Yeni Windows krizine 450 gün var!

Microsoft, Windows XP'ye desteği birkaç gün önce kesti... Şimdi ölüm sırası, işte bu Windows'ta!

  • Cem Şancı
Windows Server 2003'ün günleri sayılı...

Microsfot'un, Nisan ayı başında Windows XP'ye desteğini keserek işletim sistemini fiilen kaderine terk etmesinin ardından şimdi sıra daha yeni Windows'lara geldi. Microsoft'un açıklamasına göre, Windows Server 2003'ün son 450 günü kaldı. Windows Server 2003'e Microsoft desteğinin kesileceği gün, 14 Temmuz 2015. İşletim sisteminin Standard, Enterprise ve Datacentre sürümleri bulunuyor ve bunlar da aynı tarihte desteği kaybedecek.

Ancak Server 2003'ün ölümü, XP kadar büyük önem taşımıyor zira sunucular PC'lere göre çok daha sık güncelleniyorlar ve başlangıçta Windows Server 2003 kullanan sunucuların çoğu aslında çoktan yeni Windows sürümlerine güncellenmiş durumdalar. Dolayısıyla bu değişim çok büyük sayıda  kullanıcıyı etkilemeyecek. Ancak Microsoft'u ardı ardına destek kesme haberleri, yakında piyasada tek bir sürüm Windows bırakma isteğinin ispatı gibi görünüyor. Microsoft böylece tek bir ürüne odaklanarak daha iyi servis hizmeti vereceği gibi daha kararlı bir işletim sistemine da kavuşmuş olacak. Ancak elbette bu planın gerçekleşmesinin büyük zaman alacağını hatırlamak gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

microsoft şuanda windows 8'in öncekine kadar desteği kesmek istiyor ve buna tutmayan sistemleri keserek başlıyor ''xp tutmuştu bırakılma nedeni eski olması'' , şuanda windows 7'ye kadar kesebilir ancak windows 7'yi kesmez çünkü eski değil , kullanıcısı çok , windows 8'den farkı metro ve başlat menüsü olması , yan, pek farkı yok windows 8'le windows 7 ve 8'den öncesini kessin'de windows 7'yi kesmesin :)

@22 Nis 2014 13:57 Eğer 7 gibi bir işletim sistemi çıkarmadan 7 ye desteğini keserse HAYATTA YENİ YAPTIĞI SİSTEMLERİ KULLANMAM. Benim gibi bir çok insan da aynı şeyi yapar.

@22 Nis 2014 13:57 aynen aga windows 7 şidi çağın popiler işletim sistemi xp ve 7 ölmez microsoft ölüd:)

Mico dostum sen ölürsün xp asla ölmez..

Bu habere nedense şaşmadım. Nicrosoft habire fişleri çeksin. Oyun çıkarır gibi her sene bir win çıkartsın... birgün gelir kendi fişi çekilmiş olur. Böylelikle herkes rahatlamış olur.

gebersinler.....

Zavallı Vista, koşarak yatağa yüzüstü atladı ve beni neden hiç kimse sevmiyor diye hıçkıra hıçkıra ağladı yazık.

tüh bende xp nin desteği bitti diye Windows Server 2003 yüklemiştim :p

Yahu neden herkes Microsoft'a XP'ye olan desteği bittiği için kızıyor? XP "zamanının" en iyi işletim sistemi tamam ama artık o zaman geride kaldı. 2002'den 2014'e kadar yaklaşık 12 yıl bir destek verdi. Ancak o 12 yılda teknoloji dünyası çok değişti ve XP o değişimlere ayak uydurabilecek bir işletim sistemi değil. Ayrıca şu anda PC pazarı çok daha önde olabilirdi ama Windows XP yüzünden olamadı. Ne alakası mı var? Mesela yakında DirectX 12 çıkacak ama oyun geliştiricileri hala DX9 için de oyun çıkartıyor çünkü hala büyük sayıda XP kullanıcısı var bu da oyunlardaki grafiklerin gelişmesini engelliyor. Ayrıca hangi firma eski, bi önceki dönemin teknolojisine yazılmış işletim sistemine 12 yıl destek vermiş? Google? Apple?

boşa konuşuyo millet xp den daha ii çalışan bir işletim sistemi çıkaramadılar daha o yüzden kızıyor millet evde her türlü işletim sistemini kullanıyorum ama iş yerinde xp den vazgecemiyorum .

Sen de yorum yaz