledi anlamadım ms kullanmamızın tek sebebi piyasadaki donanım ve yazılım devlerinin tek şletim sistemi olarak windowsu kabul ettiklerinden kaynaklanmaktadır.linux kullanmak için hiç bir sebebimiz yok.

Linux te virus yok,kesinlile haklisin....Cunku tikla calistir mantigi yok.
yeni disk takarsin tanir...tabi once komut isteminde mount edersen.
Yeni surum Suse cikti,Pardus cikti,guzel hem bedava...tabi yukseltme yapamayacaksin,once format :)

Program indirdim,kurayim...dur ama once derlemem lazim
yigidi oldu hakkini yeme,Windows su an PC yi evlere sokmus 3B yi ve medyayi herkese tattirmis bir yazilimdir.Linux Windows gibi olmaya calismasin,kendi olmayi basarsin.Sonra yayginlasir

Cevap:O zaman diyebiliriz ki windows xp de windows 2000 in makyajlanmış hali.Bu mantıkla tek doğru dürüst işletim sistemi windows 95 :S ne kadar saçma bi mantık...

----------------------------------------------------------------------

Dogru diyorsun arkadasim :) Xp Nt temelli ilk ev surumu isletim sistemi win2000 pro kullananlar biliryordur. Xp yalnizca badanalanmis 2000 dir.

Vista xp nin cilalanmisi degil tamamen yeni alt yapi ile gelistirilmis ilk surumdur. Win7 onun devamidir. Ayni xp nin win2000 nin devami olmasi win98 in win95 in devami olmasi gibi ilk cikan sistemlerde sorun her zaman olabilir. Vista sanirim xp den geciste WinME gibi cok aceleye getirildi ve gumburtuye gitti ama guvenlik olarak xp den 10 gomlek ustundur. Eger Ms yedide xp kullanicilarini kazanicam diye vistadaki guvenliklerden vazgectiyse ilerki asamada win yedide her uc ayda bir format yiyecek bir isletim sistemi olmaktan oteye gidemez

win7 xp nin yerini alırmı bilmiyorum.kullanıcıların win7 yi keşfetmesi zaman alcak.görsel olarak hoş evet süslü masa üstü temalar vs vs. fakat hız ve kullanım kolaylığına sıra geldiğinde xp önde gözüküyor.ilk etaptada xp nin desteklediği bir çok programı desteklemediğini gördüm.arada linux sistem için yorumlar görüyorum ve haklı buluyorum.birilerinin bu linux'u ihmal ettiğini düşünüyorum.

ya arkadaşlar bu makyajlanmak nedemek sıkıyorsa oturun sizde bir işletim sistemi yaratın ve milyonlarca insana beğendirmeye çalışın bakalım.birde su var linuxcu arkadaşlar ben ubuntuyu pardusu kullanmaya çok çalıştım fakat hakim olamadım.çok karışık fakat windows u kullanmak linux a oranla daha kolay çünkü mantık basit tıkla gitsin fakat lunixda ben böyle bir şey göremedim gördüsemde bilmiyorum.(diceksinizki daha yenisin windows 3.1 de kullandım)
özet olarak linux gerçek bir programcının elinde iken windowsu taruman eder buna bizzat şait oldum ama windows da linux su geçer kullanımı çok başit
Özet olarak neymiş her ikiside mükemmel sistemler ama kullanmayı bilene göre

xp yine en iyi windows sürümü oluşunu koruyor !

yapılan 9 testin 6 sında XP birinci gelmiş 3 ünde ise Windows 7. haberin girişinden sanki windows 7 ortalığı sildi süpürdü gibi bir anlam çıkıyor. pek de bir fark yok bence.

evt bende windows 7 ultimate 32 bit kullanmaya başladımm,xp de kullandım , vita da kullandımm ama windovs 7 gibi sini görmedim duyan değil kullanan bilir sadece FOREVER WİNDOVS 7

şimdi bak kardeşim bende şuan windows 7 kullanıyorumgöresllik güzel hızıda iyi ancak core 2 duo 1 gb ram 256 ekran kartında ramin tümünü kullanıyor okadar çok işlem yapıyoki aklın hayalin durur bilgisayarın iyi olursa verim alırsın olmazsa biraz zorlanırsın

windows 7 home ve / veya windows 7 pro yu satın aldıktan sonra överim...windows 7 ultimate RC makinama yaramadı...bedavalarla işim olmaz....

sistemi eski olanlar verim alabilmek için gereksiz hizmetleri kapatsınlar,o şekilde daha rahat kullanabilirler.Yoksa buda vistada olduğu gibi forever xpcilerin diline sakız olur.

ARKDAŞALAR YENİ HER ZAMAN EN İYİSİ DEĞİLDİR... CHİP DERGİSİNDEKİ TESTİ HATIRLAYIN. HER ALANDA DAHA İYİ PERFORMANS SAĞLAMASINA RAĞMEN XP GERİ PLANA ATILDI SIRF ESKİ BİR İŞLETİM SİSTEMİ DİYE. VİSTA ZATEN DANDİK BUNU HERKES BİLİYOR. FAKAR WİNDOWS 7 TESTLERİ NE KADAR ÇOK OLURSA OLSUN XP HEP BİR ADIM ÖNDE OLACAKTIR. VE 2014 YILINA KADAR DA BEN XP Mİ KULLANACAĞIM. SİZ DE AYNISINI YAPIN BENCE...

XP hızlı, uçuyor...Doğru servis ayarları Chip Online'da yayınlanmıştı. Yeniden yayınlanabilir. XP bir işletim sistemi, tek başına hiç bir mnemi olmaz. Önemli olan bir işletim sisteminin üzerinde kullandıklarımızdır. XP'de çalıştıramadığınız ne var? Üreticiler XP'yi destekliyor, yazılımcılar XP'yi destekliyor. Sorunlu bozuk betaları ücretsiz kullanıp XP'ye biraz haksızlık ediyorsunuz. Beta'nın süresi dolunca XP'nin değerini algılarsınız artık.

win 7 harika şahsen kullanıyorum 4gb ram 1gb ekran kartı core 2duo 2.66 bilgisayar uçuyor ya ne kasma var ne bişi buna win 7 nin görselliğinide eklersek sonuç mükemmel

Xp her konuda önde olacaktır. Hiç bir işletim sistemi Xp nin önüne geçemeyecektir. Ve kimbilir daha kaç yıl boyunca Xp ile dostluğumuz devam edecek. Vistaymış, Win7 ymiş. Onlar hikaye..

XP'yi savunucu şeyler yazmışınız.Yav test bilgisayarı nerde kaldı haberiniz var mı? O PC tabii ki XP ile iyi çalışacak.

Core2Duo E8600,4 GB DDR2 800 RAM (DDR3 boşverin,orta sınıf PC olsun) ATI HD4XXX veya GeForce 9XXX serisinden bir ekran kartıyla aynı testi yapın XP testlerin %50'sinde 1. olamayacak.

Windows XP gereksiz özelliklerden arınmış bir işletim sistemi.
Vista ve Windows 7 de arka planda onlarca hizmet var o yüzden XP nin performansına hiçbir zaman erişemeyecektir. Ama günümüz uygulamaları ve bilgisayarları artık bu gelişmiş hizmetlere ihtiyacı duyuyor. Gerek yazılımcılar gerekse donanımcılar yeni nesil PC standartlarına göre yazılım ve donanım hazırladığı için biz de eninde sonunda bu işletim sistemlerine geçmek zorunda kalacağız.
Windows 7 ye gelince onu Vista'dan üstün kılan sadece RAM ve sistem kaynaklarının optimize edilmiş olmasından kaynaklanıyor. Diğer özelliklerinde zaten Vista'yı geçemiyor. Yeni güncellemelerle daha iyiye gideceğini düşünüyorum. Unutmayın ki Microsoft boş durmuyor.
Forever Linux.

bu kadar sık işletim sistemi cıkatmanın manası nedir. MS vista üzerine neden bu kadar kısa sürede başka bir işletim sistemi cıkarıyor.XP eski bir işletim sistemi olabilir. Ama Tam oturmuşken öldürmeye çalışmak doğru mu?

windows 7'yi milestone 2 sürümünden bu yana kullanıyorum ve ne xp ne vista nede diğer işletim sistemleri yanından bile geçemezler yıllarcada xp kullandım ama 7den xpye geçiş uçaktan trene binmekten başka bi his vermiyor artık tamamiyle müthiş bi sistem

Bu zamana kadar kullandığı en iyi microsoft işletim sistemi diyebilirim. Driver tanıtma derdi hiç kalmamış her donanımı kendisi tanıyor. Vista yanından bile geçemez. XP nin vista görünümlüsü denilebilir aslında ama XP ye göre de başarılı bir OS.

karşılaştırmayı 1 GB RAM'le yaptığınızdan tüm testlerde XP birinci gelmiş.Şaka gibi ya. 1 GB RAM'le zaten Windows 7'den tat alamazsınız ki.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir