Yepyeni bir Opera geliyor!

Opera hayranlarına büyük müjde: Bambaşka bir Opera tarayıcı, çok yakında emrinizde olacak!

Yepyeni bir Opera geliyor!

Opera'nın mimarı Opera Software firması, WebKit motorunu kullanan yeni bir mobil tarayıcı üzerinde çalıştıklarını açıkladı: "Opera Ice". iOS ve Android tabanlı popüler mobil cihazlarda görmeye alıştığımız ekranlar için özel olarak tasarlanacak yeni tarayıcının, firmaya değişen piyasa koşullarına ayak uydurma şansı tanıyacağı düşünülüyor.

Opera Ice, Apple Safari ve Google Chrome'un masa üstü sürümlerinde gördüğümüz başlangıç ekranlarına benzer, ikon temelli bir tasarıma sahip. Mobil cihazların kısıtlı ekran alanını en verimli şekilde kullanabilmek için, adres çubuğu gibi fazlalıklar çıkartılmış. Tasarım ekibi, sadece dokunmatik ekranı kullanarak internet gezintisi deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Opera Ice'da, firmanın yıllardır kullandığı Presto motoru yerine, Google ve Apple'ın da kullandığı WebKit motoru kullanılıyor. Firma, mevcut mobil çözümleri olan Opera Mini'yi desteklemeye devam edecek. Opera Ice, Şubat ayında piyasaya sunulacak.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

opera ne yahu? kuğu gölü balesimi yoksa.....

@21 Oca 2013 17:02 bu espri yeteneğiyle cem yılmazdan daha başarılı olabilrsin bnce harcama kendini buralarda

@21 Oca 2013 17:02 Hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz bilmiyorumda kullanıcın bilgilerini çalmadığına eminim. Opera ve firefox sadece güvenli olman ve bilgi sızdırmayan iki tarayıcıdır.

@21 Oca 2013 17:02 senin için varsa yoksa ms , ie , kurtulamadık gittik senden ya.

@21 Oca 2013 17:02 ha ha haa çok iyi ya :)

opera kullanmasamda rakiplerinden çok daha yenilikçi olmasına saygı duyuyorum.

@Antiroid yoo ben beklemiyorum....

hadi bakalım bekliyorum inş. çabuk gelir

"opera ne yahu? kuğu gölü balesimi yoksa....." Bir kere kullansan dalga geçtiğin için ömür boyu pişmanlık duyacaksın :))

@21 Oca 2013 20:02 asıl sen nesin arıza? ampul sen kırılmadan rafa çık...

S60v5 kullanıcısı olarak operaya teşekkür ediyorum olmasa internete giremeyecektik

Android telefonlar da çok kötü idi gidişat zaten yenilenme vakti gelmişti

Tanitimda sadece iOS icin WebKit kullanilacagi soylendi. Bu da Apple'in 3. parti uygulamalarda farkli arayuz veya javascript motoru kullanmalarina izin vermemesinden. Yani Opera Ice en azindan iOS icin Safari tabanli olarak gelecek (tipki diger bulut ozelligi bulunmayan tarayicilara oldugu gibi). Android icin bir sey soylenmedi ancak muhtemelen Android Tarayici tabanli olacak ki Chromium tabanli oldugu icin WebKit kullanacaktir.

operaya gecmek isterdim ama malisef cok yavas opera browser hizlanmadi sürece kaybeder onu diyeyim daha dün cikan chrome hepsini gecti opera güvenli ama hiz cok yavas

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir