Yeni Xbox'ın fiyatı ne kadar olacak?

Henüz hakkında çok şey bilmiyoruz ama yeni nesil Xbox'ın fiyatı hakkında çok ciddi iddialar var!

Yeni Xbox'ın fiyatı ne kadar olacak?
Her şey şimdilik sadece tahminlerden ibaret

Konsol savaşlarında gelinen son nokta, kuvvetle muhtemel Haziran ayında yapılacak olan E3 fuarı ile yeni bir aşamaya geçecek. Peki, Sony PS3 ve Microsoft Xbox 360'ın yıllardır piyasada olmasının ardından, yeni jenerasyon konsollar ne zaman ve hangi fiyattan satışa çıkacaklar?

Nintendo, Wii U isimli yeni jenerasyon konsolunu piyasaya çıkararak iki rakibini şimdilik geride bırakmış durumda. Hal böyle olunca, piyasa analizcileri de Sony ve Microsoft'un yeni konsollarını 2013 yılı bitmeden önce piyasaya sürecekleri yönünde büyük ölçüde hemfikirler. Sony tarafı için herhangi bir kesinlik olmasa da Microsoft'un yeni Xbox'ını E3 2013'de görücüye çıkaracağı neredeyse kesin gibi duruyor. Bir diğer hesaplamaya göreyse cihaz, yeni yıl öncesi raflardaki yerini almış olacak.

Tüm bu hazırlık senaryolarının en önemlileri arasındaysa pek tabi fiyat skalaları merak edilen bir konu. "Braid Equity Research"de çalışan analist Colin Sebastian'a göre, yeni jenerasyon konsollar ortalama 400 dolar civarından başlayan fiyatlarla karşımıza çıkacaklar. Özellikle kullanılan Intel çipler ile PC benzeri yeni bir Xbox donanım ve yazılımı, geliştirici firmaların yeni ve farklı numaralar öğrenmeleri konusunda kendilerine baskı yapmayacağı gibi, çok daha kolay bir kullanım sunarak, kısa sürede yüksek kalitede oyun deneyimi yaşamamıza imkan tanıyacak.

Sebastian'ın yeni Xbox için hesapladığı çıkış tarihi, 2013'ün Ekim ayı. Diğer taraftan PlayStation 4'ün erken dönem üretim sorunları yüzünden ne zaman piyasada olacağını kestirmek şimdilik zor.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

499$ 499€ 1499 lira olur. Bekleyin görün.

@18 Oca 2013 08:25 4 ay oldu ps vitamı satıcam ps 4 alıcam ama fiyatı ne kadar olur

@21 Oca 2013 20:45 Benim tahminim XBOX ve PS4'ün ayni fiyat araliginda olacagi yönünde. Eger konsol cikar cikmaz milyonlarca ürün satmak istiyorlarsa fiyatlarin 500$ seviyesini gecmemesi gerekiyor. En uygun fiyat 400$ seviyesi ama yeni donanimla cikacagini düsünürsek bence 400$ cok iyimser bir tahmin oluyor ancak bir yildan sonra 400$'in altina düsebilir diye düsünüyorum. Bakarsin Sony yada MS agresif oynayip satislari kendine cekmek icin daha düsük bir fiyat politikasi uygulayabilir ama yalnizca ekran karti ve islemci masraflarinin neredeyse 200$ seviyesinde olacagini düsünürsek bana pek gercekci gelmiyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir