Yeni Windows 8'de neler yeni?

Windows 8'in henüz yayınlanan Yayın Önizleme sürümünde hangi yenilikler var? Cevap içeride...

Microsoft'un Windows 8 Release Preview; yani Yayın Önizleme sürümünü indirmeye sunduğunu ilk olarak buradaki haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Peki ama Yayın Önizleme sürümü, daha önceki Tüketici Önizleme sürümünden farklı neler sunuyor?

Aslında ilk bakışta çok da büyük farklar varmış gibi görünmüyor. 8400 yapı numarasıyla yayınlanan Yayın Önizleme'de Metro uygulamalarında ufak tefek iyileştirmeler ve yenilikler var. Bing temelli 3 yeni uygulama, Metro arabiriminde yerini almış. Bunlar Bing Sport, Bing Travel ve Bing Daily. Bu üç uygulama,aslında bir süredir web sayfası olarak zaten hizmete açılmıştı. Ama artık, bu hizmetlerden yararlanmak isteyenler, Metro uygulamalarını kullanmak zorunda.

Yine Metro arabirinde, daha önceye oranla daha fazla arka plan renk seçeneği var. Ayrıca kilit ekranı için sunulan seçenekler de artırılmış durumda. Tabi bu durum, masaüstü ya da dizüstünde Windows 8 kullananlar için pek de bir şey ifade etmiyor.

Flash, Aero, çoklu monitör desteği... Haberimizin ikinci sayfasında...

Flash, Aero, çoklu monitör desteği

Flash desteği geliştirilmiş ama hala sınırlamalar var...

Windows 8 Yayın Önizleme ile gelen en büyük yenilik ise Flash konusunda yaşanmış. Daha önce Internet Explorer 10 ile Flash içeriğini görmek için eklentiyi kendiniz kurmak zorundaydınız ama artık Adobe Flash Player, ön yüklü olarak Windows 8'e dahil edilmiş durumda. Ancak yine de bazı kısıtlamalar söz konusu. Eğer ziyaret edeceğiniz site Internet Explorer Uyumlu Siteler listesinde yer almıyorsa, özellikle Flash konusunda büyük sorun yaşamanız kaçınılmaz.

Daha önce de internete sızan çoklu monitör desteği, Windows 8 Yayın Önizleme sürümünde tüm haşmetiyle karşımıza çıkıyor. Bu sayede, örneğin 2 masaüstü monitörüne 2 farklı duvar kağıdı atamanız ya da bir duvar kağıdını iki monitöre yaymanız mümkün.

Bir de olmamasını beklediğimiz ama yine karşımıza çıkan Aero konusu var... Daha önce yapılan açıklamalarda, şeffaf pencerelerin, yani Aero'nun Windows 8'de yer almayacağı duyurulmuştu. Ancak Aero, Yayın Önizleme sürümünde yerini almış durumda. Yine de Windows 8 Fnal sürümde Aero'yu göremeyeceğimiz kesin gibi...

Download: Windows 8 Release Preview - Tüm diller - ISO

Download: Windows 8 Release Preview - Tüm diller - EXE

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

ne çabuk buldunuz yenilikleri helal olsun valla :)

Ben indirdim ama virtualboxta bir türlü çalıştıramadım isoyu... ya iso da sorun var yada virtualboxta çözemedim
virtualboxa kurulumda hata kodu aynen şu : 0x0000005D

Yeniliklerin bi tanesi de işe yarar olsa...

eski hamam eski tas mı yani.bence bu metroyu seçimli yapmaları lazım.açılış ekranında secelim isteyen metro arayuzuyle kullansın isteyen normal masaustu.buyuk cogunlukun metrodan hosnut kalacagı kanısında degilim ben.alıskanlıkları degiştirme cabaları cogunlukla ters teper.milletin boyle bir talebide oldugunu sanmıyorum.microsoft masaustuyle falan ugrascagına kendisinden talep edilen yenilikler uzerine calıssın metro falan hikaye.

aeronun windows 8de olmaması saçmalık dahada geliştirip sunmaları gerekirken kaldırıyorlar. bu nasıl bir mantık anlamadım???

ben şuan Windows 8 den yazıyorum gayet güzel olmuş Türkçe olması bile yetmiş :) herkes denesin bence.. teşekkürler CHİP :)

En önemli yeniliği Türkçe :)
Performans, ve bi iki uyum, metroya dair yenilikte mutlaka vardır.

Adobe bırakmaz bu işin peşini flashı metroya da dahil ettirir. Zaten zor durumda.

Haberde ""aero windows 8'de kaldırılmamış, hala duruyor"" yazıyor..

Okuyucu ise gelmiş ""aeronun windows 8de olmaması saçmalık dahada geliştirip sunmaları gerekirken kaldırıyorlar. bu nasıl bir mantık anlamadım???"" diyor. Bu ne çelişkidir anlamadım. Muhtemelen haberi okumadan yorum yapmıştır.

virtualbox'ta çalıştıramayan arkadaş bios'tan virtualizationu açtınmı?

Kes kopyala sil yeni klasör oluştur gibi görünen sorunları özellikle çözmemişler yani stabil değil örneğin hızlı şekilde 5 6 tane yeni klasör oluşturunca explorer devamlı otomatik pencere yeniliyor. yada uyumsuz bir program kurunca explorer çökebiliyor tabi geri yükleme noktaları oluşturduktan sonra bunları deniyom

Çok az baktım çok büyük değişklik farkedemedim bukadar ay ne yaptılar sadecene dil lemi uğraştılar acaba

3. millenium faciasını fazla abartmamak gerek...

Consumer preview de çalışan bir kaç program bunda sorun verdi ama genel olaak beğendim.

Chip in sayesinde çıktığı dakikaka indirmeye başladım heralde ilk indirenlerden olduğum için çok hızlı indirdim. chip size nekadar teşekkür etsek az kalır.

Görünümde "dosya adlarını gizle" butonunu kaldırmışlar yerine "onay kutusu gizle" yi koymuşlar.

Yine de Windows 8 Fnal sürümde Aero'yu göremeyeceğimiz kesin gibi...

iyi okuyun ole yorum yazın

Ben kaldırdım yeniden Windows 8 comsumer preview kurdum çünkü program uyumsuzlukları iyice artmış

Aero umarım finale de dahil edilir.

milenyum insan yaşamını aşan bir süre.amma W8 zekice ve mantıklı hazırlanıp sunulmuş ,kullandıktan sonra karar verilmeli bence.meraklı

iki kere iki dort eder.bu haliyle bu win 8 fiyasko olur.ıvır zıvır dolu bu metro arayuzu belli bir kesim haricinde kimse kullanmaz.zaten yenilik diye solenenlere baksanıza bing travel,bing sport koymuslar bikac renk eklemişler.flash yuklu gelmiş falan.aman ne kaa guzel ne kaa guzel

Bazı eski programlar dll dosyaları uygulamanın bulunduğu dizinde yer alsa bile sistem kabul etmediği için çalışamıyor.

microsoft kullanıcıların taleplerini yerine getirmesi lazım.ben de projemi ilettim ama microsoft dikkate almadı.

Windows 8 iyi bir sistem ama başlat menüsünün olmaması iyi olmamış. Bazı yazılımların Windows 8 için geliştirilmesi gerek.

Aero nasıl olmaz yani ? Anlamadım şeffaf pencere tasarımı olmayacak mı artık ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir